Jego niski temperament

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 27.02.2015

Ukochany mężczyzna ucieka ci z sypialni? Bez paniki! Nie musi to znaczyć, że go nie pociągasz, ani tego, że spotyka się z inną.


Najczęściej kiedy masz na niego ochotę, boli go głowa, a jak już się kochacie to krótko i z jego małym zaangażowaniem. Odkąd pamiętasz miałaś większy apetyt na seks, ale… twój temperament rośnie z wiekiem i wasz różny poziom zainteresowania erotyką coraz bardziej ci uwiera. A może rozdźwięk w waszych potrzebach pojawił się dopiero na pewnym etapie związku? Biologia mówi o poziomie potrzeb i aktywności seksualnej, który jest nam dany w genach i który zmienia się z wiekiem. U mężczyzn osiąga apogeum w wieku 20 lat, by po 25. roku życia zacząć stopniowo spadać. U kobiet rośnie po 30. roku życia, by osiągnąć szczyt przed 40-stką i jeszcze długo się utrzymać. Psychologowie jednak są dalecy, by sprawy ochoty na seks sprowadzać do kwestii hormonów. Dusza i ciało to jedno, a temperament to coś…


więcej niż genetyczne oprogramowanie


…odziedziczone po przodkach. Na naszą fizjologię ogromny wpływ mają emocje i odwrotnie: – Jeśli czterdziestolatek ma w łóżku to, co lubi i go ekscytuje, niewielka szansa, by jego temperament spadł. A dziewczyna pewna siebie i świadoma kobiecości, erotycznie rozkwitnąć może już jako dwudziestokilkulatka – mówi psycholog i specjalista ds. edukacji seksualnej Violetta Nowacka z gabinetu przyjaznych terapii „Self” w Poznaniu. – Nie ma reguł. Są subtelne uczucia, relacje, zatajane lęki i obawy, okoliczności życiowe i stres, które wpływają na jego zainteresowanie seksem. Chcesz wiedzieć dlaczego u niego jest mniejsze? Przyjrzyj się swojemu partnerowi i spróbuj go zrozumieć. Oceń waszą relację i szerszą perspektywę, w jakiej oboje się znaleźliście. Dopiero kiedy to zrobisz, z pełnym zaangażowaniem będziesz mogła wpłynąć na swojego mężczyznę… rozgrzewająco.


W PIERWSZEJ FAZIE ZWIĄZKU


A może boi się, że się nie sprawdzi?
Nie mów od razu: „nie! to go nie dotyczy! jest przecież taki przystojny i pewny siebie”. Jeśli od początku znajomości on chce się kochać dwa razy rzadziej niż ty, a ty składasz wszystko na karb jego chłodnego, skandynawskiego temperamentu, warto przez chwilę się zastanowić. Być może to mężczyzna, dla którego seks jest jednym z głównych elementów samooceny? Sprawdź to. Atrakcyjność fizyczna, podobanie się płci przeciwnej – jeśli to wszystko jest dla niego ważne, a przy tym ty jesteś świadoma własnej kobiecości i pewna siebie w łóżku, prawie pewne, że go to blokuje i nie może w seksie „otworzyć serca”. Pałeczka po twojej stronie. Po pierwsze – nie możesz stosować presji. Po drugie – pokazuj mu częściej, że go akceptujesz i zauważaj, jaki jest męski. Mówisz, że nie będziesz postępować z nim, jak z dzieckiem? Zmięknij, zrozum go i zbuduj mu sytuację pewności. Możesz próbować rozmawiać wprost, ale raczej nie przyzna się, jaki ma problem. Być może sam nie jest go świadomy.


Możliwe, że w łóżku z tobą się nudzi


Załamywanie się z tego powodu jest zupełnie nieadekwatne. 90% par, które dopiero zaczynają być razem, są niedotarte w sprawach seksu. Rzadko słyszysz o tym od koleżanek, bo wciąż jeszcze w naszej kulturze partnerzy nie potrafią przyznawać się sobie, że czegoś im w sypialni brak albo coś chcą inaczej i prosić o poszerzenie erotycznego repertuaru. Zwłaszcza na początku znajomości. Nie obruszaj się, że twój partner nie jest usatysfakcjonowany, ale stwórz mu warunki, w których mógłby ci powiedzieć czego pragnie. Możliwe, że nie wejdzie w taką rozmowę, bo nierozsądnie postanowił pozostawić wszystko czasowi. Będzie unikał zwierzeń, jeśli uważa, że to nie dżentelmeńskie, gdy bardzo mu na tobie zależy i będzie bał się cię urazić. Otwórz się w łóżku na nowe rzeczy. Jeśli zaproponuje coś, czego nie znasz, spróbuj. Jeżeli on jest chłodnawy i wycofany, sama proponuj urozmaicenia.


Panicznie boi się zaangażować?


Twój partner woli obejrzeć mecz niż spędzić z tobą upojny wieczór? Nawet jeśli zdecyduje się na seks, to jest on tak powierzchowny i szybki, że nie czujesz się zaspokojona? Nie zawieszaj się na przekonaniu, że „on ma taki temperament”. Niewykluczone, że regularne spotkania z kobietą to nowość w jego życiu. Ty chcesz związku, a on… chciałby mieć cię przy sobie, ale np. boi się stracić wolność, co manifestuje się niskim apetytem na seks. To częsty syndrom u młodych mężczyzn, ale często zachowują go nierozwiązanym na lata. Lęk przed bliskością miewa głębokie podłoże, dlatego nie wszystko zależy od ciebie, ale… możesz zrobić dużo. Potrzeba czasu. Nacisk niewskazany. Oceń czy nie jesteś na pozycji osoby zabiegającej. Jeśli tak, zrób krok w tył, by dać mu przestrzeń. Swoboda i poczucie, że masz swoje życie i mógłby cię stracić sprawi, że będzie chciał być bliżej. Próbuj wtedy delikatnie szczerej rozmowy. Zapytaj czy czuje rozdarcie między chęcią bycia blisko i bycia wolnym. Okaż mu, że to akceptujesz. Reaguj równie szczerze, mów jak się czujesz, kiedy przytulasz się, a on się odsuwa. Ale nie rób mu wyrzutów. Budowanie akceptacji i bliskości to główne dla was zadanie. Jeśli uda się wam stworzyć więź, będzie mu łatwiej otworzyć się w sypialni.


W ZWIĄZKU ZE STAŻEM


Sprawdź czy ukrywa przed tobą złość
Jeśli jego niechęć do erotycznych wzlotów pojawiła się na pewnym etapie związku lub słabła sukcesywnie, czas zdiagnozować w czym rzecz. Często sypialnia odzwierciedla stan związku dwojga partnerów i jeśli coś przeszkadza im czuć się razem komfortowo, od razu odbija się na ich życiu erotycznym. Jeśli on wciąż wykręca się od seksu, nie musi od razu znaczyć, że ma inną. Może ukrywać żal do ciebie lub złość. Jeśli masz podobne podejrzenia, zachęć go do wyrażenia jego napięć. Podobna sytuacja zdarza się np. w związkach, w których kobieta nosi spodnie i dominuje partnera, podejmując wszystkie decyzje domowe. Odmowa seksu w takiej sytuacji jest jedynym sposobem, by on poczuł, że ma jakikolwiek wpływ na związek i waszą codzienność. Ty chcesz się kochać i zaczynasz wokół niego skakać? O to właśnie mu chodziło. Widzisz w tym siebie? Jeśli sprawujesz niezaprzeczalną władzę nad wspólną kuchnią, wakacjami, programem dnia i waszymi weekendami, czas zrobić partnerowi miejsce i pozwolić mu zaistnieć w tych dziedzinach. Jeśli poczuje, że wreszcie ma coś do powiedzenia, przestanie krygować się w sypialni.


Jest przemęczony i zestresowany


Jeżeli masz mężczyznę, który dużo uwagi poświęca karierze i zatraca powoli granice między pracą a relaksem, powinnaś przemyśleć, czy przypadkiem nie jest przemęczony lub nadmiernie zestresowany. I czy to nie powód jego erotycznego spowolnienia. Coraz częściej mówi się o zjawisku tzw. impotencji biznesowej. Życie w dużym tempie powoduje u mężczyzn wzrost poziomu prolaktyny, która znacznie osłabia libido. Możecie zgłosić się na badanie poziomu hormonów z krwi i to sprawdzić. Jednak niezależnie od wyniku warto, żeby twój mężczyzna przemyślał proporcje między zaangażowaniem zawodowym a smakowaniem życia z tobą. Byłoby cudownie gdyby znalazł czas na rozmowę. Spróbuj ściągnąć jego uwagę propozycję spędzenia wolnego czasu w sposób, który bardzo lubił, zanim zaczął zatracać się w obowiązkach służbowych.


Namiętność przygasa?


Mówi się, że z seksem jest jak z ogniskiem. Jeśli się do niego nic nie dorzuca, to tli się po czym gaśnie. A jeśli codziennie w płomieniach ląduje kolejny patyk na podpałkę, to nawet po długim czasie żar w niebo bucha. Paradoksalnie bardzo zgodnym parom, które są ze sobą blisko emocjonalnie i spędzają razem cały wolny czas, czasem nie wiedzie się w łóżku. Nie mając własnego marginesu prywatności ani żadnych sekretów przed druga stroną, zlewają się w jedno i… namiętność znika. W łóżku uwielbiają się, ale jedynym sposobem ekspresji jest wtedy przytulanie i trzymanie się za ręce. Pragniesz więcej, ale twój partner nie ma na ciebie ochoty? Z wiekiem mężczyźni stają się bardziej wymagający. Kiedy mają 20 lat wystarcza im widok kobiety w samym staniku, żeby się podniecić. Z czasem potrzeba im coraz mocniejszych urozmaiceń. Zwiększ mu bodźce, przełamcie tabu.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie