Kościół odebrał Polkom prawo do przyjemności. "W sypialni rządzi wstyd"

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 01.07.2024

— Wstyd często rządzi kobietami, a ten "kościelny" kłóci się z naturalną potrzebą ekspresji seksualnej. Kobiety są uwikłanie, nawet o tym nie wiedząc. Stąd problemy z libido, z orgazmem, z odmawianiem sobie prawa do różnych potrzeb, nie tylko seksualnych— mówi Violetta Nowacka, psycholożka, psychoterapeutka, edukatorka seksualna, autorka książki "Boże, daj orgazm".

Violetta Nowacka: W naszych organizmach często krąży wstyd "kościelny", który się kłóci z naturalną potrzebą radosnej ekspresji seksualnej, czyli jednak ściągania bielizny. U wielu kobiet— nie tylko katoliczek, ale też tych, które nasiąknęły religią w dzieciństwie, w domach— pojawia się więc konflikt wewnętrzny między używaniem swojego ciała dla radości, przyjemności, relaksu, bliskości (bo seks powinien taki być) a tym, co Kościół na to nakłada. Czyli wstydem, poczuciem winy, skrępowaniem, lękiem. To są toksyczne uczucia. Opisałam więc, na czym polegają kajdany: konflikt doktryny katolickiej z naszymi umysłami, sercami i duszami.

— W ogóle wstyd często rządzi kobietami. I wżera się w różne aspekty życia. A kobiety nie przychodzą do mnie z gotową diagnozą: "dzień dobry, ja mam taki problem, doktryna mi przeszkadza". To jest solidnie zakamuflowane. Jednak doktryna katolicka przekłada się na wiele różnych płaszczyzn, nie tylko życia seksualnego, ale i na psychikę, relacje, samopoczucie. Kobiety więc są uwikłane, nawet o tym nie wiedząc. I dopiero jak w terapii ściągają kolejne warstwy problemów, często okazuje się, że na ich dnie leżą historie związane z wychowaniem, z niewspierającym środowiskiem rodzinnym. I z religią w tle.

Cały wywiad przeczytasz https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/kosciol-odebral-polkom-prawo-do-przyjemnosci-w-sypialni-rzadzi-wstyd/fhy8s6v

Kliknij, by pobrać:


Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie