Seks rodziców

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 22.04.2012

Czy narodziny dziecka to koniec namiętnych nocy? Zanim maluch podrośnie, intymny świat jego rodziców staje na głowie. Ten czas jest dla obojga partnerów egzaminem trwałości o dojrzałości związku, sprawdzianem zdolności do kochania i rozumienia nie tylko siebie, ale i drugiej strony.

Kiedy w małżeństwie pojawiają się dzieci, hamujemy spontaniczność w seksie, aby je chronić. Z czasem stajemy się dla siebie tatą i mamą, a nie kobietą i mężczyzną. Seks, zamiast cieszyć, zaczyna nas od siebie oddalać. Powodem są zarówno uczucia i emocje, które pojawiają się po przyjściu na świat maleństwa, jak i problemy z organizmem młodej matki.


Emocje pod presją

  • Mąż zagrożony.

Musisz zdawać sobie sprawę, że dla twojego ukochanego jest to nowa sytuacja, w której często nie potrafi się znaleźć, zwłaszcza, jeśli jest debiutującym tatą. Rola tatusia może spowodować kłopoty z erekcją. Jego troska o ciebie (czy czasem jej nie uszkodzę?), połączona z obawą o sen dziecka, które śpi w pobliżu, plus moralne opory natury pedagogicznej (czy wypada tak przy dziecku?) okropnie go stresują. Kiedy już uda mu się nakłonić cię do seksu, nie wytrzymuje presji i penis odmawia mu posłuszeństwa. Ty zresztą też nie potrafisz oddać się namiętności, bo nasłuchujesz, czy z łóżeczka nie dochodzą jakieś odgłosy. To chwilowe kłopoty, tym nie musicie się martwić. Gorzej, gdy mężczyzna czuje się zaniedbany, bo całą miłość przelewasz na maluszka. Może więc wpędzać cię w poczucie winy, kiedy nie masz już dla niego tyle czasu, co dawniej, wzbudzać konflikty, zachowywać się jak dziecko.

  • Zmęczenie i brak snu.

To one potęgują dodatkowo niechęć do seksu. Jesteś często rozdrażniona, zaabsorbowana stanem zdrowia twego maleństwa, a twój mąż, zamiast cię wyręczać, znika na cały dzień w pracy i nie ma pojęcia, jaki ogrom obowiązków spoczywa na twoich barkach. Z powodu rozczarowania jego zachowaniem, odreagowujesz na nim cały stres i odmawiasz współżycia niejako „za karę” (myślisz: nie dość, że muszę bez przerwy opiekować się dzieckiem, on na dodatek „żąda” ode mnie seksu!)

  • Kompleksy młodej mamy.

Wiele z nas traci dawną atrakcyjność: tyjemy, mamy rozstępy, żylaki, pęknięte naczynka krwionośne. Wypadają włosy, łamią się paznokcie i psują zęby. Jesteśmy ociężałe i każdy wysiłek nas wyczerpuje. Nic więc dziwnego, że wpadamy w panikę. Im większe mamy trudności z dojściem do dawnej formy, tym bardziej stajemy się niechętne do współżycia. Obawiamy się pokazywać się mężowi w tym stanie, ponieważ boimy się komentarzy, porównań i odrzucenia. U pań, które przed ciążą przywiązywały ogromną uwagę do wyglądu zewnętrznego, przedłużający się brak kondycji i kryzys seksapilu spowodowany porodem może doprowadzić do oziębłości, a nawet depresji.

  • Stres antykoncepcyjny.

Problem antykoncepcji po porodzie znacznie się komplikuje. Nie wiemy, kiedy znów nadejdzie okres i jesteśmy bardzo podatne na kolejną ciążę. Z powodu karmienia i stabilizowania się gospodarki hormonalnej, nie możemy wrócić do pigułek, nie możemy też stosować jeszcze spirali i właściwie zostaje nam tylko prezerwatywa lub abstynencja. Wybieramy drugą opcję, bo prezerwatywa w małżeńskim seksie wydaje się krępująca, szczególnie jeśli wiesz, że twój mąż nie lubi „gumek”. Strach przed niepożądaną ciążą i bezsilność są częstą przyczyną seksualnej separacji między małżonkami. Nie pozwól, aby tak banalna blokada zepsuła wam zdrowy powrót do dobrego pożycia. Wspólnie ustalcie zasady antykoncepcji. Jeśli brakuje wam fachowej porady- zwróćcie się o pomoc do ginekologa.


Problemy z ciałem: seks po porodzie

Ale życie seksualne młodych rodziców umiera nie tylko z powodu rozterek emocjonalnych. Wrogiem rozkoszy okazuje się własne ciało.

  • Burza hormonów. Po urodzeniu dziecka znacznie spada produkcja hormonów seksu, ponieważ organizm musi mobilizować siły na karmienie i troszczenie się o dziecko. Dlatego potrzeby seksualne na jakiś czas schodzą na dalszy plan. Odczuwamy bóle krocza nawet przy drobnych czynnościach i chodzeniu. Zmniejsza się nawilżanie pochwy i znacznie wzrasta czas potrzebny na seksualne rozbudzenie. Zakończenia nerwowe na twojej skórze i narządach rodnych są mniej wrażliwe na dotyk, toteż zdarza się, że to, co przedtem sprawiało ci przyjemność, teraz odczytujesz jako niepożądane albo przykre. Twoje ciało spłatało ci figla i nie rozumiesz swoich reakcji. Nie przejmuj się: wszystko wróci do normy. Potrzebujesz tylko trochę czasu dla siebie i wyrozumiałości partnera.
  • Ćwiczenia dla pochwy.

W trzy miesiące po porodzie stan narządów rodnych wraca do stanu sprzed ciąży, ale znaczna część kobiet (ok. 30%) wciąż ma trudności z osiąganiem orgazmu. Dzieje się tak dlatego, że twoja pochwa stała się szersza i nie odczuwasz już takiego przyjemnego tarcia. Niestety, jej wewnętrzne rozmiary nigdy już nie będą takie jak dawniej i musicie teraz popracować nad nowymi technikami seksualnymi, w których partner będzie cię głębiej penetrował, zmieniał kąt wprowadzania członka do pochwy, zwiększał tempo czy siłę pchnięć. Ty zaś pamiętaj o ćwiczeniach Kegla. Z angielskich badań wynika, ze 1/3 kobiet zaczyna współżycie do 6-go tygodnia po porodzie, a większość- do 12-go, ale tylko ponad połowa przyznaje się, że czerpie z niego taką samą satysfakcję, jak przed urodzeniem dziecka. Dopiero po roku wraca pełne zadowolenie, ale 20 % pań wciąż jeszcze może mieć na tym tle problemy.


Recepta na seks

Jak zapobiegać niepotrzebnym konfliktom? W wolnych chwilach próbuj wytłumaczyć mężowi, jak zawiła jest fizjologia kobiety po porodzie, dziel się swoimi uczuciami, zarówno do dziecka jak i do niego. Domagaj się więcej uwagi i pieszczot, opowiadaj mu o reakcjach twojego ciała na jego dotyk. Dla dobra waszego związku, zrób mu co jakiś czas prezent, nawet jeśli nie masz na seks ochoty. Warto czasem się poświęcić, aby i on mógł mieć siłę dzielić z tobą ten trudny dla waszego współżycia czas i nie zwątpił w swoją rolę w waszym związku. Przynajmniej jedna na cztery propozycje seksu nie powinna zostać przez ciebie odrzucona, chyba że masz kłopoty ze zdrowiem czy powikłania po porodzie i lekarz zabrania ci fizycznych kontaktów. Możesz wtedy zaproponować mężowi masturbację lub wyrafinowane pieszczoty oralne.

Nie obwiniaj się więc za to, że stałaś się nieczuła na zaloty twojego męża. Każda z nas musi dążyć do równowagi biologiczno-psychicznej we własnym tempie. Wytłumacz więc niecierpliwemu mężowi, że potrzebujesz jego wyrozumiałości, jeśli twój instynkt macierzyński przez pewien czas wygrywa z seksualnym popędem.
Przykazań dla młodych rodziców – ramka

  1. Nie ukrywajcie swej seksualności przed dziećmi, a przynajmniej nie całkowicie. Całujcie się przy nich i przytulajcie. Kiedy podrastają, począwszy od 3 lat rozmawiajcie z nimi o sprawach intymnych dorosłych, oczywiście według zaleceń fachowej edukacji. Im są starsze, tym więcej szczegółów powinny znać. Wtedy będą miały zdrowe podejście do waszej prywatności, i będą dobrze przygotowane do życia.
  2. Nie bądźcie na usługach dzieci 24 godziny na dobę. Odrobina zdrowego egoizmu przyczyni się do podsycania małżeńskiej namiętności. W niedzielne poranki zażądajcie „chwili czasu dla siebie” i zabrońcie wtedy dzieciom przeszkadzać wam w sypialni.
  3. Koniecznie zamontujcie sobie zamek w sypialni. Lepiej nie ufać, że dzieci zastosują się do waszych poleceń. Ten mały wydatek rozwiąże wiele waszych stresów, spowodowanych niepewnością.
  4. Nie uczcie dzieci spania w waszym łóżku. Ten nawyk skutecznie zabija namiętność i sprawia, że dzieci zaczynają kontrolować wasze życie seksualne. Jeśli marudzą lub mają trudności z zasypianiem, lepiej je utulić w ich własnym łóżku, lub pozwolić im zostać z wami tylko na chwilę.
  5. Nie odmawiajcie sobie romantycznych wypadów ze względu na dzieci. Choć raz w miesiącu poproście kogoś z rodziny, znajomych, czy znajomych, aby zajęli się dziećmi. Jeśli macie przyjaciół z dziećmi w podobnym wieku, możecie zorganizować sobie wzajemną samopomoc: na przemian któreś z rodziców z obojga (lub więcej) rodzin, zabiera wszystkie dzieciaki do kina lub na lody. Korzyść jest obopólna: dzieci cieszą się, że mają wychodne, a wy- po prostu cieszycie się sobą.
  6. Wykorzystujcie poobiednią drzemkę waszego malucha na miłosne „conieco”. Seks bez osłony nocy, w dodatku w ubraniach, doda pikanterii waszym „rodzicielskim rolom”. W nocy możecie być zbyt zmęczeni lub zajęci ciągłym wstawaniem do niego.
  7. Nie tłumcie miłosnych jęków, z obawy, żeby do uszu waszych milusińskich nie dotarły żadne podejrzane dźwięki. Wyrabianie w sobie milczących nawyków podczas seksu wyziębia atmosferę między kochankami- rodzicami. Lepiej po prostu zostawić włączony telewizor lub radio w pokoju dzieci. Wtedy wasza spontaniczność pozostanie niezagrożona.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie