Partner nie lubi mojej mamy, siostry, przyjaciółki

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 27.05.2015

Kiedy emocje pierwszego zauroczenia opadają, potrzeba kontaktów z bliskimi- rodziną, przyjaciółmi- znów staje się ważna. Co robić, gdy pojawiają się oznaki braku tolerancji dla ważnych w twoim życiu osób- izolowania się, krytyki czy braku szacunku? Czy da się to zmienić? Jak nauczyć go akceptacji?


Powodów do niechęci może być wiele: niewyjaśnione konflikty, czy zatargi, różnice temperamentów, sposobu bycia, wartości, czy brak tolerancji , złośliwość i uprzedzenia.


Gdy on unika kontaktów, dystansuje się emocjonalnie:
  • szczerze z nim porozmawiaj: co sprawia, że się izoluje, nie chce uczestniczyć w spotkaniach? Okaż zainteresowanie, czy stało się między nimi coś, o czym nie wiesz? Czy został skrytykowany, pokłócili się? Coś konkretnego go uraziło? Jeśli tak, to zaproponuj konfrontację (szczerą rozmowę wyjaśniającą w cztery oczy między nimi)
  • nie zaczynaj od zarzutów i pytań. Pozwól mu powiedzieć, co myśli, a dopiero potem pytaj. Nie powtarzaj, że musi ją polubić. On niczego nie musi, on może. Nacisk zwykle rodzi bunt i utwierdzanie się w przekonaniu – nie chcę, nie potrafię, nie zmienię.
  • okaż uczucia. Powiedz mu, jak ważny jest dla ciebie, że go kochasz, cenisz i potrzebujesz, ale przyznaj się, że przyjaciółki, mamy potrzebujesz także. Niech partner czuje, że jest ważniejszy, ale niech usłyszy też, że ona ma swoje miejsce w twoim życiu.
  • nie wymuszaj na nim przysług, gdy odwiedza cię mama, siostra czy przyjaciółka (np. skocz po kawę, kochanie, bo się skończyła), a jeśli robi to twój gość, stanowczo stań w obronie męża i powiedz, że nie podoba ci się to. Robienie z niego chłopca na posyłki może go skutecznie zniechęcać do uczenia się tolerancji. Następnym razem sama zrób kawę, pytając wcześniej męża, czy napije się z wami. Jeśli odmówi, nie miej do niego żalu. On ma prawo nie uczestniczyć w rozmowach, które go nie interesują.
  • unikaj monologów między tobą, a twoim gościem, gdy w towarzystwie jest także twój mąż. Zachęcaj go do zabierania głosu, np. „co ty na to?”, „co o tym myślisz, a jak ty uważasz?”
  • zastanów się, ile czasu i uwagi poświęcasz mężowi, a ile twoim bliskim? Może jego dystans wynika z niewyrażonego żalu do ciebie, że go odsuwasz? Czuje się zazdrosny lub mniej ważny? On ma prawo czuć się źle, gdy te proporcje są odwrócone. Może nie umie wprost o tym powiedzieć?
  • jeśli porównujesz męża do twoich bliskich, jego dystans może oznaczać bunt. Może używasz takich zwrotów jak „czy ty nigdy nie możesz ze mną porozmawiać tak jak mama?” Mówienie mężowi, że nie zachowuje się jak twoja przyjaciółka nie zachęci go do zmian, raczej zaostrzy rywalizację między nimi. Mężczyźni nie lubią być porównywani do kobiet- to rani ich męską godność. W większości nie mają tak dużych potrzeb rozmowy czy dzieleniu się emocjami. Może zbyt wiele od niego wymagasz? Podsumuj co dobrego od niego dostajesz i odpuść oczekiwania, że będzie zawsze dostępnym rozmówcą.
Kiedy on okazuje brak szacunku, atakuje twoich bliskich lub zakazuje ci spotkań bez żadnych oznak niechęci po ich stronie, nie pozwól na to i postaw stanowcze wymagania.


On nie musi kochać twoich bliskich i wchodzić z nimi w zażyłe stosunki , ale szacunek i kompromisy to ważna wartość w budowaniu dobrych, partnerskich związków.

  • Ustalcie niezbędne minimum tolerancji, np. Ilość wspólnych spotkań w roku, czy kulturalne zachowanie, np. , „dzień dobry” i „do widzenia”, odpowiadanie na zadane pytania. Powiedz: „nie podoba mi się, że zwracasz się nieuprzejmie do mojej przyjaciółki. To sprawia przykrość mi i jej” Jeśli on ignoruje twoje uczucia, zastanów się, czy ten mężczyzna w przyszłości nie zacznie ciebie traktować w ten sam pogardliwy sposób lub cię ograniczać?
  • Postaw go w twojej sytuacji: powiedz, że Ty jego bliskich nie dyskryminujesz. Zapytaj czy będzie się czuł się milo, on i jego rodzina, gdy Ty zaczniesz się zachowywać podobnie?
  • Zapytaj o przyszłość: jak sobie wyobraża np. Boże Narodzenie? Czy chce je spędzać osobno? Czy oczekuje, żebyśmy byli tylko we dwoje? A gdy będzie dziecko, to jak sobie wyobraża kontakty z dziadkami?
  • Gdy on wymaga od ciebie, abyś i ty izolowała się od rodziny, czy przyjaciółek, sprzeciwiaj się stawianiu sprawy na ostrzu noża. Przyjaźń między kobietami jest bardzo ważna. Nie powinnaś z niej rezygnować. Zaapeluj raczej do mężowskiego rozsądku: „Jesteś mądry. Wierzę, że mnie zrozumiesz”.
  • Jeśli widzisz u niego tendencje do izolowania ciebie od znajomych i rodziny, gdy cię szantażuje i obraża się, gdy dzielisz czas z innymi, to znak, że być może nie będziesz w nim szczęśliwa.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie