Humory w ciąży

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 27.02.2015

9 miesięcy uczuciowego roller-costera
 

Ciąża niesie z sobą wiele ważnych zmian w życiu kobiety. To od Ciebie zależy, czy odbierzesz je jak nadzieję, czy jako zagrożenie. Dzięki pracy z przekonaniami, czyli kontroli myśli, masz wpływ na to, jakie emocje będą dominowały podczas oczekiwania na dziecko.

Bez względu na to, czy ciąża cię zaskoczyła, czy jest planowana, przygotuj się na karuzelę nastrojów: od euforii po nastroje depresyjne, i to nawet kilka razy dziennie. Smutek, złość, strach, zazdrość, wstręt, radość, miłość… Za te emocjonalne wzloty i upadki jest odpowiedzialny m.in. wzrost poziomu hormonów, a szczególnie progesteronu, prolaktyny i estrogenów. Te z nas, które cierpiały na PMS mają większe predyspozycje do zmienności nastrojów podczas ciąży. Ciąża to test twojej aktualnej kondycji psychicznej: burza hormonów potęguje pesymistyczne czy lękowe nastawienie do życia, albo staje się afirmacją radości. Dla wielu z nas to czas, w którym aktywizują się „demony przeszłości”, czyli niezałatwione problemy, śpiące w zakamarkach nieświadomości. Dlatego nie warto zmian nastrojów zrzucać tylko na karb hormonów, ale przyjrzeć się uważnie swojemu wnętrzu i jeśli trzeba- pozwolić sobie pomóc: np. u psychologa.
 

Ciąża to test…odpowiedzialności za nowe życie.

Czy dziecko będzie zdrowe? Czy nie jestem za stara, czy nie mam genetycznych obciążeń? Czy aspiryna, którą brałam, zanim się dowiedziałam o ciąży nie spowoduje poronienia? Albo badania prenatalne…Robić czy ryzykować? Jeśli ryzykować, to jak potem uporam się z poczuciem winy? Dla wielu kobiet o pesymistycznych skłonnościach ciąża to zalążek hipochondrii- odmiany nerwicy. Jeśli słyszałaś już jako dziewczynka, że ciąża to ciężka choroba, stres i zagrożenia, to sama przenosisz te „strachy” na kolejne pokolenia. Większość obiegowych opinii to efekt bezrefleksyjnego wchłaniania stereotypów i doświadczeń twoich przodków. Ty możesz stworzyć własne, radosne przekonania. To, o czym często myślisz ma realną moc przekładania się na doświadczenia i stan zdrowia.

Rada: zweryfikuj przekonania, które słyszałaś lub obserwowałaś u rodziców, dotyczące ciąży i skutków posiadania dzieci, np. że ciąża wysysa energię, że trzeba ją odchorować, że trzeba strzec się infekcji, czy ruchu, bo to się źle skończy. Powtarzaj codziennie, najlepiej do lustra: „Jestem zdrowa i bezpieczna w ciąży”, „ciąża rozwija mnie pod każdym względem”, „zasługuję na dobre zdrowie”.
 

Ciąża to test… poczucia wartości.

Czy będę umiała być dobrą mamą? Co, jeśli będę zbyt surowa lub pobłażliwa? A jeśli przytyję? Czy będę dla niego nadal atrakcyjna? Jeśli przed urodzeniem dziecka nie miałaś o sobie najlepszego zdania i dręczyły cię kompleksy, teraz zmiany fizyczne i nadchodząca odpowiedzialność za małego człowieka, mogą nadwyrężyć poczucie własnej wartości, co przełożyć się może na nastroje depresyjne lub napady zazdrości o twojego mężczyznę.

Rada: po raz kolejny przyjrzyj się „pakietowi” przekonań na swój temat, które dostałaś od swoich opiekunów do ósmego roku życia (to wtedy właśnie zapisuje się matryca poczucia wartości). Głos wewnętrznego krytyka można zastąpić, trenując nowy sposób myślenia o sobie, np. „zasługuję na dobry, trwały związek”, „mam wszystko, co trzeba, aby być dobrą mamą”, „jestem atrakcyjna dla swojego mężczyzny”, „akceptuję i szanuję samą siebie”
 

Ciąża to test…skłonności do kontrolowania.

Jeśli dotąd byłaś Zosią-Samosią, trudno będzie ci przywyknąć, że wszystko wymyka się spod kontroli: upodobania kulinarne, zapachowe, dotykowe. Nie da się kontrolować kształtów ciała, senności, psikusów fizjologii. Dla niektórych kobiet utrata kontroli oznacza utratę poczucia bezpieczeństwa i paraliżujący lęk, który może skończyć się objawami nerwicowymi..

Rady: proś o pomoc i korzystaj z pomocy. Pozwól sobie na relaks i odprężenie. Jeśli masz obsesję porządkowania, przynajmniej raz w tygodniu trenuj „wieczór z bałaganem”. Pomoże w uchronieniu się przed nerwicą natręctw, a malucha zahartuje przed mikrobami. Czas, by „odpuścić” perfekcjonistyczne zapędy i popracować nad przyznaniem sobie prawa do błędów, niedoskonałości, odpoczynku. Warto też ćwiczyć afirmacje o zaufaniu do siebie samej i do innych, np. „Świat jest bezpiecznym miejscem do życia”, „otaczam się życzliwymi ludźmi”, „mam prawo do otrzymywania pomocy”
 

Ciąża to test…umiejętności wyrażania emocji.

Jeśli dotąd byłaś zablokowana na niektóre uczucia, np. na odczuwanie złości, teraz masz niepowtarzalną okazję, aby uzdrowić swój układ nerwowy. Kumulowane latami emocje mają szereg negatywnych konsekwencji; powodują nerwobóle i realne choroby (żołądka, jelit, zatok, a nawet raka), rozregulowują ciśnienie. Ludzie pierwotni nie chorowali na depresje czy nerwice, ponieważ zdrowo zarządzali emocjami.

Rada: Jeśli odczuwasz złość, wrzeszcz w zamkniętym pomieszczeniu, w lesie, czy w aucie lub wal pięściami w miękką poduszkę aż do utraty sił. Jeśli jesteś smutna- płacz. Rozmawiaj z innymi o tym, co czujesz, zanim emocje spiętrzą się nie do wytrzymania.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie