Filary przyjaźni

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 07.02.2015

Kiedy jest zupełnie źle, wiesz, że zawsze możesz zadzwonić czy wpaść wizytą: po dobre słowo, radę, pomoc. A gdy spotka cię coś dobrego, masz pewność, że cieszy się twoim szczęściem. Przyjaciółka… Jest z tobą na dobre i na złe. Dlaczego przyjaźń jest tak ważna i jak o nią dbać?


Z badań prof. Janusza Czapińskiego wynika, że statystyczny Polak ma średnio siedmioro przyjaciół. To dużo. Praca, domowe obowiązki, czy odległość nie zniechęcają nas do pielęgnowania przyjaźni nawet z czasów dzieciństwa i lat szkolnych. Może dlatego w porównaniu z innymi krajami europejskimi uchodzimy za wiernych przyjaciół.


Każdy znajdzie inne powody, dla których warto się przyjaźnić. Człowiek z natury potrzebuje bliskości i zaufania. Ale świat jest coraz bardziej nieprzewidywalny. Nowy wiek to czas kryzysu najważniejszych wartości; odgradzamy się od ludzi, aby uniknąć zranienia, czy porażek. Ufamy wyłącznie sobie, lub najbliższej rodzinie. Tylko, że rodzina nie jest już dziś gwarancją bezpieczeństwa. Życie pisze zaskakujące scenariusze i nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się przyjacielska pomoc. Czasami lojalność i bezinteresowność przyjaciółki jest ostatnią deską ratunku, gdy zawodzi życiowy partner czy najbliżsi, lub gdy ich zabraknie. Jest najlepszym lekarstwem na samotność, zwątpienie w siebie, złamane serce. Pomoże uporać się ze strachem, złością, rozczarowaniem, czy zazdrością. Dodaje wiary i pomaga stanąć na nogi. A kiedy zrobisz błąd lub ją zawiedziesz, zrozumie i wybaczy, bo wie, że z twojej strony kiedyś także będzie mogła liczyć na wyrozumiałość. Przyjaźń, to przede wszystkim duchowa bliskość, a nie tylko wspólne spędzanie czasu czy gotowość niesienia materialnej pomocy.


Kiedy szukasz recepty na codzienne problemy, przyjaciółka zrozumie cię lepiej, niż niejeden kochający mężczyzna; wytłumaczy, pocieszy, doradzi, dotrzyma towarzystwa, czasami wyręczy. Kiedy trzeba- stanie po twojej stronie, ale i skrytykuje dla twojego dobra, żebyś mogła na przyszłość uniknąć przykrości, czy pomyłek. Bo my, kobiety, znamy się na wylot.

 
Jak poznać, że masz przyjaciółkę?


Przyjaciółka pierwsza oferuje pomoc w trudnej sytuacji: można na niej zawsze polegać.
W przyjaźni najwspanialsza jest gotowość do poświęceń i bezinteresownej pomocy. Nawet za cenę związanych z tym niedogodności. Przyjaciel nie czeka aż poprosisz go o pomoc, ale sam daje to co ma, aby ulżyć w nieszczęściu. Nigdy nie żąda wzajemności, nie wywołuje poczucia winy, nie zawstydza i nie wywyższa się. Właśnie ta bezinteresowność daje poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach i pomaga uwierzyć, że świat nie jest taki zły i wszystko na pewno będzie dobrze.


Możesz powierzyć jej każdy sekret: z wzajemnością
Dochowanie sekretu to prawdziwy test przyjaźni. Powierzamy przyjaciółce nasze prywatne sprawy licząc na dyskrecję i lojalność. Zwierzamy się z problemów, bo dzieląc je na pół, możemy je łatwiej pokonać. Tworzymy przyjacielską koalicję, aby stawić czoła światu. Cieszy się twoimi sukcesami


Prawdziwa przyjaźń nie zna zazdrości: cieszymy się szczęściem przyjaciółki nawet, kiedy nam układa się gorzej. Sprawdzian przyjaźni zaczyna się od momentu, gdy druga strona zaczyna odnosić sukcesy. Wtedy okazuje się, czy potrafimy autentycznie okazywać radość, czy też podstawą „przyjaźni” jest rywalizacja.


Dodaje wiary w siebie- motywuje do działania
Prawdziwa przyjaciółka wie, jak podnieść na duchu i wykrzesać z nas to, co najlepsze. Kiedy zaczynamy wątpić w siebie, lub kiedy inni nas „dołują”, ona w nas wierzy, rozwiewa chmury i sprawia, że wszystko znów zaczyna wydawać się proste i wykonalne. Nie wystarczy wspólne użalanie się, najcenniejsze jest podsuwanie twórczych rozwiązań.


Potrafi ostrzec przed ludzką nieżyczliwością czy błędem.
 Łatwo się przyjaźnić „na dobre”, o wiele trudniej „na złe”. Łatwiej deklarować przyjaźń, gdy nie trzeba nic poświęcać, czy narażać. Pokrewieństwo dusz to o wiele za mało, by mówić o prawdziwej przyjaźni. Gdy przyjaciółka chroni cię, czy ostrzega przed niebezpieczeństwem bez kalkulacji ryzyka, możesz na niej polegać.


Okazuje zrozumienie wobec twoich wad i błędów i nie próbuje cię do siebie upodobnić.
W przyjaźni ważne są podobieństwa, ale także bezwarunkowa akceptacja różnic, czy wad. Nie cenimy przyjaciółki za coś, ale mimo wszystko. Zamiast wytykać jej błędy, czy próbować zmienić na własną modłę- zwyczajnie odpuszczamy. W przyjaźni nie musimy niczego udawać, czy dążyć do ideału, ale pozwolić sobie na luksus bycia sobą.


Przyjaciółka wybacza
Nikt nie jest ideałem. W przyjaźni nie musimy płacić za błędy popełnione „w afekcie”. Przyjaciel potrafi zrozumieć błąd i z całego serca wybaczyć. To najtrudniejszy moment w przyjaźni.


Przyjaźń między kobietami jest możliwa


DEKALOG PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

  1. Przyjaciel nie musi być fizycznie do „dyspozycji” 24 godz. na dobę. Nie oczekuj, aby się dla Ciebie poświęcał. Ważniejsza jest psychiczna gotowość do niesienia pomocy.
  2. Przyjaźń nie wymaga deklaracji, potwierdzania, ani dowodów. Polega wyłącznie na zaufaniu.
  3. Przyjaciel nie oczekuje wzajemności.
  4. Przyjaźń nie wymaga słów, tylko czynów.
  5. Przyjaciel przychodzi, kiedy opuszcza cię cały świat. Oferuje pomoc, lojalność, zaufanie i zrozumienie.
  6. Prawdziwa przyjaźń jest bezcenna, dlatego warto o nią nieustannie zabiegać.
  7. Możesz powierzyć mu najskrytsze myśli, sekrety i najbardziej burzliwe emocje.
  8. Przyjaciel jest nie tylko od udzielania wsparcia, ale i konstruktywnej krytyki.
  9. Przyjaciel ceni Twoje odmienne poglądy, wygląd,(etc.), a nie próbuje cię do siebie upodobnić.
  10. Prawdziwa przyjaźń nie boi się odległości ani upływu lat, choć trudniej ją pielęgnować na odległość.

To nie jest przyjaźń, kiedy:

  1. rywalizuje z tobą (o osiągnięcia, mężczyzn)
  2. obraża się, gdy nie możesz być do jej dyspozycji (nie uznaje odmowy przysługi).
  3. jest zazdrosna o inne, bliskie ci osoby (obu płci).
  4. bywa zazdrosna o Twoje sukcesy (nie potrafi się nimi cieszyć).
  5. wypomina ci błąd sprzed wielu lat (ma na Ciebie haka), nie potrafi wybaczyć.
  6. Bierze cię na litość (taka jestem biedna, słaba, niezaradna, brzydka…pomóż mi…)
  7. Wzbudza w tobie niewyjaśnione poczucie winy. (lub jesteś z nią blisko, bo odczuwasz litość)
  8. Pożycza od ciebie pieniądze, inne rzeczy i nie oddaje, bo przecież „w przyjaźni nie liczą się rzeczy materialne”.
  9. Dzwoni do Ciebie lub chce się spotkać tylko wtedy, gdy wpada w kłopoty i potrzebuje wsparcia psychicznego. (dzieli z tobą tylko złe chwile)
  10. Naśladuje ciebie (twój wygląd, pasje, sposób zachowania). Znajomość z Tobą ją dowartościowuje.
  11. Ukrywa przed Tobą np. romans twojego mężczyny, twierdząc, że nie chciała cię zranić lub być posądzona o wścibstwo.

 
Przyjaźń nie rozróżnia płci- przyjaźnić się mogą kobiety z kobietami, mężczyźni z mężczyznami, kobiety z mężczyznami. Wszystko zależy od tego, jakimi ludźmi jesteśmy i czy na pewno obie strony rozumieją to słowo tak samo.


Z badań socjologów (CBOS) wynika, że przyjaźń ważna jest tylko dla czterech na stu Polaków. Większość z nas o wiele wyżej ceni w życiu pieniądze, karierę, zdrowie i małżeństwo.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie