Jak przeżyć utratę dziecka

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 14.01.2015

Coraz więcej kobiet traci dzieci; poronienia, martwe ciąże, czy śmierć dziecka przy urodzeniu to smutny znak naszych czasów. Każdy kryzys może być w skutkach rozwojowy, pod warunkiem, że potraktujemy go jak życiową lekcję i właściwe zadbamy o siebie, zamiast szukać winy w sobie lub w innych za to, co się zdarzyło.


Nigdy nie ma właściwego czasu, by na zawsze pożegnać istotę, którą obdarzyło się miłością. Dlatego, gdy odchodzi, zwykle pojawia się rozdzierający żal i smutek. Typowe objawy tych uczuć to melancholia, obniżony poziom energii, ucisk w klatce piersiowej, napływające do oczu łzy, problemy ze snem i koncentracją, utrata łaknienia. Zwykle pojawiają się uporczywe pytania „dlaczego to mi się przytrafiło”. Z czasem można spodziewać się fali złości (wzrost ciśnienia, ściśnięte gardło, kołatanie serca); pretensji do świata, lekarza, partnera, czy Boga. Czasami obwiniamy siebie „zasłużyłem na to, jestem złym człowiekiem”, albo wyrzuty sumienia „mogłam temu zapobiec, to przeze mnie”. Naprzemienne fale żalu i złości, czy strachu o przyszłość i pustki to typowe uczucia, których można się spodziewać.


Jak sobie radzić?

  • daj sobie prawo do odczuwania i przeżywania trudnych uczuć. Są naturalnym odruchem organizmu. Zaprzeczanie ich istnieniu czy zabranianie sobie odreagowania grozi poważnymi skutkami dla zdrowia psychicznego i fizycznego (najpowszechniejsze to depresja, nerwica, nałogi, choroby ciała). Kiedy jesteś smutna-płacz, kiedy jesteś zła- krzycz lub wal pięściami w miękką poduszkę, kanapę czy worek treningowy (najlepiej w samotności). Rozmawiaj z bliskimi ludźmi, proś ich o pomoc i wsparcie, mów otwarcie, jak się czujesz.
  • po tygodniu wprowadź limity na zalewające cię uczucia, po to, by nie zdominowały twojego życia. Wciąż przecież musisz wchodzić w inne życiowe role jako pracownik, żona, córka, przyjaciel, itp. Daj sobie godzinę w ciągu dnia, w której będziesz intensyfikowała uczucia. Usiądź i pogrąż się w rozpaczy czy złości. Po godzinie umyj się i rozkaż sobie wytrzymać do jutra. W ciągu miesiąca dotkliwe uczucia powinny cię opuścić.
  • pora na remanent w otoczeniu. Spakuj wszystkie rzeczy nienarodzonego dziecka: zdjęcia usg, ubranka. Możesz je przechować w niedostępnym dla ciebie miejscu (oddaj komuś na przechowanie co najmniej na rok). Wtedy być może będziesz mogła sobie pozwolić oglądać je bez bólu. Na razie jednak czas na oderwanie się od wspomnień.
  • napisz list pożegnalny do dziecka. Jeśli chcesz powiedzieć mu coś ważnego, wyznać miłość, przeprosić, pożegnać, życzyć czegoś dobrego itp. zrób to tak szczegółowo, jak potrafisz. Opisz wszystkie najtrudniejsze uczucia. Potem przeczytaj go (jeśli istnieje grób, to nad grobem) i spal.
  • czas na remanent w myślach. Jeśli obwiniasz siebie, czas z tym skończyć; dziecku już to nie pomoże, a tobie może zrujnować życie. Jeśli masz pretensje do jakichś osób z tego świata lub Boga, to także napisz taki list z pretensjami, przeczytaj go parę razy i spal. 

Bezwzględnie każdy człowiek ma zdolności przystosowawcze do poradzenia sobie ze stratą i lepiej dla ciebie, jeśli uruchomisz w sobie te pokłady pogodzenia się z losem. Może argumentem będzie dla ciebie naukowy fakt, że pielęgnowanie urazy i cierpienia prowadzi do poważnych chorób, m.in. raka, migren, nerwic, zaburzeń układu krążenia.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie