Jak przeżyć menopauzę męża

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 09.02.2015

Mężczyźni także przekwitają. Męską odmianą menopauzy jest andropauza. Choć w przeciwieństwie do nas, kobiet, zachowują płodność, to jednak po przekroczeniu 50-tki są narażeni na seksualne problemy zdrowotne i psychiczne. Jak pomóc mężowi przejść ten trudny okres i ponownie cieszyć się urokami jesieni życia?

CO OZNACZA ANDROPAUZA?

To spadek męskiego hormonu- testosteronu w miarę upływu wieku. Dotyczy on około 30 % mężczyzn, którzy skończyli 50, lub 60 lat. A więc tylko co trzeci mąż wymaga „specjalnej troski”. Możemy spodziewać się po nich zmienności nastrojów, pogorszenia sprawności seksualnej, osłabienia koncentracji i pamięci. Istnieją 3 typy andropauzy.

  1. Najłagodniejsza. Zmniejszenie produkcji testosteronu powoduje osłabienie erekcji członka w trakcie stosunku, zmniejszenie ciśnienia wytrysku i objętości nasienia. Obniża się też poziom popędu seksualnego, co oznacza, że nie mają już tak często, jak dawniej ochoty na miłość. Leczenie jest proste i polega na podawaniu testosteronu.
  2. Typ drugi. Oprócz pogorszenia seksualnej sprawności mogą się pojawić problemy natury psychologicznej. Częściej narażeni są na przedłużające się stany przygnębienia, pogorszenie sprawności intelektualnej, drażliwość, chwiejność uczuciową, skłonność do konfliktów.
  3. Trzeci typ. Niezbędna jest wizyta u endokrynologa, androloga, czy seksuologa. Objawy pogłębiają się o zaburzenia somatyczne, takie jak uderzenia krwi do głowy, czy zmiany ciśnienia. Niekiedy są one tak dokuczliwe, że wymagają długotrwałej terapii hormonalnej w połączeniu z psychoterapią. Twój mąż będzie się czuł mniej zestresowany, jeśli będziesz aktywnie uczestniczyć w jego leczeniu, szczególnie psychoterapii.

MÓJ MĄŻ JEST UWODZICIELEM?!

Kiedy do hormonalnej niedyspozycji zaczynają dołączać się choroby i zaburzenia sprawności seksualnej, pogrążony w kompleksach mężczyzna, przekonany, że nie ma już nic do zaoferowania swojej żonie, zaczyna szukać towarzystwa młodych kobiet. Chce się dowartościować i utwierdzać się w przekonaniu, że starość i kłopoty z potencją, jeszcze mu nie grożą. W tym wieku mężowie najchętniej zdradzają swoje żony z młodszymi o 20 lat partnerkami, albo wręcz zakochują się „na zabój” w młódkach, które udało im się omamić dojrzałością, lub pozycją. Takie przygody najczęściej kończą się niepowodzeniem. Ale lepiej im zapobiegać, niż borykać z konsekwencjami małżeńskiego kryzysu.

JAK MOŻESZ POMÓC? Ramka

  • Namawiaj go na seks poranny, wtedy poziom męskich hormonów jest najwyższy i o wzwód najłatwiej.
  • weź seksualną inicjatywę w swoje ręce. Z czasem zanikną jego erekcje na twój widok, czy zapach. Aby go pobudzić, będzie potrzebna twoja pomoc. Musisz się doskonalić we wzajemnej masturbacji i miłości oralnej. Mogą one okazać się doskonałym lekarstwem na jego niedyspozycję.
  • Zmień jego styl życia. Dbaj o jego dietę (unikanie cholesterolu, dużo nabiału, drobiu i owoców morza). Namawiaj go na regularne wizyty u androloga i urologa, kupuj mu witaminy i mikroelementy czy uprawiaj razem z nim sport.
  • Odradzaj alkohol, papierosy, kawę i przesadzanie z nadmiarem obowiązków służbowych. To główni wrogowie męskiej andropauzy.
  • W drodze wyjątku namów go na Viagrę od czasu do czasu (po skonsultowaniu z lekarzem)
  • Zachęcaj go, aby zajmował się jakimś hobby, czy działał w organizacji społecznej. Życiowe pasje skutecznie łagodzą ten trudny okres.
  • Jeśli on raz zawiódł się na swoim wzwodzie, staje się na tym punkcie przewrażliwiony i obawia się kolejnej kompromitacji. Bądź wyrozumiała. Nie krytykuj go i nie ponaglaj. Praw mu często komplementy i przekonuj, że dla ciebie jest wciąż zabójczym Jamesem Bondem.
  • Często z nim rozmawiaj, nie tylko na tematy seksualne. Przyjaźń, wspólne zainteresowania, pasje życiowe i kochająca, wyrozumiała partnerka są dla niego tak samo ważne, jak pomoc specjalistów.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie