Gdy partner ignoruje cię lub wyśmiewa w towarzystwie

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 27.07.2015

Wyrażanie niezadowolenia pomaga parom uczyć się siebie nawzajem, pod warunkiem, że wyrażamy się otwarcie, tak szybko jak się da i sam na sam. Często jednak niezadowolenie pokazujemy w zakamuflowany sposób, po to, by przejąć w związku władzę, upokorzyć, zemścić się, czy zaimponować innym. Czekamy na moment, gdy znajdziemy się w grupie, bo wśród innych czujemy się silniejsi. Najtrudniej się bronić, gdy partner okazuje urazę pod przykrywką dowcipu czy ironii, albo ignoruje cię w towarzystwie. Odpowiednia reakcja i konsekwentne powtarzanie jej za każdym razem, gdy on tak się zachowuje- to najszybszy sposób na to, by zaczął cię szanować i mówić wprost, o co mu chodzi we właściwym czasie, czyli wtedy, gdy nikt was nie widzi.


Czasami myślisz, że zasłużyłaś na raniące słowa lub odrzucenie i pokornie znosisz jego złośliwości. Jednak godząc się na takie traktowanie wyłącznie podkopujesz dobre mniemanie o sobie. Poza tym wcale nie zmobilizuje cię to do zmiany, ale zrodzi bunt, żal i sprowokuje dalsze konflikty w przyszłości. On natomiast dostaje przyzwolenie na takie zachowanie; masz jak w banku, że będzie sobie pozwalał na coraz więcej.


Bądź wrażliwa na:

  1. żarty, w stylu: mój kochany tłuścioszek, śliczny głuptasie, moja żoneczka najpierw mówi, potem myśli. Niby jest dla ciebie milutki, więc nie wiesz, czy inni nie pomyślą, że się czepiasz.
  2. Krytyczne uogólnienia, np jesteś bezmyślna, gadasz bzdury, ale z ciebie idiotka. Nie wiesz dokładnie, jaki konkretny zarzut kryje się pod tą ogólną oceną. Masz wrażenie, że jesteś po prostu do niczego.
  3. Ujawnia szczegóły twojego życia, które cię kompromitują, np. opowiada o twoich gafach czy błędach lub podaje twoje intymne zwierzenia czy fakty do wiadomości wszystkich w towarzystwie. Ze wstydu chciałabyś się zapaść pod ziemię, więc twoje szansy obrony słabną.
  4. Robi aluzje: „Wszyscy inteligentni ludzie to wiedzą”, „każdy głupi to wie”. Podkopuje poczucie wartości, pozbawiając cię szansy obrony.
  5. Nie odpowiada na twoje pytania, nie patrzy w oczy, mówi o tobie przy tobie do innych „ona”

ABC obrony:

  • Bądź konsekwentna, nie pozostawiaj jego słów bez komentarza za każdym razem, gdy to robi, najlepiej w ten sam, identyczny sposób.
  • Nie zwlekaj z reakcją, aż przyjdziecie do domu. Masz prawo, żeby bronić się jawnie, nie wychodząc z towarzystwa. To go szybciej nauczy szacunku, ale z pewnością na jakiś czas zaostrzy wasze stosunki. W najgorszym wypadku poproś go, żeby wyszedł z tobą na chwilę na korytarz lub na zewnątrz.
  • Zanim zareagujesz, powtórz to, co usłyszałaś, aby sprawdzić, czy dobrze zrozumiałaś. Zadawaj pytania dla wyjaśnienia tego, co usłyszałaś.

Kroki samoobrony:

  1. Przypomnij raniący komentarz lub zachowanie np. „powiedziałeś, że …”, „nie odpowiadasz na moje pytania i nie patrzysz mi w oczy” albo potwierdź, czy dobrze rozumiesz jego zarzut: „O ile dobrze zrozumiałam, powiedziałeś, że..”
  2. Powiedz jak odebrałaś jego słowa lub zachowanie, zdemaskuj aluzję: „odebrałam to tak, jakbyś mnie krytykował”, „odnoszę wrażenie, że mnie atakujesz”, „pomyślałam sobie, że się ze mnie wyśmiewasz”
  3. Powiedz, jakie emocje wzbudzają tobie jego słowa, np. „jest mi przykro”, „zabolało mnie to”, „czuję się poniżona”, „czuję się ignorowana”
  4. Postaw granicę, np. „Trudno mi tolerować twoje słowa, (zachowanie)”
  5. Określ oczekiwania: Chcę…; Oczekuję…; Proszę Cię…; Żądam…, żebyś nigdy się już do mnie tak nie zwracał
  6. Jeśli na dwie twoje prośby nie reaguje zmianą, zapowiedz sankcję,: „Jeżeli jeszcze raz powiesz do mnie w ten sposób, to …”(tu wymyśl stosowną sankcję dla niego i bądź konsekwentna)
Inne skuteczne sposoby, aby twój maż zaczął cię szanować:
  • zamień ocenę w opinię „To jest twoja opinia, ja mam całkiem inne zdanie na swój temat.”
  • porównanie: „Powiedziałeś do mnie (cytat), jeśli dobrze rozumiem, tak? Ja nie używam wobec ciebie takich słów i wolałabym, żebyś i ty nie używał ich wobec mnie. Czy możemy się tak umówić?”.
  • wskaż korzyści z jego zmiany zachowania: „Jeśli będziemy odnosili się do siebie bez używania takich słów, oboje będziemy zadowoleni. A przecież chyba każdy to lubi, prawda? (ukryta sugestia)
  • pokaż mu potencjalną stratę z jego zachowania:

„Powiedziałeś do mnie (cytat), jeśli dobrze rozumiem, tak? Skoro ty tak do mnie mówisz, ja mogłabym tak powiedzieć do ciebie. I jak myślisz, czym to się może skończyć? Jeśli będziemy odnosili się do siebie bez używania takich słów, oboje unikniemy przykrości. A przecież chyba nikt nie lubi czuć się źle, prawda? (ukryta sugestia)

  • kiedy w towarzystwie mąż zaczyna krytyczną tyradę na twój temat, spytaj o zdanie innych: „Kto z was przyzna rację mężowi?” Wtedy to ty stawiasz krytyka przed oceną. Brak poparcia grupy powstrzyma go przed dalszymi atakami.
  • zignoruj: „Rozumiem, że takie jest twoje zdanie na mój temat (zamiana w opinię). Czy masz do mnie jeszcze jakieś inne zastrzeżenia?”
  • Sprowadzaj rozmowę od ogólników do konkretów. Kiedy mąż mówi: „Twoje planowanie wydatków jest do niczego, nie znasz się na tym”, sprecyzuj: „Dobrze, ale co konkretnie jest do niczego? „Co dokładnie masz na myśli? Czy możesz uzasadnić?”

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie