Męskie usterki

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 09.02.2015

W wieku 25 lat to zaburzenie ujawnia ok. 2,5%  mężczyzn. Około 80% zaburzeń u młodych mężczyzn ma źródło w psychice. Stres jest głównym wrogiem potencji u młodych mężczyzn.  Po 40-stce przyczyną  3/4 przypadków zaburzeń wzwodu impotencji są głównie choroby: nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, zabiegi chirurgiczne prostaty, pęcherza moczowego, odbytnicy, zażywanie leków antyhistaminowych, czy przeciw nadciśnieniu.

Przedłużający się brak odpoczynku i przewlekłe stany zmęczenia zmniejszają stopniowo zainteresowanie seksem. Mężczyźni, którzy nie potrafią ujawniać uczuć, lubią dominować i przejmować kontrolę mają częściej problemy z potencją. Bywa, że atrakcyjność kobiety lub silne uczucia do niej wpływają stresująco. Zwłaszcza mężczyźni, którzy zakochali się pierwszy raz mogą być zszokowani niemocą, choć wcześniej uprawiali seks z przygodnymi partnerkami.  Potrzeba sprawdzenia się, lęk przed kompromitacją pogłębiają niemoc. Im bardziej są zaangażowani uczuciowo, tym słabsze podniecenie seksualne.

Za 30% przyczyn spadku zainteresowania seksem winne jest złe samopoczucie psychiczne- apatia i depresja. Wtedy niezbędna jest pomoc psychologa. Na skutek nieodpowiedniego odżywiania (zbyt duża ilość tłuszczów, za mało błonnika) naczynia krwionośne obrastają cholesterolem i spada produkcja testosteronu. Co ciekawe, coraz więcej młodych ludzi, stołujących się w amerykańskich restauracjach fast food, zaczyna mieć przez to problemy. Mało kto wie, że źródłem kłopotów z potencja mogą być zwykłe, przewlekłe…zaparcia. Ale uwaga: nadużywanie leków przeczyszczających jedynie łagodzi objawy nie usuwając przyczyn. Należy przede wszystkim zmienić złe przyzwyczajenia: wyeliminować pokarmy przetworzone, ubogie w błonnik, zmniejszyć ilość tłuszczów i węglowodanów, uprawiać sporty, nie siedzieć zbyt długo w jednej pozycji.

Leki hamujące rozrost gruczołu krokowego mogą niekorzystnie wpływać na popęd seksualny i potencję. Należy unikać przeziębień i przemoknięć. Ćwiczenia pomagają w lepszym ukrwieniu męskich genitaliów. Niemieccy naukowcy udowodnili, iż regularne ćwiczenia na brzuch, biodra i pośladki są bardziej skuteczne w walce z zaburzeniami wzwodu niż zażywanie specjalistycznych leków. Przykładowe ćwiczenie: Niech on położy się na boku podpierając się łokciem, następnie złączy nogi i delikatnie podnosi je na wysokość ok. 20 cm. Ćwiczenie należy powtarzać 15 razy w trzech seriach.

Jeśli mimo zastosowanych środków- tj. zdrowy styl życia, dieta, szybkie leczenie wszelkich chorób i partnerskiej szczerości nadal mamy z tym problem- z pomocą przychodzą leki nowej generacji- oprócz viagry-  na rynku pojawiła się konkurencja- cialis, levitra, uprima.

Kiedy sprawny i chętny do niedawna partner, w łóżku zaczyna nie dotrzymywać kroku, pierwsza myśl, która przychodzi ci do głowy to: „on mnie już nie kocha, lub przestałam go pociągać”. Nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną mogą być zaburzenia wzwodu, czy spadek popędu seksualnego, wywołane czynnikami, które z miłością nie mają nic wspólnego.

Według prof. Starowicza : 62% aktywnych seksualnie mężczyzn doświadczyło różnych zaburzeń seksualnych. A kiedy jemu coś dolega- odsuwa cię od siebie, aby ta niedyspozycja nie wyszła na jaw. Nie poddawaj się: pomóż twojemu mężczyźnie dotrzeć do przyczyny problemu, a jeśli trzeba: wybierz się z nim na specjalistyczne badania do androloga, urologa, seksuologa, czy endokrynologa. Sam nie wpadłby na taki pomysł.

Dlaczego penis nie działa tak jak trzeba?

Stres. On jest głównym wrogiem potencji u młodych mężczyzn.  Edwin Flatto w ksiażce „Superpotencja w każdym wieku” podaje, że około 80% zaburzeń u młodych mężczyzn ma źródło w psychice. Bywa, że atrakcyjność kobiety lub silne uczucia do niej wpływają stresująco.  Potrzeba sprawdzenia się, lęk przed kompromitacją i przepracowanie pogłębiają niemoc. Przenigdy nie komentuj jego dolegliwości, nie wyśmiewaj się z niego. Okazuj mu zrozumienie i tolerancję.

Apatia i depresja. Za 30% przyczyn spadku zainteresowania seksem winne jest złe samopoczucie psychiczne. Jeśli on np. stracił pracę, źle mu idzie w interesach, jest wciąż przygnębiony, to seks mu nie w głowie. Wybierz się z nim do psychologa. Może kuracja odpowiednim lekami antydepresyjnymi wyrwie go z letargu. Wyciągaj go często z domu, namawiaj na drobne szaleństwa.

Także wahania hormonalne (obniżenie poziomu testosteronu i podwyższenie prolaktyny) kończą się zwykle nieposłuszeństwem penisa. W przypadku, kiedy zauważysz u niego utratę owłosienia, zmniejszenie jąder, apatię, lepiej namów go na badania endokrynologiczne. Kuracje sztucznym testosteronem pod okiem lekarza mogą przynieść poprawę sprawności.

Zaparcia. Mało kto wie, że źródłem kłopotów z potencja mogą być zwykłe, przewlekłe…zaparcia. Ale uwaga: nadużywanie leków przeczyszczających jedynie łagodzi objawy nie usuwając przyczyn. Należy przede wszystkim zmienić złe przyzwyczajenia: wyeliminować pokarmy przetworzone, ubogie w błonnik, zmniejszyć ilość tłuszczów i węglowodanów, uprawiać sporty, nie siedzieć zbyt długo w jednej pozycji.

Papierosy niszczą życie seksualne: z badań przeprowadzonych w Ameryce i w Polsce wynika, że 66% mężczyzn skarżących się na impotencję wypalało ponad dwa razy więcej papierosów niż przeciętny palacz. Kłopotów może spodziewać się ¾ panów wypalających dziennie ponad 20 papierosów przez około 10 lat. Nikotyna powoduje skurcz tętnic i żył doprowadzających krew do ciał jamistych członka. Obniża poziom głównego męskiego hormonu seksu- testosteronu.

Alkohol. U 85% mężczyzn uzależnionych od alkoholu, często pijących, lub zażywających narkotyki, sprawność seksualna gwałtownie się pogarsza. Nadmierne picie nieodwracalnie uszkadza komórki jąder, powodując ich zmniejszenie, a jednocześnie powiększenie piersi.

Przerost prostaty. Leki hamujące rozrost gruczołu krokowego mogą niekorzystnie wpływać na popęd seksualny i potencję. Jest to organ bardzo wrażliwy. Doskwiera głównie mężczyznom około 50-tki, ale odpowiedni tryb życia może zapobiec kłopotom w przyszłości. Kontroluj, aby twój mężczyzna  unikał przeziębień i przemoknięć, nie wysiadywał w mokrych kąpielówkach. Wąskie siodełka także  rowerowe prowadzą do mikrourazów, które podrażniają prostatę. Powinien pić dużo płynów (8-10 szklanek dziennie)

Na skutek nieodpowiedniego odżywiania (zbyt duża ilość tłuszczów, za mało błonnika) naczynia krwionośne obrastają cholesterolem i spada produkcja testosteronu. Zapchanie naczyń krwionośnych, postępująca miażdżyca, odbija się negatywnie na sprawności seksualnej: penis ma kłopoty ze wzwodem.

Kiedy członek zaczyna tracić wigor?

Z przeprowadzonych badań z zastosowaniem specjalnej aparatury pomiarowej wynika, że czas trwania erekcji zależy od wieku mężczyzny. Według danych prof. Lwa Starowicza czas ten wynosi: do 30 roku życia- 54 min., 31-35 lat- 47 min, 36-40 lat- 41 min, 41-45 lat- 31 min, 46-50 lat- 29 min, 51-55 lat- 27 min, 56-60 lat- 22min, 61-65 lat- 19 min, powyżej 65 lat- 7 min.

Wiek 45-60 lat to dla ok. 30% mężczyzn czas pierwszego kryzysu, tzw. andropauza. Możemy spodziewać się po nich zmienności nastrojów, pogorszenia sprawności seksualnej, osłabienia koncentracji i pamięci. Wg brytyjskiego seksuologa Kennetha Purvisa 8% 55-latków nie jest w stanie osiągnąć erekcji, 25% panów w wieku 65lat i aż 75% 80-latków.

Po 40-stce  apetyt na seks i potencję hamują choroby (są przyczyną do 55% przypadków impotencji): nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, zabiegi chirurgiczne prostaty, pęcherza moczowego, odbytnicy. Leki przeciwdepresyjne, antyhistaminowe, czy przeciw nadciśnieniu też bywają przyczyną problemu.

Jego spadek zainteresowania seksem wcale nie musi mieć podłoża chorobowego. Może zwyczajnie ma dość tradycyjnego seksu małżeńskiego? Zastanów się, czy nie ograniczasz jego fantazji, nie odmawiasz eksperymentów? Pamiętaj też, by na każdym etapie związku dbać o atrakcyjność i seksapil. Jeśli stronisz od seksownej bielizny, spódniczek, czy makijażu, nie dziw się, że z czasem od zacznie preferować piwo z kolegami, czy mecz w telewizji, zamiast zabiegać o twoje względy w sypialni.

Może to być także sygnał, że w waszym związku coś szwankuje. Może zbyt często go krytykujesz, kontrolujesz, lub jesteś nadopiekuńcza? Albo też nie potraficie się porozumieć, chowacie wzajemnie urazy, zamiast otwarcie rozmawiać? Pamiętaj, że konflikty nie zawsze można rozwiązywać w łóżku. O wiele częściej odbierają one ochotę na seks.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie