Nasze piersi. Duma czy piekło kompleksów

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 14.01.2015

Według mnie piersi przestają być tabu, podobnie jak nagość. Ale może dlatego kompleksy z nimi związane dziś są bardziej widoczne niż kiedyś- skoro jest przyzwolenie społeczne, by piersi pokazywać (moda, stroje, opalanie topless, sauny koedukacyjne), chętniej i częściej się porównujemy, a co za tym idzie- chcemy być doskonałe. Dostępność operacji plastycznych także zwiększa apetyt na korekty (skoro doskonałość jest niemal w zasięgu ręki, to dlaczego z niej nie skorzystać?).

Piersi są dla nas, kobiet ogromnie ważne. To one są pierwszym widocznym atrybutem kobiecości u dorastających dziewczynek, potem- przedmiotem rywalizacji o dominację w grupie rówieśniczej, to właśnie nimi karmimy nasze dzieci. Większość kobiet sądzi, że decydują o ich atrakcyjności seksualnej. W rzeczywistości, jak dowodzą liczne badania, piersi są dopiero piąte w rankingu- po twarzy, pośladkach, talii i nogach. Tak naprawdę to kobiety są wobec swoich piersi bardziej krytyczne od mężczyzn: że za małe, za duże, niesymetryczne, obwisłe…Asymetria, czy wielkość brodawek dla większości panów jest zupełnie bez znaczenia, a amatorów małych piersi jest mniej więcej tylu, co dużych. Dla mężczyzny twój seksapil to twoja otwartość, zaangażowanie i oddanie, dopiero w drugiej kolejności wygląd. Jeśli będziesz okazywała, jak bardzo się nie akceptujesz, skupiała na ukrywaniu swojego biustu przed partnerem, nie będziesz w stanie polubić seksu. A twój partner to zauważy i dopiero wtedy zwróci uwagę na twój biust.

Poza tym mężczyźni wybierając partnerkę nie kierują się jedynie jej fizyczną atrakcyjnością (jak sądzi wiele kobiet). Podobnie, jak my – pragną, aby partnerka była życzliwa, wierna, odpowiedzialna, dopasowana pod względem wartości i postawy życiowej.

Jak wzmacniać akceptację dla swojego biustu?

  1. Myśl o tym, co dobrego twoje piersi tobie przynoszą? Może są źródłem wspaniałych doznań erotycznych? Zastanów się, jakie pieszczoty piersi uwielbiasz i opowiedz o tym partnerowi. Niezależnie od rozmiarów, piersi lubią dotyk mężczyzny i jeśli się mu poddasz, możesz być zaskoczona, jak wiele radości dadzą tobie i partnerowi. Część kobiet jest w stanie przeżyć orgazm właśnie dzięki pieszczotom brodawek! (tzw. orgazm sutkowy)
  2. Myśl o innych atutach swojego ciała i wypisz je na kartce. Codziennie rano czytaj je na głos, oglądaj się naga w lustrze. Skrzętnie dopisuj te, które podsuną ci przyjaciele. Jeśli poczujesz się piękna i pewna siebie, z gracją wypniesz pierś, a twoje ruchy bioder staną się miękkie i ponętne. Dla większości mężczyzn to właśnie jest seksapil.
  3. Przestań wierzyć, że ideałem urody są telewizyjne gwiazdy, czy modelki z magazynów. Nigdy nie porównuj się do innych kobiet. Zastanów się, czy ich biusty dają im gwarancję tworzenia stałych związków, powodzenia w miłości? Ile z nich jest naprawdę szczęśliwa?
  4. Nie mów głośno o tym, czego w sobie nie lubisz. Komplementy (także na temat biustu, którego nie lubisz) przyjmuj od mężczyzny z pełnymi honorami (wystarczy uśmiech i słowo „dziękuję”).
  5. Warto wiedzieć, że pigułki antykoncepcyjne z reguły poprawiają sprężystość biustu, czasem też „powiększają go” o rozmiar. Dla biustów mniej jędrnych wymyślono wygodne biustonosze typu push-up, a na biust niewielki- wkładki silikonowe do stanika. Często po porodzie piersi powiększają się. Są także specjalne ćwiczenia na jędrność biustu- jeśli ćwiczysz regularnie lub pływasz, twój biust będzie ładniejszy.

Co z operacją plastyczną? Jest uzasadniona tylko w przypadkach, kiedy w bardzo istotny sposób cię szpecą, np. stały się obwisłe po karmieniu dziecka, czy są ledwie widoczne. Kiedy kompleks biustu utrudnia ci życie, psycholog będzie najlepszym doradcą. Wspólnie ustalicie, czy twoje kompleksy mają źródło w odczuciach estetycznych, czy głęboko w psychice. Czasami kryje się za nim całkowity brak akceptacji, na który nie pomoże operacja, a fachowa psychoterapia. (współpracuję z kliniką chirurgii plastycznej „Kolasiński” w Swarzędzu- wysyłają do mnie przypadki, co do których mają wątpliwości- z jakich powodów chcą operacji.) Czasami to partner wpędza kobietę w kompleksy- krytykuje, porównuje, ośmiesza. Wtedy doradzam radykalnie „zmień partnera, nie pozwól, aby twoje poczucie wartości zależało od niego. Jeśli twój biust jest dla niego za mały, czy za duży, to po co się z tobą wiązał?” Pewien rodzaj mężczyzn (tzw. umniejszacz) robi to po to, by udowadniać, że jest lepszy.

Co zrobić dla naszych córek, by one nie przeżywały kompleksów z nimi związanych, z ich pojawieniem się, wzrostem?

Kiedy dziewczynka dorasta, bardzo ważne dla niej jest bycie podobną do innych- na tym etapie życia w ten sposób szukamy akceptacji u rówieśników. Dlatego dziewczynki porównują się do koleżanek, kiedy zaczynają zauważać u siebie różnice. Powstawanie kompleksów w tym czasie pogłębia młodzieńcza bezwzględność i krytyczne nastawienie wobec tego, co inne, potrzeba rywalizacji. Kiedy więc twoja córka odstaje od grupy wielkością biustu, może być narażona na dotkliwe docinki, wyśmiewanie, czy odrzucenie przez inne dzieci. A to dla niej prawdziwy dramat i wystarczający powód, by przestać się lubić. Wtedy nadzieja w tobie. Kiedy córka dojrzewa, przygotuj ją na zmiany, które wkrótce zaobserwuje u siebie. Powiedz, że wielkość i kształt biustu nie mają wpływu na to, kim jest i czy znajdzie akceptację u ludzi. Kiedy pojawią się piersi, pokazuj jej korzyści z tego, co ma, znajduj pozytywne strony małego, lub większego od innych dzieci biustu, opowiedz, jak sama polubiłaś swój biust.

Bardziej narażone na kompleksy są córki matek, które same te kompleksy miały. Jeśli waszym domu temat piersi był tabu (chowałaś je pod obszernym ubraniem, z ich powodu stale się garbiłaś), lub kiedy wciąż narzekałaś na nie przy córce, spodziewaj się, że ona również będzie miała co do swojego ciała wiele zastrzeżeń.

Czasami zupełnie nieświadomie, same możemy taki kompleks u córki zaszczepić. Przenigdy nie oceniaj biustu swojej córki (za mały, za duży, itp.), nie porównuj do innych dzieci. Nie zmuszaj jej, by eksponowała lub ukrywała biust (w obu przypadkach podsycasz kompleksy).

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie