Męskie sztuczki

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 07.02.2015

Cenisz sobie w związku szczerość, lubisz rozmawiać i jesteś gotowa na kompromisy, ale masz wrażenie, że twój ukochany nie lubi bezpośredniej wymiany zdań. Mimo to wygrywa każdą potyczkę. Ma swoje sposoby, a ty…jesteś wobec nich bezbronna. Manipulacje dają oczekiwany skutek: on dostaje to, co chce, a ty zostajesz z mnóstwem obowiązków i …kiepskim samopoczuciem. Mężczyzna, którzy w związku lubi dostawać, a nie lubi dawać, działa z ukrycia. Pora odkryć jego sztuczki i ruszyć do kontrataku.


 Jak oni to robią?


1. „Na litość”


Strategia:
On wciąż domaga się współczucia, rozwodzi się nad swoim marnym położeniem, zasypuje zmartwieniami, narzeka i cierpi na rozliczne dolegliwości. Mówi: „Słabo się dziś czuję”, stęka przy każdym skłonie, opowiada o badaniach, które koniecznie musi zrobić. Czasami prosi wprost: zaopiekuj się mną, wyręcz, pomóż, a czasami, to ty pierwsza spieszysz z pomocą.  Po prostu nie masz sumienia wykorzystywać takiego biedaka i …bierzesz wszystko na siebie. Hipochondria to częsta męska dolegliwość, zwłaszcza, gdy kumulują się obowiązki.


Obrona:
Nie wychodź z propozycją pomocy, nawet, jeśli pomaganie sprawia ci to przyjemność. Mów: na pewno świetnie dasz sobie radę, nie jest tak źle, nie wyglądasz na chorego, wierzę w ciebie. Nie roztkliwiaj się razem z nim nad jego stanem, czasami ignoruj, a zobaczysz, jak szybko nabierze sił.


2. Wpędzanie w poczucie winy.


Strategia:
On prawi ci kazania w stylu: „dobra matka, (dobra żona), powinna to, a tamto”. „Musisz, trzeba, powinno się…”- tego typu sformułowania mają na celu wywołanie u Ciebie poczucia winy i przyjęcia jego punktu widzenia. Nie zastanawiasz się, dlaczego on stawia ci za wzór innych, a nawet…całe społeczeństwo.  Kto tak naprawdę ustala te reguły? Jeszcze gorszą odmianą tej strategii jest wmawianie winy, np. „ja przez ciebie”, „gdyby nie ty…”. Takie oskarżenie mocno uderza w poczucie wartości i nie masz już odwagi domagać się czegoś dla siebie. Chcesz mu zrekompensować rzekomą „winę” i …pracujesz za dwóch.


Obrona:
powiedz: „to ty tak uważasz, ja mam inne zdanie na ten temat”. Lub: „kto tak uważa, dla kogo to jest ważne?”, „szanuję twoje zdanie, ale to ja decyduję, co jest dla mnie ważne i jak powinnam postępować”.


3. „Na ważniaka”


Strategia:
Kiedy go o coś prosisz, on zaczyna wymieniać wszystkie swoje zasługi w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca, roku. „Zobacz, ile robię dla ciebie, dzieci rodziny.”- to jego typowe słowa. Wypomina ci każdy swój dobry uczynek: „Pamiętasz, że zabrałem cię dwa miesiące temu do restauracji?” Każdy jego najmniejszy gest urasta do rangi czynu bohaterskiego. Twoja praca, czy obowiązki to przy jego wielkoduszności przysłowiowe małe piwo. Masz wrażenie, że jesteś niewdzięczną egoistką, masz za duże wymagania i prosisz go o zbyt wiele. Więc zabierasz się sama do pracy.


Obrona:
Kiedy wylicza swoje zasługi, powiedz: doceniam to, jednak teraz proszę cię, żebyś…” Metoda powtórzeń świetnie się sprawdzi (kiedy on wraca do swojej strategii, ty tym samym spokojnym tonem powtórz: – dziękuję, i doceniam, jednak teraz…) Kiedy się napracujesz, domagaj się słowa „dziękuję” lub pochwał.  Powiedz, jak wiele cię to kosztowało.


4. „Na czułe słówka.”


Strategia:
Kiedy czegoś od niego potrzebujesz, on zaczyna z tobą flirtować i prawić komplementy, próbując odwrócić twoją uwagę i zniechęcić do dalszych próśb. W ten sposób chce osłodzić ci pracę, którą zrzuca na twój karb. A kiedy zaczynasz się złościć, dodaje: „Tak ślicznie wyglądasz, gdy się złościsz. No, nie bądź taka, kocham cię.” Rozmiękczona jego czułością i dowodami miłości, poddajesz się. Zwłaszcza, jeśli masz kompleksy i czujesz się niedowartościowana, tą metodą on sprytnie uzyskuje przewagę.


Obrona:
Powiedz: „Twoje miłe słowa nie mają nic wspólnego z problemem do omówienia. To miłe, że tak uważasz, jednak teraz wolałabym, żebyśmy przeszli do konkretów. Na flirt będzie czas wieczorem.”


5. Na „głuchego”.


Strategia:
On ignoruje twoje prośby. Albo milczy, zajęty „ważnymi sprawami”, albo, ponaglany, zwykle mówi: „pierwsze słyszę, na pewno mi o tym nie mówiłaś”. Kiedy go o coś prosisz, masz wrażenie, że mówisz do ściany. Dlaczego? On wierzy, że odejdziesz wściekła lub zrezygnowana i zrobisz to sama. No właśnie, dopóki poddajesz się, on będzie tak robił nadal.


Obrona:
bądź konsekwentna i cierpliwa. Nic się nie stanie, jeśli przez dzień lub dwa będzie w domu bałagan. Po trzykrotnym powtórzeniu prośby, przejdź do czynu. Jeśli nie pozmywał naczyń- nie rób kolacji, bo „nie ma na czym jeść”. A kiedy nie może nauczyć się, że brudne skarpetki wrzuca się do kosza, zanieś je do sypialni i włóż pod jego poduszkę.


6. Porównania


Strategia: 
on porównuje cię do innych kobiet (jego matki, twoich koleżanek, swoich „ex” , znanych osób). Mówi: Moja mama (lub ktoś inny) w tej sytuacji sama świetnie by sobie poradziła, albo „Twoja koleżanka Ada nie jest taka wymagająca”. W sytuacjach intymnych, kiedy próbujesz go do czegoś zachęcić, słyszysz: „inne były ze mnie zadowolone.”. Czujesz, że skoro ktoś jest od ciebie lepszy, to ty widocznie masz braki. Więc radzisz sobie sama lub rezygnujesz z dalszych próśb.


Obrona:
Powiedz mu, jak się czujesz: „Jest mi bardzo przykro, ze porównujesz mnie do innych. Nie potrafię i nie chce być taka, jak ona.” „Każdy ma swoje wady i zalety. Może ona jest lepsza ode mnie w tym i w tym, ale np. w owym- z pewnością mi nie dorównuje”, „Mam swój styl i wolę postępować po swojemu.” Ważne, abyś pokazała mu, że wierzysz w siebie i nie dasz sobie wmówić, że jesteś od kogoś gorsza.


7. Na ambicje


Strategia:
Jeśli jesteś bardzo ambitna, a czasami wręcz konkurujesz z mężem, on może to wykorzystać na swoją korzyść, np. żeby uniknąć obowiązków. Jego typowe zwroty to: „Założę się, że nie potrafisz”, „na pewno ci się nie uda”. Myślisz: „Co? Ja nie potrafię? No to ci pokażę.” Kiedy unosisz się ambicją, on zaciera ręce.


Obrona:
gdy on zaczyna grę na ambicjach, powiedz: „Rzeczywiście, nie dam rady. Naucz mnie, jak to robić. Jesteś w tym lepszy ode mnie.”


8. Powrót do przeszłości


Strategia:
on wciąż żyje wspomnieniami, porównuje cię do tej dziewczyny sprzed lat, którą niegdyś byłaś. Mówi: „kiedyś byłaś cudowna, mniej wymagająca, mniej gderliwa, więcej dla mnie robiłaś, itp.” Dawniej, w jego mniemaniu oznacza lepiej. Myślisz: zmieniłam się na gorsze, więc muszę mu to jakoś wynagrodzić. Wiec zgadzasz się, żeby było tak jak on chce.


Obrona:
„Ludzie się zmieniają i nie widzę w tym nic złego. Dbam o ciebie na wiele innych sposobów”, lub odpowiedz: „Dziś ważniejsze są dla mnie inne sprawy. To znaczy, że myślę inaczej”.

9. Szantaż


Strategia:
„Jeśli mnie kochasz, zrób to dla mnie”, „gdyby ci na mnie zależało, na pewno zrobiłabyś to a to”- ciągłe prośby o udowadnianie miłości to nic innego jak próba wykorzystania cię. Nie daj się wciągnąć w takie gierki.


Obrona:
„znam lepsze sposoby udowadniania miłości, niż spełnianie każdej twojej zachcianki.”, „przykro mi, że nie wierzysz w moją miłość i szukasz okazji, abym ci ją udowodniła. Ja w twoją miłość wierzę bezgranicznie.”


10. Zawstydzenie


Strategia:
Wasza prywatność jest dla niego tematem publicznych dyskusji. Jeśli chce coś dostać, uniknąć lub wpłynąć na ciebie, zawstydza cię w towarzystwie, wywlekając na forum wasze prywatne sprawy. Czujesz się podwójnie winna, zwłaszcza jeśli uda mu się znaleźć w towarzystwie poplecznika.


Obrona:
stanowczo zaprotestuj: „kochanie, proponuję, żebyśmy porozmawiali o tym w domu. To absolutnie nie jest temat na teraz. Inni z pewnością także nie chcą uczestniczyć w takich dyskusjach.” Możesz też poprosić resztę towarzystwa o wsparcie, np. „Czy ktoś uważa, że Waldek ma rację? Bo moim zdaniem próbuje mnie wkręcać w coś, co nie nadaje się na rozmowę w towarzystwie.”


Rady:
  • mów otwarcie, co sprawia ci przyjemność, a czego nie akceptujesz, odmawiaj bez poczucia winy.
  • domagaj się komplementów i przyjmuj je z uśmiechem.
  • unikaj zwrotów: „sama to zrobię lepiej”, „ to zbyt wielki kłopot dla ciebie,”, „nie chcę się narzucać”, „nie powinieneś tego dla mnie robić”, „nie trzeba, poradzę sobie sama”, „zdobędę to dla ciebie”, „pozwól mi to zrobić”. Proś o pomoc i radę, nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś bardziej zaradna.
  • bądź konsekwentna; jeśli bronisz swojego zdania, czy pomysłu, broń go do końca. Nie ulegaj w połowie walki.
  • znajdź czas wyłącznie dla siebie- zajmij się swoją karierą, nauką, przyjemnościami, hobby.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie