Impotencja

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 22.04.2015

Męska niemoc

Już ponad 1,5 miliona Polaków cierpi na zaburzenia erekcji (czyli co dziesiąty mężczyzna), w tym aż 2,5% 25-latków! Większość panów przynajmniej raz w życiu doświadczyła problemów z erekcją. Jeśli nie zmieni się tryb życia naszych partnerów, to za 10 lat liczba mężczyzn z ED (erekcyjna dysfunkcja) może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Lekarze uspokajają jednak, że w 95 proc. przypadków problemy z erekcją można skutecznie leczyć. Przyda się także twoja pomoc!

Około 80% zaburzeń u młodych mężczyzn ma źródło w psychice. Po 40-stce przyczyną 3/4 przypadków są głównie choroby: nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek i wątroby, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, choroby prostaty, pęcherza moczowego, odbytnicy, oraz zażywanie leków antyhistaminowych czy przeciw nadciśnieniu. Niestety tylko kilkanaście procent mężczyzn idzie do specjalisty z problemem erekcji. Powszechna reakcja to ucieczka w alkohol, czy inne używki, albo też szukanie pomocy na własną rękę; zakup preparatów dostępnych w aptece bez recepty, lub odpowiedników znanych leków na potencję, wydawanych z przepisu lekarzy, ale w Internecie do kupienia bez żadnych recept. Stosowanie leków bez poprzedzającej diagnostyki psychologicznej i lekarskiej może się okazać nieskuteczne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Bo np. jeśli przyczyną problemu są czynniki psychologiczne- leki nie usuną trwale objawów, a jedynie je zagłuszą i powrócą po odstawieniu medykamentu. Istnieje też realne zagrożenie, że zażywając leki bez konsultacji, nie dostrzeżemy symptomów poważnej choroby, która spowodowała problem z potencją. Warto też wiedzieć, że na kupujących w sieci czeka wiele pułapek: leki reklamowane jako odpowiedniki tych legalnych, dostępnych wyłącznie na receptę, pochodzą z nielegalnych źródeł- nie są rejestrowane, a więc nie podlegają kontroli i mimo deklarowanego bezpiecznego składu, mogą zawierać szkodliwe substancje.


Impotencja psychologiczna

Przyczyna 1: Przepracowanie.

Nadmiar obowiązków służbowych, praca do późnych godzin, mało snu, rywalizacja w pracy i … jego organizm przestawia się na tryb walki o przetrwanie. Nie w głowie mu więc figle z ukochaną. Jeśli widzisz u niego syndromy pracoholizmu, pora wkroczyć do akcji. Rada: Zaproponuj mu na początek jeden rodzinny weekend w miesiącu. Uzgodnij sposób spędzania czasu i wpisz termin do kalendarza. Przypominaj mu o tym z tygodniowym wyprzedzeniem. Wspólna zabawa i relaks powinny wkrótce przywrócić go twoim zmysłom.

Przyczyna 2: Lęk przed oceną

Silne uczuciowe zaangażowanie lub onieśmielenie atrakcyjnością kobiety bywa przyczyną problemów ze wzwodem zwłaszcza w początkowych fazach związku. Potrzeba sprawdzenia się i lęk przed kompromitacją pogłębiają niemoc. Rada: Nie komentuj jego dolegliwości, nie wyśmiewaj się z niego. Nie rezygnujcie z seksu. Wręcz przeciwnie, namawiaj go częściej, nie zrażaj się porażkami. Przez jakiś czas poprzestańcie na pieszczotach. Eksperymenty oralne, petting, z czasem pomogą mu przywyknąć do myśli, że erekcję można w każdej chwili przywołać.

Przyczyna 3 : Problemy w związku

Nagły spadek jego formy może być sygnałem, że w waszym związku coś szwankuje. Może go krytykujesz, kontrolujesz, lub jest nadopiekuńcza? Chowasz urazy, zamiast otwarcie rozmawiać? Albo też unikasz seksu lub urozmaiceń? To może podkopywać jego seksualną wartość. Rada: Czas pomyśleć o liftingu waszego związku, np. seksualnych inspiracjach, czy wizyty w poradni małżeńskiej.

Przyczyna 4: Apatia i depresja.

Za 30% przyczyn spadku zainteresowania seksem winne jest złe samopoczucie psychiczne. Jeśli on np. stracił pracę, źle mu idzie w interesach, jest wciąż przygnębiony, to seks mu nie w głowie.

Rada: Wybierz się z nim do psychologa. Kuracja odpowiednim lekami antydepresyjnymi wyrwie go z letargu. Wyciągaj go z domu, namawiaj na drobne szaleństwa.


Impotencja o podłożu fizycznym

Przyczyna 1:

Wahania hormonalne (obniżenie poziomu testosteronu i podwyższenie prolaktyny) kończą się zwykle nieposłuszeństwem penisa. Rada: W przypadku, kiedy zauważysz u niego utratę owłosienia, zmniejszenie jąder, apatię, zapisz go do endokrynologa. Kuracje testosteronem pod okiem lekarza mogą przynieść poprawę sprawności.

Przyczyna 2 :

Papierosy niszczą życie seksualne: Kłopotów może spodziewać się ¾ panów wypalających dziennie ponad 20 papierosów przez około 10 lat. Nikotyna powoduje skurcz tętnic i żył doprowadzających krew do ciał jamistych członka. Obniża poziom testosteronu. Rada: jeśli sama palisz, czas dać mu dobry przykład.

Przyczyna 3:

Alkohol, narkotyki. U 85% mężczyzn uzależnionych od alkoholu, często pijących, lub zażywających narkotyki, sprawność seksualna gwałtownie się pogarsza. Rada: kontroluj jego picie. Koniec z trzema piwami podczas wieczornego seansu filmowego czy drinkiem dla relaksu przed snem.

Przyczyna 4:

Na skutek nieodpowiedniego odżywiania (zbyt duża ilość tłuszczów, za mało błonnika) naczynia krwionośne obrastają cholesterolem i spada produkcja testosteronu. Zapchanie naczyń krwionośnych odbija się negatywnie na jego sprawności seksualnej. Rada: Spożywane pokarmy mogą wpływać na produkcję testosteronu. Płatki, zbożowe, owoce morza, warzywa strączkowe uzupełnią niedobór cynku, który wspomaga potencję. W jego diecie powinno się znaleźć dużo nabiału, drobiu i owoców morza, gotowane i pieczone ziemniaki (podawane tylko z warzywami, bez tłuszczu), marchew, seler, ananas, grejfrut, banany, daktyle, brokuły, kalafior, kapusta.

Przyczyna 5:

Zaparcia (skutek nieregularnego odżywiania np. w biurze) Nadużywanie leków przeczyszczających jedynie łagodzi objawy nie usuwając przyczyn. Rada: wyeliminuj pokarmy przetworzone, ubogie w błonnik, zmniejsz ilość tłuszczów i węglowodanów, uprawiaj z nim sporty, doradzaj, by nie siedział zbyt długo w jednej pozycji.

Przyczyna 6:

Przerost prostaty. Doskwiera mężczyznom już od 30 roku życia. Leki hamujące rozrost gruczołu krokowego mogą niekorzystnie wpływać na popęd seksualny i potencję. Rada: pilnuj, by unikał przeziębień i przemoknięć. Także np. wąskie siodełka rowerowe prowadzą do mikrourazów, które podrażniają prostatę. Podawaj mu dużo płynów (8-10 szklanek dziennie)

Przyczyna 6:

Andropauza, kryzys męskości porównywany do kobiecej menopauzy objawia się nagłym spadkiem testosteronu. Problem dotyczy on około 30 % mężczyzn, którzy skończyli 50, lub 60 lat. Możemy spodziewać się po nich zmienności nastrojów, pogorszenia sprawności seksualnej, osłabienia koncentracji i pamięci.

Rada: Leczenie polega na podawaniu testosteronu pod kontrolą lekarza (endokrynologa). Niezbędna może się okazać wizyta androloga, seksuologa, czy psychologa, gdy dołączą się takie objawy jak uderzenia krwi do głowy, czy zmiany ciśnienia, depresja.


Na pomoc

1. PSYCHOTERAPIA i programy treningowe – to metody skuteczne w przypadku psychologicznych przyczyn impotencji. Wymagana jest współpraca obojga partnerów. Często dopiero wizyta u specjalisty umożliwia szczerą rozmowę. Aby wyeliminować problem, czasem wystarczy zmienić zachowanie, urozmaicić życie seksualne, spróbować nowych technik

2. ZMIANA OBYCZAJÓW SEKSUALNYCH

  • Miłość francuska może okazać się doskonałym lekarstwem na jego niedyspozycję.
  • Spróbujcie specjalnych ćwiczeń. Powstrzymajcie się od pełnego stosunku przez około 3 tygodnie. W tym czasie twoim zadaniem będzie wielokrotne dotykanie i pieszczenie na zmianę jego ciała i genitaliów, a jego – opanowanie sztuki cieszenia się jedynie zmysłowym dotykiem, nie traktując go jak środka do osiągnięcia orgazmu. Ćwiczenie to ma mu uświadomić, że może bez trudu osiągnąć erekcję i utracić tylko po to, by w późniejszym czasie ponownie ja odzyskać.
  • namawiaj go na seks poranny, wtedy poziom męskich hormonów jest najwyższy i o wzwód najłatwiej.
  • jeśli on raz zawiódł się na swoim wzwodzie, staje się na tym punkcie przewrażliwiony i obawia się kolejnej kompromitacji. Bądź wyrozumiała. Nie krytykuj go i nie ponaglaj. Praw mu komplementy.
  • często z nim rozmawiaj, nie tylko na tematy seksualne. Przyjaźń, wspólne zainteresowania, pasje życiowe i kochająca, wyrozumiała partnerka są dla niego tak samo ważne, jak pomoc specjalistów.

3. ZDROWSZE ŻYCIE

Dla zachowania sprawności seksualnej bardzo ważny jest zdrowy tryb życia.

  • przypominaj mu o systematycznym badaniu poziom cukru we krwi, kontrolowaniu ciśnienia, badaniach prostaty i innych rutynowych badaniach.
  • Namawiaj go na wspólne uprawianie sportu i długie spacery, aktywne spędzanie wolnego czasu.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie