Jak przetrwać długie rozstanie

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 07.02.2015

Według badań CBOS za granicę w celach zarobkowych wyjeżdża co piąty Polak (18 proc.), a drugie tyle zmienia miejsce pobytu w kraju. Rozłąka z ukochanym spowodowana wyjazdem do pracy czy koniecznością leczenia to sprawdzian dla pary. Tęsknota, samotność, zazdrość i przeciążenie obowiązkami to najczęstsze przyczyny rozpadu związku na odległość. Rozstanie może też jednak umocnić relacje, jeśli oboje świadomie będziecie nad tym pracować.


Nie każdy jest w stanie podjąć decyzję o rozłące- i to wcale nie dlatego, że niewystarczająco kocha. Różnimy się odpornością na trudne sytuacje, a także- mamy inne podejście do radzenia sobie z niewygodami codzienności; jedne z nas są zaradne, samodzielne, silne, inne- kruche i potrzebujące wsparcia. Jeśli rozłąka przekracza nasze wyobrażenie- lepiej się na nią nie narażać i poszukać innych rozwiązań. Kobiety częściej niż mężczyźni źle znoszą rozdzielenie, ponieważ bardziej potrzebują bezpieczeństwa. Trzeba więc zastanowić się, kto nam pomoże w codziennych czynnościach, jeśli nie będziemy mieć obok siebie partnera.


ROZŁĄKA TO RYZYKO ZDRADY?


Jeżeli narzeczony lub mąż, który wyjechał wykorzystuje swój wolny czas na umawianie się z kobietami, to znaczy, że nie był gotowy do trwałego związku. Prawdopodobnie zdradzałby i na miejscu, gdyby nadarzyła się okazja. Tłumaczenie w stylu „czułem się samotny” jest tylko wymówką. Czas poświęcony innym kobietom można wykorzystać na kontaktowanie się z ukochaną i wtedy samotność nie jest już tak straszna. Zdrada to realne zagrożenie tylko dla związków, które przed rozstaniem miały już kłopoty z bliską relacją. To mit, że wszyscy mężczyźni, którzy są przez dłuższy okres czasu z dala od swojej partnerki zdradzają.


OKREŚLCIE CZAS POWROTU; MAKSYMALNIE 3 LATA


Łatwiej zniesiesz rozstanie, kiedy znasz datę jej końca. Przychodzi moment, gdy trzeba nakreślić wspólne plany, by związku nie dopadł kryzys uczuć i zainteresowania. Ten moment nadaje sens czekaniu. Jeśli natomiast czas powrotu stoi pod znakiem zapytania, łatwiej poddać się chwilom samotności i zwątpienia. Trzeba ustalić na jak długo wyjeżdża partner; najlepiej określić konkretny termin powrotu, a potem tego się trzymać. Jeśli partner bez konsultacji przedłuża nieobecność, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ten związek nie przetrwa. Jeżeli okaże się, że termin powrotu z jakiegoś ważnego powodu powinien jednak zostać odsunięty w czasie, przedyskutujcie to jeszcze raz wspólnie i podejmijcie kolejną decyzję.


REGULARNIE PODTRZYMUJCIE KONTAKTY

  • istotne jest też by przed wyjazdem ustalić, w jaki sposób i jak często będziemy się kontaktować. Można swobodnie i bez dużych kosztów kontaktować się za pośrednictwem telefonu czy Internetu
  • ważna jest nie tylko ilość, ale jakość kontaktów. Im więcej wkładasz emocji, tym większa szansa, że związek przetrwa próbę czasu. Dzięki częstym kontaktom możemy zachować to, co najważniejsze – duchową i emocjonalną bliskość. Częste rozmowy (co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu) pomogą wam być blisko siebie, mimo dzielących kilometrów. Pamiętaj, żeby podczas każdej rozmowy dzieci zamieniły z tatą przynajmniej parę słów.
  • rozmawiajcie także o błahych sprawach- plotkach, sprawach znajomych, wydarzeniach w twojej pracy, o wszystkim, na co masz ochotę. Dowiedz się jednak jaka dawka takich informacji partnera interesuje, co dla niego jest zabawne.
  • wymieniajcie się miłosnymi liścikami, które potem możecie czytać, gdy jest wam źle w samotności.
  • nie odkładajcie żadnych niedopowiedzianych, niewyjaśnionych spraw. Rozmawiajcie nie tylko o tęsknocie i miłości, ale i bieżących problemach. Szukajcie wspólnie rozwiązań. Chroniąc go przed złymi wieściami, budujesz niezrozumienie. No bo przecież, kiedy w końcu wróci na stałe do domu przekona się, że wspólne życie to nie tylko przyjemności i może się poczuć rozczarowany. Poza tym, jeśli sobie ponarzekasz- zrzucisz z siebie połowę ciężaru i łatwiej poradzisz sobie z życiowymi problemami.
  • podczas jego wizyt w domu nie koncentrujcie się na nadrabianiu zaległości towarzyskich, czy wychodnych np. do kina. Potem jesteście tak wyczerpani, a czasem i zestresowani, że z relaksu nici. Postaw raczej na spędzanie czasu w gronie waszej rodziny.
  • pytaj go często o to, jak spędza czas poza domem, z kim się przyjaźni, czym się martwi, a co go cieszy. Kiedy dzwoni, zapytaj: „jak ci minął dzień, kochanie?” Będzie mu miło, że interesujesz się jego samopoczuciem, że martwisz się o niego.
  • przytulaj jego koszulkę, którą miał na sobie. Jego zapach zrekompensuje ci jego nieobecność i utuli do snu.

Bądź tolerancyjna


Cierpliwość i tolerancja to najważniejsze cechy, które warto pielęgnować.

  • kiedy on nie odbiera słuchawki, zaczynasz myśleć: może jest teraz z kimś…? Ustalcie stałą godzinę kontaktów telefonicznych i ich ilość w tygodniu.
  • kiedy wraca na weekend chcesz z nim spędzić każdą wolną chwilę. Ale nie rób mu wyrzutów, jeśli podczas powrotów potrzebuje chwili spokoju. Pamiętaj, że jego codzienność jest nieco mniej hałaśliwa i dynamiczna niż weekendy z rodziną, od których odwykł.
  • Pozwól mu w niedzielny poranek posiedzieć dłużej nad gazetą, czy pojechać na ryby, jeśli ma na to ochotę. Nie zabraniaj mu zajęć, czy hobby, które go pasjonowały przed wyjazdem.

Przydziel mu obowiązki


Przydzielaj mu obowiązki do wypełnienia podczas powrotów. To utwierdzi go w przekonaniu, że jest niezastąpiony i ważny.

  • pozostaw mu np. wypisywanie urzędowych druków, pism, czy robienie opłat. Takie sprawy nie wymagają obecności na miejscu.
  • kiedy wraca do domu, poproś o pomoc w naprawieniu usterki. Ale nie zarzucaj go obowiązkami, z którymi ty nie dałaś sobie rady, bo powroty do domu będą mu się kojarzyły z drugim etatem pracy.
  • angażuj go w weekendową opiekę nad dziećmi, np. kąpanie, czytanie bajek na dobranoc, czy pomaganie pociechom w odrabianiu lekcji. W ten sposób zapewni sobie u dzieci autorytet.
  • wybierzcie się w weekend na wspólne zakupy dla domu. Poproś go, aby dopisał do listy zakupów te rzeczy, które wydają mu się niezbędne czy ważne. Wspólne kupowanie to okazja do współpracy, a jemu z pewnością spodoba się fakt, że liczysz się z nim w kwestii wydawania pieniędzy, na które tak ciężko pracuje.

JAK PRZETRWAĆ?


Myśl o dobrych stronach miłości na odległość.

  1. Masz więcej czasu dla siebie. Odchodzi wiele obowiązków, np. regularne gotowanie posiłków, pranie czy sprzątanie
  2. Możesz robić to, co partnerowi nigdy nie sprawiało przyjemności, np. jeździć na rowerze, oglądać ulubione seriale, zapisać się na basen.
  3. Seks z partnerem jest o wiele bardziej ekscytujący niż kiedyś, zabiegacie o siebie i uwodzicie. Jest romantycznie, kiedy piszecie do siebie miłosne listy lub szczebioczecie do telefonu. Żyjącym w związkach na odległość najbardziej brakuje seksu i czułości. Mogą go zastąpić pikantne maile, sms-y, czaty, czułe rozmowy przez SKYPE. Osobiste prezenty, korzystanie z każdej okazji, by się zobaczyć, listy – to daje siłę, by przetrwać.
  4. Masz czas na zaniedbane przyjaźnie- możesz do woli umawiać się z przyjaciółkami, plotkować z nimi przez telefon.
  5. Czasem rozłąka pomaga odkryć w sobie niespodziewane zdolności: masz szansę przekonać się, że jesteś całkiem zaradna finansowo, umiesz liczyć i załatwiać formalności, a nawet zreperować coś w domu. Może odkryjesz w sobie jakieś talenty artystyczne czy sportowe?

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie