• Psycholog Poznań

Życie po zdradzie

Written by Violetta Nowacka on . Posted in Psycholog Poznań, Seksuolog Poznań, Psychoterapeuta Poznań

Życie po zdradzie

Czujesz się oszukana i zraniona, bo człowiek, któremu ufałaś, zdradził cię z inną kobietą. Do ciebie teraz należy wybór, czy mu wybaczyć. Nawet jeśli dla dobra rodziny pozostaniesz przy nim, musisz rozwiązać dylematy: jak przywrócić równowagę wewnętrzną, odbudować zaufanie do niego i ułożyć sobie na nowo życie seksualne.

Zdrowe i niezdrowe powody tolerowania zdrady

Większość niezdrowych powodów wiąże się z niską samooceną i poczuciem niepewności życiowej. Część z nas nie wierzy w siebie tak bardzo, że woli posiadać niewiernego mężczyznę, niż być samotną. Jesteśmy niezaradne finansowo, zależne od partnera, nie posiadamy wykształcenia i zawodu, który gwarantowałby nam samodzielną przyszłość. Strach przed zmianą na gorsze każe nam siedzieć cicho i nie narzekać. Bądź pewna: dopóki ty nie podniesiesz szacunku dla samej siebie, on będzie wciąż szukał okazji do zdrady. Wiele kobiet wybacza, ponieważ niesłusznie wini siebie za jego występek! Wyobrażamy sobie, że musiałyśmy zrobić coś, co pchnęło go w ramiona innej kobiety: np. nie byłyśmy dość dobre w łóżku, niezbyt wyrozumiałe, błyskotliwe, dowcipne, itp. Nie zakładaj na początku, że to twoja wina. Większość zdrad nie ma nic wspólnego z zachowaniem żon. Zdrowe przyczyny: po prostu bardzo kochamy naszego niewiernego męża. Jeśli zrobił to po raz pierwszy, kredyt zaufania udzielony mu na podstawie naszej miłości i tolerancji, kosztem psychicznego bólu, może być dla niego powodem zmiany na lepsze. Czyż nie o to chodzi w dobrym związku, by trwać przy mężczyźnie w dobrym i złym czasie? Znacznie częściej jednak wybaczamy, bo dbamy o dobro naszych dzieci. Kochamy je i chcemy, by wychowywały się w pełnej rodzinie. Często ta szlachetna intencja obraca się przeciwko dzieciom: chcemy, by małżeństwo przetrwało, ale zraniona duma bierze górę i nie kontrolujemy naszych emocji, wszczynając awantury w obecności dzieci. Tak zaburzona rodzina może mieć na psychikę dziecka bardziej negatywny wpływ niż rodzina niepełna. Zacznij więc najpierw od osobistej rekonwalescencji psychicznej, aby nie ucierpiała równowaga twojego domowego ogniska.

Weź się w garść

Gdy zawodzi cię twój partner, musisz sama stać się swoim największym przyjacielem. Powinnaś nauczyć się, jak kochać samą siebie, zamiast stale narzekać na zły los, który właśnie tobie musiał spłatać figla. Nie szukaj ukojenia w stosach poradników i nie spędzaj większości czasu na wypytywanie koleżanek o radę. To nie one decydują, jak potoczy się twoje dalsze życie. Jeśli przez zdradę poczułaś się nieatrakcyjna, czy nic nie warta psychicznie, codziennie rano po wstaniu z łóżka i zrobieniu makijażu (koniecznie!) powtarzaj sobie małą, osobistą modlitwę wzmacniającą: „żadna istota ludzka nie jest bezwartościowa, niezależnie od tego, co robi, lub co jej się przytrafiło. Skoro zostałam stworzona w tak fenomenalnie skomplikowanej formie (nasz organizm jest cudem natury pod względem funkcjonowania), to widocznie jestem ważna dla wyższej instancji, która mnie powołała na ten świat z misją do wykonania. Niezależnie, jak źle sprawy wyglądają obecnie, jestem w stanie znów być szczęśliwa. Nie będę się skupiać na tym, co straciłam, ale na tym, co mi pozostało i co mogę zyskać.”

Terapia wstrząsowa

Łagodne sposoby doprowadzania twojego związku do ładu po zdradzie są dobre, ale czasem nie działają na „recydywistów”. Wielu zdradzających mężczyzn naprawdę kocha swe żony, lecz są po prostu niedojrzali, nieodpowiedzialni i skłonni do zabaw. Flirt i seks z inną kobietą traktują jak jedną z zabawek. Tak długo, jak ich żony będą im wybaczać kolejne zdrady, oni będą to robić w nieskończoność. Wybaczyłaś mu zdradę raz, a on ponownie wykorzystał twoją tolerancję. Jeśli podejmiesz radykalny krok, np. wyprowadzisz się z domu lub dla wystraszenia go wniesiesz sprawę rozwodową (nawet, gdybyś nie chciała rozwodu), on doceni twoją determinację i zacznie cię szanować. Zda sobie sprawę z tego, że za odejście musi zapłacić zbyt wysoką cenę i przestanie szukać wrażeń z innymi kobietami. A pozew rozwodowy zawsze można wycofać.

Musisz konsekwentnie ustalić nowe granice tego, co jesteś w stanie zaakceptować, a czego absolutnie nie da się znosić, czyli zrewidować kodeks moralny waszego związku.

Ujarzmij ból i cierpienie

Złe uczucia, które cię ogarniają po zdradzie, domagają się ujścia. Wiele z nas, nie wiedząc jak sobie poradzić, reaguje ucieczką w środki odurzające (alkohol czy narkotyki), lub próbuje mścić się na mężu, będąc cyniczną, okrutną, zimną lub niewierną. Czasami zamykamy się w sobie i udajemy, że nic się nie stało, próbując z biegu wskoczyć w te same codzienne obowiązki. Wtedy tłamszona złość i rozpacz kumulują się wewnątrz i mogą powodować takie choroby jak migreny, wrzody lub nerwicę żołądka, bóle stawów, a nawet problemy z sercem. Takie zachowania nie uratują jednak twojego związku. Nie reaguj, lecz działaj i spróbuj pozytywnie wyładować złe emocje. Np. rozpocznij intensywny program ćwiczeń fizycznych. Jeśli chce ci się płakać, rób to (najlepiej w samotności).Długotrwały i wyczerpujący płacz jest bardzo zdrowy; powoduje spłukiwanie twych zranionych uczuć raz na zawsze. Pisz pamiętnik, szczegółowo opisując swoje uczucia.

Jak przebaczyć?

To naturalne, że radość i spontaniczność w twoim związku na razie znikły. Ale nie musi tak być do końca życia, o ile opanujesz niezwykle trudną sztukę przebaczania. Gdy już ustalisz powody, dla których on cię zdradził, wysłuchasz jego przeprosin i obietnic poprawy, czy wyegzekwujesz od niego pomysły na uzdrawianie waszego związku, odłóż ten temat na półkę i nie posługuj się nim jako atutem w późniejszych kłótniach małżeńskich. Nie zadręczaj go podejrzliwością i nie baw się w domowego szpiega. Nie ograniczaj mu wolnego czasu i nie kontroluj planu dnia. On może poczuć się jak niewolnik. Zamiast zmuszać go do wierności, spraw, by chciał być wierny. Przebaczenie i pozytywne motywowanie niewiernego małżonka pozwala mu rozpocząć wszystko od nowa, a ciebie uwalnia od stresu, będącego efektem chowania do niego urazy. Jest wiele praktycznych powodów, dla których warto przebaczyć: żywiona niechęć sprawia, że stajemy się spięte, nerwowe, roztargnione i wiecznie zmęczone. A poza tym szybciej się starzejemy, nie mówiąc już o podatności na choroby psychosomatyczne. Pozwól się adorować, nie odrzucaj komplementów, przyjmuj kwiaty i prezenty, daj się zapraszać do kawiarni czy kina. I nie przestawaj o siebie dbać.

Znów w małżeńskiej sypialni

Powrót do współżycia seksualnego w dawnej formie może być długotrwały i trudny. Jeśli odczuwasz do niego wstręt fizyczny, możesz zaproponować na jakiś czas osobne miejsce do spania, ale najlepiej w tym samym pomieszczeniu. Jawna separacja może źle wpłynąć na dzieci i oddala proces psychicznego pojednania. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Jeśli on nalega na zbliżenie, odmawiaj, aż do momentu, gdy pozbędziesz się żalu. Przedwczesna decyzja o rozpoczęciu życia seksualnego rozjątrzy tylko niezabliźnione rany. Na początku on musi się zadowalać pieszczotami: domagaj się ich jak najwięcej. Wzajemna czułość łagodnie przygotuje cię na pełne zbliżenie.

Trackback from your site.

Violetta Nowacka

Violetta Nowacka, psycholog, psychoterapeuta, specjalista ds. edukacji seksualnej, coach Magister psychologii (dyplom UAM Poznań), Terapeuta NLP (Certyfikat psychoterapeuty NLP - Instytut H. Ericksona w Berlinie), Dyplom Instytutu Zdrowia Seksualnego pod kierownictwem prof. Zbigniewa Lwa Starowicza – tytuł specjalisty ds. edukacji seksualnej, Trener biznesu (Dyplom Trenera Biznesu MODERATOR), uznaniowy Certyfikat Doradcy Online, przyznany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego, Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Członek Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego, Dyplomowany coach międzynarodowego stowarzyszenia coachów ICF, I stopień Terapii Systemowej

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy online

Psycholog PoznańPOMAGAMY TAKŻE ON-LINE

Adres

SELF Przyjazne Terapie
ul. Chwiałkowskiego 25/1 (parter)
61-571 Poznań (Wilda)

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek: 8 – 20
Sobota: 8 – 20
Niedziela: nieczynne

Szybki kontakt

Telefon: 61 639 41 46
Komórka: 606 302 977
E-mail: sekretariat@self-psychologia.pl