Choreografia namiętności

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 30.01.2015

Mowa ciała jest prawdziwsza niż ta, która przechodzi przez usta. Kiedy dwoje ludzi się poznaje, wysyła w swoim kierunku  tajemny kod gestów. Ciało nie kłamie. Czy tego chcemy, czy nie- mówi o naszych ukrytych pragnieniach, zamiarach i cechach charakteru.

Jeśli dłużej poobserwujemy zaloty ludzi, przekonamy się, że istnieje genialny kod, którym posługują się obie płcie, by wywrzeć na sobie wrażenie. Oto typowe uwodzicielskie, czasem podświadome zachowania  pań i panów oraz ich ukryte komunikaty. Jak je wzajemnie odczytujemy?

Te przewrotne kobietki…

 1. jeśli w jego towarzystwie opowiadasz o rozwiązłości twoich koleżanek, dajesz mu do zrozumienia, że reklamujesz się jako wierna i lojalna partnerka. To dla niego sygnał, że płoszysz konkurentki i zależy ci na nim.
 2. Według socjologów, w 70% przypadków flirt rozpoczynają sygnały nadawane przez kobietę. To przede wszystkim wyraz oczu (rozmarzone, przenikliwe) i ton głosu (lekko matowy, głęboki, raczej powolny).
 3. Delikatne, „przypadkowo” masujesz biust lub brzuch. To ukryty komunikat: potrzebuję dotyku, potrafię czule głaskać, jestem pieszczochem.
 4. ściągasz usta w „ciup”. Tym samym on odczytuje: „liczę na ciebie, potrzebuję męskiego oparcia”.
 5. seksowne ssiesz słomkę do napojów lub palec. Wodzisz palcem wzdłuż papierosa, lub nóżki kieliszka. Wkładasz palec do deseru i zlizujesz go powoli. To sygnał, lubisz seks oralny.
 6. pochylasz się i „niechcący” eksponujesz piersi: zobacz, jaki seksapil emanuje ze mnie. Nikt mu się nie oprze!
 7. dyskretnie marszczysz nos: mam ochotę na przeżycie przygody.
 8. Rozpuszczasz włosy: chcę się podobać, jestem zalotna. Często dotykasz włosów: chcę, byś się mną zachwycał. Przeczesujesz je palcami: mam ochotę na bliższy kontakt. Odrzucasz głowę do tyłu: spójrz, jak moje włosy falują, zobacz moją szyję, moje ciało) Unosisz włosy do góry obiema rękami: w moich planach na najbliższą przyszłość jest miejsce właśnie dla ciebie!
 9. Podczas rozmowy przechylasz głowę w prawo: to upewnia go w przekonaniu, że ci się podoba.
 10. Koniuszkiem języka zlizujesz piankę z kawy lub piwa- zwracasz jego uwagę na swoje kusząco wilgotne wargi.
 11. Usta lekko otwarte i nieco wilgotne są dla niego zaproszeniem. Choć oblizywanie ust uchodzi za gest erotyczny, to jednak łatwo przekroczyć tu granicę dobrego smaku i wypaść wulgarnie. Jeśli już się zdecydujesz, rób to subtelnie i niezbyt często. To symboliczna prezentacja strefy genitalnej – „zobacz, jestem kobietą, mam ci wiele do zaoferowania)
 12. wygładzasz mu koszulę, lub prostujesz kołnierzyk. On odczyta to jak gest opiekuńczości. Podobnie, gdy twoje ręce są zajęte zabawą z przedmiotami, np. palec przesuwa się wzdłuż konturów kieliszka.
 13. Słuchając go, opierasz głowę na dłoni, palcem wskazującym dotykając skroni: on jest przekonany, że doskonale rozumiesz jego intencje, także te erotyczne.
 14. Podpierasz brodę lub dotykasz ucha tak, że pokazujesz mu przegub ręki (wewnętrzna część). Jest to obszar wrażliwy erotycznie. To sygnał dla niego, że twoja fantazja działa i nie masz nic przeciwko, żeby posunął się dalej. Najmniej rzuca się to w oczy podczas palenia papierosa. W dyskretny sposób pokazujesz miejsca wrażliwe na głaskanie.
 15. stojąc w grupie osób wysuwasz prawą nogę, przenosząc ciężar ciała na prawą nogę, tak, że czubek buta wskazuje jego kierunek: „jestem tobą zainteresowana”.
 16. podczas rozmowy nagle ściszysz głos, więc on jest zmuszony pochylić się w twoją stronę. Wasze feromony szybciej zachodzą w chemiczną reakcję.
 17. Zawieszasz na nim spojrzenie, które trwa dłużej niż dwie sekundy. Twoje rozszerzone źrenice zdradzają, że on wywołał w tobie nadzieję.
 18. Wyrażasz gotowość na coś więcej niż przyjaźń, jeśli podczas rozmowy twoje nogi są nieco szerzej rozstawione. Gdy nie przejawiasz żadnego zainteresowania, są one zwykle „hermetycznie” zamknięte.
 19. siedząc, krzyżujesz nogi, splecionymi dłońmi podgarniasz kolano. To gest tzw. samoobejmowania. On czyta go: jestem zdolna do zaangażowania uczuciowego, chcę przedstawić się w jak najlepszym świetle.
 20. Siedzisz na skrzyżowanej, podwiniętej nodze (stopa pod udem): „jestem odprężona, akceptuję cię, przechodzimy na nieformalny ton rozmowy!”
 21. Huśtasz na stopie pantofel- to gra o podtekście fallicznym. On jest zachwycony!
 22. Siedzisz na krześle ze skrzyżowanymi kostkami nóg. Obie ręce wspierają się na siedzeniu krzesła. To przekaz: „Jestem nieśmiała, trochę płochliwa. Musisz być łagodny i romantyczny, a może się otworzę.”
 23. Palisz papierosa trzymając palce szeroko rozstawione: jestem uduchowiona, ulegam zmianie nastrojów, ale też łatwo się przystosowuję.
Być macho…

Kalifornijski Uniwersytet Harvarda przeprowadził badania na temat męskich technik podrywania. Najskuteczniejsze okazały się: chwalenie się osiągnięciami, stanowiskiem, a z sygnałów niewerbalnych: noszenie seksownego ubrania, stawianie drogich drinków i dawanie wysokich napiwków. Status materialny jest więc nieodzownym elementem przetargowym w zdobywaniu nas, kobiet!

 1. On w twoim towarzystwie ośmiesza potencjalnych konkurentów. Np. nazywając innych „dupkiem”, umniejsza      ich wartość w twoich oczach. Chce, byś uwierzyła, że jest jedynym wartościowym facetem w twoim otoczeniu.
 2. Prostuje się, by zyskać parę centymetrów. Lub też wypina pierś i jak najdłużej pozostaje na wydechu, by powiększyć rozmiar klatki. To atawizm: przez tysiące lat kobiety wybierały najsilniejszych i największych „samców”, bo tylko tacy gwarantowali im ochronę. Dlatego panowie tak chętnie pozują na większych, niż są w rzeczywistości.
 3. Ostentacyjnie poprawia krawat, lub wygładza kołnierzyk: to demonstrowanie swojej męskość (w interpretacji psychologicznej krawat jest seksualnym symbolem)
 4. Jego kciuk tkwi za paskiem: ogłasza swoją dyspozycyjność i przekazuje wiadomość- to jest moja mocna strona!
 5. opiera ręce na biodrach, jak torreador: to gest zapraszający. Biodra wysunięte do przodu: „jestem macho”!
 6. siedzi z nogami szeroko rozstawionymi: „jestem stuprocentowym facetem”
 7. Kciuk na zewnątrz kieszeni spodni, tylnej kieszonki, czy też przy klapie kurtki oznacza: „jestem pewny siebie, potrafię walczyć o swoje, uwiodę cię bez trudu”. Im bardziej odgięty kciuk, tym większa pewność siebie i chęć dominacji.
 8. Mówi do ciebie, otwierając dłonie (powierzchnia dłoni skierowana do góry). To oznaka szczerości, ale też demonstracja siły i władzy. Chce powiedzieć; popatrz, jestem wiarygodny, możesz na mnie polegać, zaufaj mi.
 9. Drapie się wskazującym palcem za uchem: „w moim życiu uczuciowym dominują wątpliwości i niepewność. Potrzebuję dużo czasu, żeby cię uwieść.”
 10. Mężczyzna palący cygaro chce ci zaimponować wysokim statusem materialnym. Ukryty podtekst: „dążę w górę lub zaszedłem już wysoko”
 11. Wydmuchuje dym z papierosa do góry: „jestem pozytywnie naładowany, zainteresowany tobą.”
 12. wydmuchuje dym kącikiem ust: „ tak łatwo mnie nie dostaniesz, będę cię wodzić za nos, może zdradzać?”
 13. Dym wydmuchiwany przez nos: „ jestem pewny siebie, uważam się za nieomylnego, pójdzie mi z tobą łatwo”.
 14. Chowa w dłoni żarzącego się papierosa: „moja taktyka ma drugie dno, wezmę cię podstępem, jestem ostrożny, oszczędny w słowach, potrafię ukrywać namiętności, nie powiem ci szczerze, co myślę”.
 15. Papieros trzyma między palcem serdecznym, a środkowym: „mam niezwykłą naturę, oczekuję, byś mnie zaskakiwała, lubię szalone pomysły”.
 16. Nerwowo pali, zbyt często strzepuje popiół- to oznaka wewnętrznego niepokoju, może kompleksów. Myśli : „czy jej się spodobam?”
 17. trzyma papieros w kącie ust: „przechodzę do rzeczy bez ceregieli, nie namyślam się długo, wiem, jak chwytać okazję.”
 18. Kciukiem uderza w ustnik: „osiągnę sukces, jestem silny fizycznie i odporny psychicznie, chcę postawić na swoim”
 19. Oblizuje papieros wzdłuż, jakby chciał skleić jego brzeg: „jestem twardym facetem, lubię się przechwalać”.
 20. Gryzie ustnik: „Lubię używać siły bicepsów. Uważaj, preferuję ostry seks.”
 21. smakuje kawę, odginając mały palec: „jestem pewny siebie. Lubię dowcip i żart, ale nie lubię się angażować. Podziwiaj mnie, a zainteresuję się tobą!
 22. Chwyta filiżankę, nie trzymając za uszko: „łapię każdą okazję. Nie jestem subtelny uczuciowo- preferuję drogę na skróty, najlepiej bez gry wstępnej.”
 23. Pije kawę z łyżeczką: „jestem wygodny, nie lubię inicjatywy, wolę, żebyś to ty się mną zajęła.” Uwaga: egoista.
 24. przelewa rozlaną kawę ze spodka z powrotem do filiżanki: „nie będę rozpieszczał cię prezentami, czy kwiatami! To starta czasu i pieniędzy”.

Erotyczne schematy

Typowe kobiece zachowania: jak odczytują je mężczyźni?

 1. Delikatne, „przypadkowo” masujesz biust lub brzuch. To ukryty komunikat: potrzebuję dotyku, potrafię czule głaskać, jestem pieszczochem.
 2. seksowne ssiesz słomkę do napojów lub palec. Wodzisz palcem wzdłuż papierosa, lub nóżki kieliszka. Wkładasz palec do deseru i zlizujesz go powoli. To sygnał, lubisz seks oralny.
 3. Rozpuszczasz włosy, przeczesujesz je palcami: „mam ochotę na bliższy kontakt”.
 4. Usta lekko otwarte i nieco wilgotne są dla niego zaproszeniem. Kiedy je oblizujesz, on jest pewien, że chcesz się z nim całować.
 5. Zawieszasz na nim spojrzenie, które trwa dłużej niż trzy sekundy. Twoje rozszerzone źrenice zdradzają, że wywołał w tobie ochotę na seks.
 6. Huśtasz na stopie pantofel- to gra o podtekście fallicznym.

Typowe męskie zachowania: jak odczytują je kobiety?

 1. siedzi z nogami szeroko rozstawionymi. Myślimy o nim: „jest stuprocentowym facetem”.
 2. mruży oczy, wpatrując się w nasz dekolt: „a to lubieżnik, ma na mnie ochotę!”
 3. wciąga powietrze nosem, jak byk przed atakiem: rozpiera go pożądanie.
 4. całuje się subtelnie, z wyczuciem, obserwując twoje reakcje: jest świadomym, wiele obiecującym kochankiem.
 5. kiedy drapiesz go po karku, mruczy jak miś.: jest pieszczochem, będzie jadł mi z ręki!
 6. preferuje pozycję na jeźdźca: jest pantoflarzem, albo seksualnym egoistą.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie