Nieseksualne powody seksu

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 11.01.2017

Brzmi paradoksalnie? A jednak one istnieją. Seks w czystej formie powinien być spełnieniem uczuć lub zdrowego popędu seksualnego. W dzisiejszych czasach jednak często posługujemy się nim, aby coś osiągnąć czy udowodnić. Zrekompensować emocjonalną pustkę lub zyskać namiastkę miłości. Dowiedzcie się, jakie błędy popełniacie na drodze do zdrowego, partnerskiego seksu.

NAJCZSTSZE NIESEKSUALNE POWODY, DLA KTÓRYCH KOBIETY UPRAWIAJĄ SEKS:

  1. CHCESZ ZATRZYMAĆ PRZY SOBIE PARTNERA, więc dążysz jedynie do zaspokajania JEGO potrzeb seksualnych. Nie chcesz, by pomyślał, że jesteś oziębła i zostawił cię dla innej. Twój związek najwyraźniej przeżywa kryzys. Jesteś niepewna jego uczuć, a przy tym niezbyt pewna siebie i swoich możliwości. Wolisz mu „nie podpadać”, i godzisz się na seks wtedy, gdy on ma ochotę (sama zawsze jesteś w gotowości, mimo, iż twoje ciało czasem nie jest w dobrej kondycji), a nawet sama inicjujesz zbliżenie, tak na wszelki wypadek, żeby nie poczuł się niezaspokojony. Wasze „poprawne” współżycie nie uzdrowi waszego związku, jeśli nie uczestniczysz w seksie spontanicznie i bez lęku. Nie licz na to, ze twoja seksualna gotowość powstrzyma go przed znalezieniem sobie kochanki. Weź pod lupę swój związek: jednostronne poświęcanie się nie jest metodą jego ratowania.
  2. POSŁUGUJESZ SIĘ SEKSEM W CELU UZYSKANIA KORZYŚCI: seks jest narzędziem, którym z łatwością manipulujesz uczuciami partnera. Mówisz : „pójdę z tobą do łóżka, jeśli np. zreperujesz mojej mamie robota kuchennego, pójdziesz zamiast mnie na wywiadówkę, kupisz nowe meble do pokoju, lub wymarzoną sukienkę.” Spłycając miłość partnerską do obiektu handlu i wymiany, wymierzasz cios waszemu związkowi, który z czasem zaczyna przypominać firmę handlowo-usługową. Pamiętaj: twarde reguły obowiązujące w biznesie, nie sprawdzają się w obszarze związków międzyludzkich.
  3. CHCESZ ZAPEWNIĆ SOBIE JEGO UCZUCIA, a właściwie ich namiastkę. Gdy godzisz się na seks, bo chcesz czuć się ważna, ceniona i potrzebna, to z pewnością kierują tobą kompleksy i niskie poczucie wartości. Chcesz czułości, dotyku, ale mężczyźni odbierają to jako zaproszenie do współżycia. W końcu zadowalasz się seksem, bo on gwarantuje ci zaspokojenie choćby na chwilę, potrzeby przytulania się i bliskości. Jeżeli seks staje się środkiem do tworzenia intymności, masz małe szanse, by przyciągać do siebie wartościowych i gotowych na dojrzałe związki mężczyzn. Dla wielu z nich seks nie ma nic wspólnego z miłością. Dlatego najczęstszym skutkiem takiej decyzji jest poczucie winy. Nie idź do łóżka wtedy, gdy czujesz się samotna i niespełniona. Popracuj lepiej nad podniesieniem samooceny. Polecam literaturę psychologiczną lub wizytę u psychologa.
  4. PRAGNIESZ ZAPEWNIĆ SOBIE STATUS KOBIETY NOWOCZESNEJ i wyemancypowanej. Takimi ambicjonalnymi pobudkami kierują się najczęściej kobiety niezależne finansowo i żyjące samotnie. Chcą udowodnić sobie, że są w stanie wzbudzić pożądanie każdego mężczyzny, który innym wydaje się niedostępny, wymagający, czy wpływowy. Aby popisać się przed koleżankami (jestem lepsza od was, mogę mieć każdego!), traktują mężczyzn jak trofeum. Seks dla zdobycia uznania prowadzi do jeszcze większej samotności i emocjonalnej pustki. Powoduje, że z wiekiem masz coraz większe trudności z ulokowaniem uczuć na stałe.
  5. ŻEBY SIĘ ODEGRAĆ LUB ZEMŚCIĆ na przykład na przyjaciółce, która wcześniej odbiła ci twojego faceta, a teraz chcesz wyrównać rachunki uwodząc jej nowy nabytek. Albo też pragniesz ukarać męża za zdradę lub inne przewinienie i sypiasz z jego kolegą z pracy lub przyjacielem rodziny. Satysfakcja z takich postępków jest marna, a skutek wręcz odwrotny: zamiast ulgi, otrzymujesz lawinę złości. Seks bez intymności ruinuje twoją godność osobistą i wystawia twoją wrażliwość na ciężką próbę. Narażasz się na ponowny rykoszet i bezpardonową walkę, w której nie ma wygranych.

NAJCZĘSTSZE NIESEKSUALNE POWODY, DLA KTÓRYCH MĘŻCZYŹNI INICJUJĄ SEKS.

  1. ABY UNIKAĆ PROBLEMÓW LUB ZAKOŃCZYĆ KŁÓTNIĘ. Wiele par kocha się tuż po kłótni, zamiast szukać powodów jej powstania. Uchodząca złość powoduje, że pozornie odczuwamy do siebie większą miłość, a adrenalina, hormon wytwarzany przy odczuwaniu silnych emocji, sztucznie napędza pożądanie. Wykorzystywanie seksu, aby zapomnieć o nieporozumieniach jest rozwiązaniem powierzchownym. Problem tylko na chwilę „przyczaja się”, lecz z pewnością powróci, może nawet ze zdwojoną siłą, a wtedy może wam nie wystarczyć seksualnej energii, aby walczyć z małżeńskimi problemami w ten sposób. Zanim tuż po sprzeczce, (lub, aby do niej nie doszło) padniecie sobie w ramiona, zastanówcie się, czy nie lepiej omówić tego problemu na spokojnie przy herbatce w kuchni.
  2. ABY WYNAGRODZIĆ KRZYWDĘ LUB ZDRADĘ. Często małżonkowie z obciążonym sumieniem stosują seksualny plan wynagradzania strat moralnych partnerek. To sposób unikania odpowiedzialności za skrzywdzenie cię. Chcąc odzyskać twoje zaufanie i przychylność, nagle stają się wzorowymi i oddanymi kochankami. Zaspokajają twoje fantazje i wydłużają grę wstępną, a ty myślisz, że nastąpiła cudowna przemiana twojego męża. Taka nagła aktywność seksualna powinna wyostrzyć twoją czujność. On może dbać o przywrócenie swojej roli w związku, pod pozorem uszczęśliwiania cię w łóżku. Uważaj: seks w niespotykanej dotąd formie i intensywności pełniący rolę cukierka na osłodę, może skończyć się wkrótce potem, gdy mu wybaczysz.
  3. WYRAŻANIE DOMINACJI I WŁADZY. Męski hormon seksu, testosteron, jest także odpowiedzialny za poziom agresji i chęć dominacji. Mężczyźni o wysokim poziomie testosteronu i naturze zdobywców, często polują na swoje „ofiary”, czyli kochanki. Swoją pozycję życiową wyznaczają ilością kobiet zaciągniętych do łóżka. Akt miłosny dostarcza im pewności siebie wtedy, kiedy ty zostaniesz poniżona. Uwielbiają elementy seksu sado-masochistycznego, w którym odgrywają rolę władcy. Są zazwyczaj egoistycznymi kochankami i nie potrafią okazywać czułości. Nie pozwalają ci na seksualną inicjatywę, ponieważ wtedy, gdy nie dominują, uważają seks za zbyteczny wysiłek. Jeśli liczysz na dojrzały związek, unikaj seksualnych dominantów.
  4. SEKS DLA ZABICIA NUDÓW. W niektórych małżeństwach z wieloletnim stażem, w nudnym i pozbawionym wrażeń życiu, seks spada do rangi rozrywki, podobnie jak oglądanie filmów na video, czy picie alkoholu. Staje się rytuałem, pozbawionym miłosnych uniesień. Instrumentalne traktowanie seksu jak zabawki, odbija się szybko na jego jakości. Gdy twój mąż „przystępuje” do zbliżenia o tej samej porze i w ten sam sposób, (i gdy przy tym dawno przestał cię adorować), a seks bardziej przypomina sport niż intymność, to prawdopodobnie spełniasz rolę dostarczycielki bezpłatnej rozrywki. Lepiej wydłużyć czas seksualnej abstynencji, i doprowadzić, by zatęsknił za twoim ciałem i zaczął o ciebie zabiegać.
  5. JAKO ODREAGOWANIE STRESU I NIEPOWODZEŃ. Jeśli on po pracowitym dniu, pełnym napięć i stresu, od razu chce się z tobą kochać, wykluczając możliwość zwyczajnej rozmowy czy wyżalenia się, może to oznaczać, że seks jest dla niego sposobem odreagowania złych emocji, pozbywania się psychicznego ciężaru. Takie redukowanie napięcia doraźnie działa oczyszczająco (podobnie jak masturbacja), ale sprowadza cię do roli obiektu wyładowania seksualnego, a przecież nie o takiej roli w związku marzysz. Jeśli przez dłuższy czas on będzie odrzucał propozycje przyjacielskich rozmów wtedy, gdy ma problemy, i nalegał na seks, powinnaś się zastanowić, czy nie jesteś po prostu wykorzystywana.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie