Jak mówić żeby on słuchał

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 07.02.2015

Co to znaczy , że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa? Najprościej można to wytłumaczyć tak: mózg kobiety i mężczyzny różni się pod względem sposobów odbierania i przetwarzania informacji, a także odbierania i demonstrowania emocji, co oznacza, że kobiety i mężczyźni z natury narażani na konflikty. Oto krótkie know how, by związek z mężczyzną był bardziej harmonijny.

  1. Mów „obrazami” Mężczyźni to wzrokowcy. Unikaj metafor, ogólników, czy pojęć abstrakcyjnych, które nie dają się wyobrazić, albo przypomnieć. Zamiast mówić „chce, abyś był bardziej pomocny”, powiedz „byłoby mi miło, gdybyś wyniósł śmieci”. Zamiast „lubię, gdy o mnie myślisz”- powiedz „jest mi fajnie, gdy pamiętasz o moich imieninach i wysyłasz mi sms tuż po północy”
  2. Mów używając komunikatu „ja”, a nie „ty”. W konflikcie bardzo łatwo o oskarżenia i pretensje. Jeśli zwykle zaczynasz rozmowę od „ty”, np. „nigdy nie mogę na tobie polegać” (-przy okazji- są tu jeszcze dwa w.w. błędy- ogólnik „nigdy” i abstrakcja „polegać”), to możesz się spodziewać ataku, albo wycofania. Każdy „tykany” facet tak robi. Powiedz za to „jest mi bardzo przykro, gdy (tu opisz jego konkretne zachowanie używając języka obrazu).
  3. Mów językiem uczuć, ale minimalizuj okazywanie złości. Zamiast „już mnie nie kochasz, nienawidzę cię”, powiedz „jest mi tak smutno, kiedy odwracasz się do mnie plecami, gdy zasypiamy”. Mężczyzna zaczyna być chętny do słuchania i współpracy, gdy słyszy, że jest ci przykro, żal, lub ze się boisz. Natomiast okazywanie złości, zwłaszcza w wersji agresywnej działa na mężczyzn jak płachta na byka. Przypomina mu to męski świat testosteronu i zaczyna z Tobą walczyć. O ile to możliwe, odreagowuj złość gdzie indziej (z koleżanką przez telefon, na siłowni, w lesie)
  4. Mów tylko o jednej sprawie na raz. Mężczyzna rzadko potrafi skupić się na wielu wątkach, tak jest zbudowany jego mózg; jedna informacja, z której ma wyniknąć konkretne rozwiązanie. Wtedy zaczyna działać. Dlatego, gdy podczas jednej rozmowy chcesz naprawić z nim połowę życia, na pewno poczuje irytację już po drugim wątku i przestanie słuchać, nie mówiąc już o wdrożeniu w życie twojej prośby.
  5. Jeśli chcesz, aby on zrobił coś dla ciebie, używaj języka (jego) korzyści. Pamiętaj, aby mówić wtedy obrazami. Jeśli chcesz, by pojechał z tobą do rodziców, powiedz „pamiętasz, jak smakowała ci mamy sałatka? Powiem jej, żeby zrobiła znowu”. Mężczyzna w mniejszym niż kobieta czuje korzyść z samego przebywania z innymi (to atawizm jaskiniowy). Dlatego potrzebuje dodatkowej osobistej zachęty.
  6. Uprawiaj monolog góra przez 5 minut. Mężczyźni mówią mniej (bo wolą działanie) i potrzebują w rozmowie mniej słów. Kiedy zaczynasz się rozpędzać w monologu i po 5 minutach nie słyszysz odzewu, bądź pewna, że on się wycofał i w tym rozdaniu na pewno nie uda ci się zachęcić go do rozmowy. Długa tyrada tylko go zniechęca. Zaproponuj przerwę „słyszę, że teraz nie masz ochoty na rozmowę. Kiedy będziesz gotowy, daj znać”- i zajmij się swoimi sprawami. Pozwól mu i sobie ochłonąć. Jeśli po 2-3 godzinach sam nie wyjdzie z propozycja rozmowy, ponownie zaproś go do rozmowy. Mów wolniej i mnie. Więcej słuchaj. Zadawaj pytania (otwarte, nie zamknięte), zamiast tylko mówić.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie