bezpłodność

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 22.04.2012

W Polsce około 20-25% małżeństw ma poważne kłopoty z poczęciem dziecka, a 12-18% jest bezpłodne. W ok. 50% przypadków bezpłodnych par, niedyspozycja leży po stronie kobiety, w 30%- po stronie mężczyzny. U 20% par problem tkwi po obu stronach.


Pary, które współżyją bez stosowania antykoncepcji, mają każdego miesiąca około 18 % szans na poczęcie dziecka. U około połowy z nich zapłodnienie powinno wystąpić w czasie od czterech do pięciu mieś. od rozpoczęcia prób, a większość spodziewa się sukcesu do roku. Jeżeli po upływie 18 mieś. (kochając się ok. 3 razy w tygodniu) wciąż nie ma spodziewanego efektu, nie musi to oznaczać, że jesteś trwale niepłodna (lub twój partner). Jeśli dotyczą cię poniższe objawy, nie wpadaj w panikę, ale zgłoś się do lekarza (razem z partnerem).

  1. Masz nieregularne miesiączki: to oznacza, że nie w każdym miesiącu masz jajeczkowanie i trudno wam „utrafić” akurat w te dni. W tym przypadku leczenie jest bardzo proste.
  2. Masz coraz bardziej bolesne miesiączki, albo przeżywasz ból w trakcie stosunku: możesz mieć stany zapalne miednicy lub endometriozę. To także można wyleczyć.
  3. Dawniej miałaś stan zapalny wyrostka, otrzewnej lub poronienie? Teraz mogą wystąpić komplikacje w jajowodach lub macicy. Ginekolog może zalecić wykonanie laparoskopii (wziernikowanie narządów miednicy) lub badanie radiologiczne jajowodów.
  4. Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne lub brałaś zastrzyki antykoncepcyjne po poprzedniej ciąży. Widocznie twój organizm potrzebuje więcej czasu, aby wszystko wróciło do normy (nawet do roku)

UWAŻAM, ŻE ZA CORAZ WIĘCEJ PRZYPADKÓW BEZPŁODNOŚCI ODPOWIEDZIALNE SĄ CZYNNIKI PSYCHOLOGICZNE: DLATEGO PSYCHOTERAPIA JEST NAJLEPSZYM POMYSŁEM, GDY DZIAŁANIA MEDYCZNE NIE PRZYNOSZĄ SUKCESÓW, A TAKŻE JAKO RÓWNOLEGŁA METODA DO LECZENIA MEDYCZNEGO


Przyczyny męskiej bezpłodności

  1. Zaburzenie gruczołu krokowego (prostaty), który wytwarza zbyt mało substancji płynnej, będącej „nośnikiem” dla plemników. Ale zbyt duża ilość płynu może powodować nadmierne rozcieńczenie spermy, co utrudnia, lub uniemożliwia zapłodnienie.
  2. Brak plemników w nasieniu, spowodowany m.in. zablokowaniem nasieniowodów, urazem jąder, przebytą świnką lub zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie hormonalne jest trudne i długotrwałe.
  3. Plemniki są za mało ruchliwe i nie potrafią „o własnych” siłach dotrzeć na czas do komórki jajowej. Przyczyniają się do tego przebyte zakażenia czy nieprawidłowe ukrwienie jąder. Zazwyczaj leczenie antybiotykami przynosi dobre rezultaty.
  4. Przegrzewanie jąder (noszenie zbyt ciepłej lub obcisłej bielizny). Do wytwarzania plemników jądra potrzebują nieco niższej temperatury, stąd mężczyznom z kłopotami zaleca się częste kąpiele w chłodnej wodzie.
  5. Nieodpowiedni tryb życia. Alkohol, papierosy, nadwaga, nadużywanie leków, przeciążenie pracą, a także forsowny, wyczynowy sport, znacznie obniżają płodność.

Kobieca bezpłodność
  1. U około 30% niepłodnych kobiet nie występuje jajeczkowanie. Dzieje się tak z powodu zaburzeń hormonalnych, stresu lub uszkodzenia, niedorozwoju lub zaburzeń czynności jajników. Na szczęście w 90% przypadków zaburzeń jajników lekarze są w stanie pobudzić owulację za pomocą leków.
  2. Gwałtowne schudnięcie, przytycie, anoreksja, bulimia, nadczynność tarczycy, powodują wstrzymanie okresu, a co za tym idzie, także i owulacji.
  3. Zrosty w jajowodach lub ich niedrożność, będące skutkiem przebytych stanów zapalnych, torbiele, endometriozę (przerost tkanki macicy, jajników i jajowodów), można usunąć dzięki lekom i interwencji chirurgicznej.
  4. Nieprawidłowości anatomiczne macicy, powodujące problemy z donoszeniem ciąży. Zabiegi i operacje chirurgiczne są często niezbędne.
  5. W zaburzeniach śluzu szyjki macicy (zbyt mała ilość, zbyt kleisty)- uniemożliwiających swobodne przemieszczanie się plemników, na ratunek również spieszy farmakologia.

Istnieje wiele przypadków, kiedy dwoje zupełnie zdrowych, młodych ludzi nie może doczekać się dziecka. Przyczyną jest zazwyczaj zbyt wielkie pragnienie zajścia w ciążę, co powoduje odwrotny skutek. Zwykle dotyczy to kobiet, ale zdarzają się także nadwrażliwi panowie. Inne przyczyny to niepewność co do uczuć partnera, uraz, czy stres kojarzony z niepewną antykoncepcją z przeszłości, gdy jeszcze nie chcieliście mieć dziecka. Za istnieniem psychologicznej blokady płodności przemawia wiele historii par, które po latach napięć i bezowocnych prób decydują się na adopcję. Po upływie kilku tygodni od chwili adopcji kobieta zachodzi w ciążę w naturalny sposób…


Kiedy leki i operacje nie przynoszą rezultatów, zawsze można spróbować bardziej radykalnych metod na doczekanie się potomstwa, takich jak:

  • wywoływanie owulacji- polega na stymulacji hormonalnej jajników. Stosuje się je, gdy kobieta nie jajeczkuje, lub jajeczkuje nieregularnie. Należy przyjmować tabletki lub zastrzyki hormonalne w określonych przez lekarza dniach cyklu. Trzeba tez robić badania krwi monitorujące poziom hormonów płciowych i na USG, dzięki którym lekarz kontroluje dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach.
  • in vitro, zapłodnienie pozaustrojowe. Polega na pobraniu komórki jajowej z jajnika kobiety i nasienia jej partnera, oraz połączeniu w warunkach laboratoryjnych jaja i plemnika (stąd nazwa dziecko z probówki). Jeśli dochodzi do zapłodnienia, zarodek wstrzykuje się do macicy kobiety. Skuteczność: 20-40% pacjentek zachodzi w ciążę przy pierwszej próbie.
  • inseminacja, czyli zapłodnienie nasieniem dawcy, pobrane od partnera, lub z banku spermy, jeśli plemniki męża się nie nadają. Skuteczność: ok. 5-10% pacjentek zachodzi w ciążę po pierwszej próbie, a 15% – w ciągu sześciu miesięcy.
  • metoda ICSI- mikromanipulacja, polega na wstrzyknięciu plemnika bezpośrednio do komórki jajowej. Jest to szansa dla mężczyzn, którzy produkują mało plemników. Skuteczność: kiedy uda się uzyskać zdrowe plemniki, szanse na urodzenie zdrowego dziecka są większe niż in vitro- ok. 30%.

Skuteczność zabiegów sztucznego zapłodnienia zależy od wielu czynników: przyczyny niepłodności, wieku pacjentki, wybranej metody leczenie i stosowanych leków. Szansa na ciążę w jednym cyklu inseminacji kształtuje się w najlepszych polskich ośrodkach w granicach 20-25 %, przy zapłodnieniu nasieniem dawcy- do 37 %, zaś tradycyjne programy in vitro dają 30% szans. Trzeba najpierw zapłacić za wstępną kurację hormonalną, za środki stymulujące powstawanie komórek jajowych , potem za wszystkie badania laboratoryjne.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie