Sposoby na kreatywność

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 14.01.2015

Zdolność do twórczego myślenia, jak dowodzą badania naukowe, to klucz do osiągania sukcesu, równie, jeśli nie bardziej ważny od ilorazu inteligencji, jakim dysponujesz, czy inteligencji emocjonalnej. Na szczęście kreatywność można rozwijać. Oto sprawdzone sposoby:


 Jak pomóc prawej półkuli?

Zapamiętuj skojarzeniami

Oto kilka prostych zasad: nowe pojęcie kojarzymy z określonym obrazem, który już znamy (coś, co można zobaczyć) np. nazwisko Jerzego Rogalskiego kojarzymy np. z jeżem konsumującym rogala.  Jeśli mamy do zapamiętania więcej słów, obrazy im odpowiadające łączymy ze sobą, tak, aby powstał z tego łańcuch skojarzeń (najlepiej śmiesznych, niecodziennych). Tworząc ciągi z łatwością można zapamiętać nawet 50 słów w kolejności. Podobnie możemy uczyć się liczb, języków, wzorów, nazw własnych, czy polskich słów pochodzenia zagranicznego- dzięki tym „kreatywnym” połączeniom zwiększamy potencjał umysłu. W Polsce organizowane są kursy technik pamięciowych (mnemotechniki).
 
Ucz się od końca
Uczenie się „od końca” ma tę zaletę, że pozwala na ogarnięcie materiału całościowo, w odniesieniu do wychwyconego kontekstu. Możesz ćwiczyć tę umiejętność, np. czytając teksty w gazetach  (akapitami od końca do początku); w efekcie pracujesz krócej i lepiej zapamiętujesz materiał, a twój mózg przy okazji poszerza horyzonty.


 Zastąp notatki mapami
Prawie na całym świecie ludzie zapisują informacje w bardzo podobny sposób, linijka pod linijką, za pomocą ciągu myśli, co utrudnia odnajdywanie w notatkach tego co naprawdę istotne. Tracisz czas, zapał do pracy, co w konsekwencji ogranicza efektywność i kreatywność. Jeśli chcesz opanować materiał, zastąp klasyczne notatki mapami umysłu (mind mapy, inaczej sieci skojarzeń). Mind mapa przypomina bardziej rysunek, niż notatki. W jego centrum wpisujesz temat, istotę zagadnienia. Kolejne informacje nanosisz w układzie promienistym, zgodnie z wskazówkami zegara, kierując się zasadami: słowa klucze, symbole, rysunki, figury, różne wielkości, własna kolorystyka. Taki zapis twojej pracy pomoże ci sprawnie poprowadzić wykład, wystąpienie, rozwiązywać problemy, podejmować decyzje, zarządzać czasem, planować, uczyć się. Pracując siecią skojarzeń uzyskujesz wgląd w całość często skomplikowanych wzajemnie zależnych od siebie informacji, pracujesz z wielu perspektyw jednocześnie. Już sam proces tworzenia sieci skojarzeń na dany temat może szybko doprowadzić cię do trafnych decyzji i nowych ciekawych pomysłów. Oszczędzasz czas, pracujesz twórczo, tak jest po prostu łatwiej, skuteczniej i przyjemniej.
 
Postaw na abstrakcję
Jedną z technik twórczego myślenia jest abstrahowanie – pozwala dostrzegać w tym, co oczywiste – nowości, znajdować niekonwencjonalne rozwiązania.
Przykład: znajdź kilka przedmiotów w zasięgu wzroku, lub znalezionych w torbie. Znajdź kilka kategorii, które je łączą na podstawie wyabstrahowanych cech.
 
Definiuj
Wybierz przedmiot i wymyślaj jego definicje. Po pierwszej fazie definiowania zaczynają się pojawiać definicje zaskakujące, oparte na oryginalnych atrybutach, np. kalafior jest to wyjątkowo niesmaczne warzywo w pewnych okolicznościach…
 
Buduj skojarzenia
To metoda na wymyślanie epokowych odkryć i idei. Im bardziej nietypowe skojarzenie, tym dla twojego mózgu lepiej. Przykłady:

  • Łańcuch: Polega na stopniowym oddalaniu się od początkowej idei:

Łóżko – hotel – sala – zajęcia – szkolenie – trener itd.

  • Gwiazda: Otoczenie wyjściowej idei skojarzeniami pochodnymi.

Łóżko – pościel – poduszka – pierze – puch – gęś – itd.


Można z góry określać ile elementów będzie zawierać łańcuch. Bądź podawać pierwszą  i ostatnią ideę, do której należy dążyć określoną liczbą elementów pośrednich, np. Samochód ………… 5 elementów pośrednich…………….. widelec (ostatni element)
 
Odpowiadaj na głupie pytania
Znajduj odpowiedzi na pozornie absurdalne pytania, a ten sposób usprawnisz zdolność twórczej dedukcji. W ten sposób masz szansę porzucić schematy myślenia i wąską perspektywę (to efekt wiedzy, doświadczeń, stereotypów, w które każdy człowiek jest wyposażony, a które ograniczają twoją kreatywność) np.

  • Co by było, gdyby wyprodukowano spray, po użyciu którego ludzie mogliby przenikać materię?
  • Jakie byłyby odległe konsekwencje tego, że ludzie nie musieliby jeść?
  • Jaką grubość miałaby kartka papieru złożona czterdzieści razy?
  • Do czego można używać wanny? 

Używaj przenośni
Tą umiejętność podszkolisz, znajdując dla konkretnego przedmiotu cechy ludzkie. Np. Wyobraź sobie, że  karty do gry trzyma w rękach pokerzysta…Jakich uczuć doznają?,  jak się zachowują, co robią? czego nie lubią, co je denerwuje? Na wyższym poziomie można zastosować utożsamianie się z przedmiotem, np. Wyobraź sobie, że jesteś pisakiem, którym szef pisze po tablicy…Jakich uczuć doznajesz? Ciekawą odmianą tej metody jest personifikowanie problemu, który masz rozwiązać. Np. Problemem są szybko zużywające się opony kół samolotów podczas lądowania. zadajesz sobie pytania: Co czułaby opona uderzająca o płytę lotniska? Co zrobiłaby opona by pozbyć się dotkliwego uderzenia? (przeformułowanie problemu). Takie podejście do problemu może spowodować jego szybsze rozwiązanie.


Wsparcie z apteki
Preparaty wspierające kreatywne myślenie zawierają poprawiający krążenie mózgowe wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), lecytynę – źródło fosfolipidów do budowy komórek, kofeinę oraz witaminy z grupy B niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Materiały budulcowe dla tkanki nerwowej, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy znajdziesz w olejach z ryb i lecytynie. Dodatkowo lecytyna jest źródłem neuroprzekaźnika niezbędnego do prawidłowej pracy mózgu.


Literatura do polecenia:

Cavallier J. P., Wizualizacja. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 1996.
Clegg B., Birch P., Przyspieszony kurs kreatywności. Wydawnictwo Helion, Gliwice 2007.
Buzan T., Mapy myśli. Wydawnictwo Ravi, Łódź 1999.
Buzan T., Rusz głową. Wydawnictwo Ravi, Łódź 1982.
Gozdek-Michaelis K., Rozwiń swój genialny umysł. Wydawnictwo J&BF, Warszawa 1997.
Morgan G., Wyobraźnia organizacyjna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
Proctor T. Twórcze rozwiązywanie problemów. GWP, Gdańsk 2003.
 
 

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie