Aktualności

Dlaczego Miś jest ważny dla naszej psychiki

25.11. DZIEŃ MISIA

  1. Co uosabia miś w naszej kulturze? Jaki jest?

Miś jawi się jako miękki, ciepły,  pokojowy, przyjacielski, lubi dotyk, zniesie niedogodności, wytrzymały (można nim rzucić i się nie obrazi),przewidywalny, a zatem bezpieczny. Lubi jeść ale i nakarmi, trochę nieporadny i nie szpanujący rozumem.

Każdy czuje się dobrze przy kimś takim. To radosna i bezpieczna afirmacja życia, ale też wzór do tworzenia ludzkich relacji. Każdy chciałby mieć takiego przyjaciela. Miś to marzenie o powrocie do esencji natury ludzkiej- do czystej miłości, w której jest się kochanym bez warunków. 

  1. Dlaczego miś stał się najpopularniejszą zabawką, ale też gra duża rolę w misjach ratunkowych, tam gdzie dzieciom dzieje się krzywda lub na oddziałach szpitalnych? Jest jak remedium na traumę.

W latach 60 miał miejsce bardzo znany eksperyment psychologiczny, przeprowadzony niestety na żywych małych małpkach, tzw. eksperyment Harlowa. Badacz stworzył dwa modele sztucznych matek dla małpek. Jedna była z drutu, ale dawała mleko, druga była futrzana, ale mleka nie dawała. Obie były podgrzewane. Małpki zawsze wybierały towarzystwo matki futrzanej, a po mleko przychodziły tylko żeby się najeść. Wniosek:

Potrzeba bliskości jest wspólna wszystkim stworzeniom. Zapewnienia nam to bazowe dla wszystkich poczucie bezpieczeństwa. Wszyscy potrzebujemy dotyku. To co ciepłe, miękkie, puchate zachęca nas do tworzenia więzi.

Ma to swój sens na poziomie fizjologicznym:

Gdy się przytulamy do miękkiego i ciepłego, rośnie poziom oksytocyny- to hormon związany z umiejętnością budowania więzi, hormon bliskości. Wtedy się uspokajamy, gdy jego poziom wzrasta. Czujemy się bezpiecznie. 

Znaczenie ma tez kolor misia- zwykle beżowy, brązowy, złocisty. To kolor natury, ziemi. Działa na ludzką podświadomość kojąco. Psychologia kolorów- CHROMOTERAPIA- to nauka, która udowadnia wpływ kolorów na ludzką psychikę

  1. W dobie popularności zabawek edukacyjnych- często plastikowych, elektronicznych, inteligentnych, które wspierają umysł dziecka, jaką szansę na uwagę ma MIŚ?

Zapominamy jak ważna dla zdrowia psychicznego jest inteligencja emocjonalna. To właśnie pluszaki- w tym nasz miś, uczą dzieci czułego dotyku i więzi uczuciowej, która rozwija prawą półkulę mózgu- tę emocjonalną. To dzięki niej w dorosłym życiu umiemy tworzyć związki z partnerami, nawiązujemy przyjaźnie, a w pracy- jesteśmy lubiani, co zdecydowanie poprawia jakość życia, a nawet śmiem twierdzić- jest kluczowe w poczuciu szczęścia i sensu życia. Jesteśmy istotami społecznymi, więc pielęgnowanie więzi decyduje o przetrwaniu. Inteligencja emocjonalna, ta od misia jest dziś bardzo potrzebna nowemu pokoleniu, bo związki międzyludzkie podupadają. Dzień misia to okazja do przemycenia ważnych tematów międzyludzkich, takich jak czułość, bezpieczny dotyk i emocjonalne zaangażowanie

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie