Życie z uczuciowym skąpcem

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 27.02.2015

Uczuciowy partner to marzenie niemal każdej kobiety. Jednak okazywanie uczuć dla większości mężczyzn nie jest łatwe. Gdy on nie mówi, jaka jesteś wspaniała, ma mniej czasu dla ciebie, nie przytula, Ty myślisz, że on już Cię nie kocha. Nie musi to być prawda.

Co to może oznaczać?

  1. Jeśli zaczął limitować uczucia i uwagę po 1,5-3 lat od zakochania, to znaczy, że masz do czynienia z naturalnym zjawiskiem „hormonalnym”. Do tego czasu zwykle działa „nadprodukcja” hormonów odpowiedzialnych za łącznie się w pary i prokreację potrzebna do uwodzenia, co oznacza u mężczyzn zwiększoną i nieco nienaturalną gotowość do okazywania uczuć, którą z biologicznego punktu widzenia można porównać do tańca godowego. Gdy partnerka jest zupełnie przekonana co do wybranka- zaloty, a więc i uczuciowość przestają być wątkiem przewodnim kontaktów. Od tej pory mężczyzna jest już „sobą”, co oznacza, że jego uczuciowość wróci do stanu, w którym się jeszcze nie znaliście.
  2. Uczuciowy chłód mężczyzna może wynieść z domu rodzinnego. Jeśli nie miał wzorców okazywania uczuć między rodzicami (np. rodzice byli wobec siebie chłodni, albo tylko jeden z nich zabiegał o uczucia drugiego, któryś z rodziców zdradzał drugiego, lub był nieobecny w wychowaniu), lub sam nie dostawał od rodziców miłości, uwagi, uznania (rodzic był krytyczny, nie przytulał, nie chwalił, krzywdził, zaniedbywał, wyśmiewał, porównywał, obrażał się, był uzależniony od alkoholu), to jako mężczyzna nie będzie wiedział, jak sam ma okazywać uczucia lub będzie się obawiał ich okazywania, bo kojarzą mu się z bólem i odrzuceniem.
  3. On zawiódł się na poprzedniej partnerce i teraz boi się otworzyć ponownie. Mężczyźni w o wiele mniejszym stopniu niż kobiety są gotowi do uczuciowej regeneracji po porzuceniu lub zdradzie. Częściej rozpamiętują lub chowają w pamięci dawne urazy miłosne i uogólniają je na przyszłe kontakty z kobietami.
  4. Jeśli on stał się mniej uczuciowy po latach wspólnego życia, to może oznaczać, że: 
  • ma kłopoty w pracy, problemy finansowe, przezywa utratę kogoś lub czegoś.. On ukrywa niepowodzenia, bo np. chce oszczędzić ci zmartwień, obawia się krytyki, unosi się ambicją, nie umie poprosić cię o wsparcie i pomoc, bo sądzi, że to oznaka słabości. Ukrywanie negatywnych uczuć zawsze wiąże się z ograniczaniem okazywania pozytywnych uczuć.
  • nie radzi sobie ze stresem- życie kosztuje go dużo emocji- jest albo impulsywny, albo nadwrażliwy, często się irytuje, nadmiernie przeżywa. Stres i miłość do uczucia, które ze sobą rywalizują.
  • ma problemy zdrowotne. Większość mężczyzn niechętnie dzieli się obawami o zdrowie lub już zdiagnozowanymi chorobami ze swoją ukochaną. Choroba oznacza dla nich uszczerbek na męskiej wartości; sile czy atrakcyjności seksualnej. Zły stan zdrowia nie zachęca do ciepłych gestów, a raczej do izolowania się.
  • ma depresję. Depresja to powszechna choroba naszych czasów; około 30 proc mężczyzn może na nią chorować w każdym wieku. Przejawia się apatią, ponurym nastrojem, problemami ze snem, koncentracją, apetytem, a także…niechęcią do seksu czy czułości.
  • jest uzależniony od alkoholu, pracy, hazardu, pali dużo papierosów. Wszystkie nałogi są chorobami emocji. Oznaczają wycofywanie się z bliskości w związkach.
  • Mężczyźni także przekwitają. Męską odmianą menopauzy jest andropauza. W wieku 45 lat u niektórych mężczyzn gwałtownie zaczyna spadać poziom męskiego hormonu- testosteronu. Jego następstwem są m.in. kłopoty z potencją (cierpi na nie 5% 40-latków, 10%- 60-latków i 20% 70-latków,). Możemy spodziewać się po nich także zmienności nastrojów, depresji, apatii, osłabienia koncentracji i pamięci, pogarsza się stan kości i siła mięśni. To cios dla sprawnego seksualnie mężczyzny, a jego efektem może być strach przed kontaktem seksualnym, a co za tym idzie- także niechęć do okazywania uczuć.

Co możesz zrobić, by zmienić jego zachowanie.

  • zastanów się, czy sama potrafisz być uczuciowa? Jeśli oczekujesz, że to on ma zabiegać o ciebie, to oczywiste, że mu się w końcu znudzi. Co sama dajesz- to wraca od niego. Mów mu komplementy- dotyczące wyglądu, umiejętności, osiągnięć, zalet. Dotykaj go w ciągu dnia- pogłaszcz, przytul. Mów słowa miłości „kocham cię, jestem dla nie ważny, brakuje mi ciebie”.
  • mów, jak lubisz dostawać uczucia, poproś o nie, gdy ich nie dostajesz. „czy mógłbyś częściej mówić do mnie kochanie”, „byłoby mi miło, gdybyś co rano całował mnie, gdy wychodzisz z domu”. Mów jak, się czujesz, gdy ich nie dostajesz tyle i tak, jak być chciała. „Jest mi przykro, gdy siedzisz ode mnie tak daleko na kanapie”.
  • Często z nim rozmawiaj. Przyjaźń, wspólne zainteresowania, pasje życiowe są dla zachętą do okazywania uczuć
  • pomyśl, jak reagujesz na trudności i niepowodzenia? Jeśli szukasz w nim winnego, krytykujesz, to oczywistą reakcją twojego mężczyzny po latach będzie wycofywanie się z dzielenia się problemami, co zwykle kończy się także z odcięciem od okazywania uczuć. Pytaj, jak się czuje, co go gryzie, oferuj pomoc i chęć wysłuchania. Gdy mówi o problemach, trzymaj jego stronę.
  • jeśli podejrzewasz, że cierpi na depresję, zaproponuj mu spotkanie u psychiatry lub psychologa, a najlepiej pomóż mu znaleźć dobrego specjalistę i pierwszą wizytę umów mu sama.
  • uczestnicz wspólnie z nim w psychoterapii, wspieraj w leczeniu u lekarzy, dbaj o jego dietę, kupuj mu witaminy i mikroelementy
  • Róbcie razem coś, co wam obojgu sprawia radość. Pozytywne emocje przeżywane razem to wspaniała okazja, aby dzielić je między sobą. Wyciągaj go często z domu, namawiaj na drobne szaleństwa.
  • odradzaj alkohol, papierosy, przepracowywanie się. Gdy widzisz, że jest uzależniony, postaw mu ultimatum: leczenie albo związek.
  • dbaj o siebie: makijaż, kobiecy strój i dobra kondycja fizyczna w każdym wieku są tak samo ważne dla mężczyzny jak twoje psychiczne wsparcie.
  • Jeśli przyczyną uczuciowej oziębłości są problemy seksualne, weź na siebie inicjatywę. On może unikać bliskości z obawy przed nieposłuszeństwem penisa. Okaż mu także zrozumienie i cierpliwość.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie