Oblicze zdrady

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 01.10.2012

Zdrada: ratować związek czy odejść

Czujesz się oszukana i zraniona, bo człowiek, któremu ufałaś, zdradził cię z inną kobietą. Do ciebie teraz należy wybór, czy mu wybaczyć.
Kobiety bardziej obawiają się zdrady emocjonalnej i chętniej wybaczają zdradę czysto fizyczną. Wybaczają, bo są dzieci, wspólny majątek, obawa samotności… Mężczyźni natomiast odwrotnie: chętniej darują poryw serca, niż seks. Zdrada zwykle bywa finałem narastającej w związku nudy, braku bliskości i akceptacji. Ale jest to także wygodna wymówka dla notorycznych i beztroskich „zdrajców”, którzy twierdzą, że kochają swe żony, lecz są po prostu niedojrzali, nieodpowiedzialni i lubią korzystać z okazji.

Łatwiej wybaczyć, gdy:

 • mimo wszystko kochasz go i uważasz wasze małżeństwo za udane. Jeśli zrobił to po raz pierwszy, twoje przebaczenie może być dla niego powodem zmiany na lepsze.
 • gdy partner żałuje tego, co zrobił i prosi o przebaczenie; chce rozmawiać i naprawiać związek. Mówi, że nadal cię kocha i wiesz, że ma do ciebie szacunek.
 • zdradził cię podczas twojej długotrwałej nieobecności, lub gdy byłaś chora. Taką zdradę można próbować tłumaczyć męskimi potrzebami. Łatwiej jest przebaczyć wiedząc, że może gdybyś była dostępna, to by się nie przytrafiło. Mężczyźni działają pod wpływem impulsu, zwłaszcza, jeśli mają duży temperament.
 • zdradził cię pod wpływem alkoholu, np. za namową kolegów (przygodny, nieplanowany seks). Trudniej wybaczyć wiedząc, że zaplanował zdradę, zrobił to w z własnej woli, albo się zakochał.
 • jeśli twój mąż przeżywa kryzys wieku średniego, może być wyjątkowo podatny na romanse. Chce udowodnić sobie, że nadal jest młody i atrakcyjny, sprawdzić swoją męskość. Zdrada jest dla niego raczej wyzwaniem, niż ciosem w twoją osobę i wasz związek.
 • jest to seks jednej nocy, krótkotrwały romans, zauroczenie. Mógł w ten sposób odreagować problemy (w pracy, finansowe, osobiste), ale nie miał zamiaru burzyć waszego związku.
Kiedy wybaczenie nie wychodzi na dobre?

 • kiedy zdradza po raz kolejny i nie wyciąga żadnych wniosków. Nie okazuje też skruchy i nie ma pomysłów, jak uniknąć tego w przyszłości. Co gorsza, gdy uważa, że to ty jesteś winna jego zdradzie. Jeśli małżonek, zamiast współpracować, jedynie oczekuje spełnienia, to dowód na to, że nie potrafi zbudować związku opartego na partnerstwie i zawsze znajdzie powód dla niewierności.
 • ma długotrwały romans równolegle ze związkiem małżeńskim. Prowadzi podwójne życie. Mężczyźni „macho” potrzebują dwóch typów kobiet: matki i kochanki. Gdy kontakt z prawdziwą matką się kończy, szukają z żonie opiekunki. Z kochankami folgują żądzy. Myślą, że seks na boku podtrzyma małżeństwo. Tak naprawdę oznacza to jednak, że on nie potrafi zadbać o stały związek. Jeśli mu wybaczysz, poszuka sobie innego „bufora”.
 • kiedy w parze ze zdradą idzie brak szacunku, zaufania, przemoc (psychiczna i fizyczna), kiedy on poniża cię, czy porównuje do kochanek. Nie kryje się ze zdradą. Żąda, żebyś mu wybaczyła. To znaczy, że nie ma pokory wobec swojego czynu. Czuje się bezkarny i usprawiedliwiony. To murowany recydywista.
 • zdradza, żeby się zemścić, sprawić ci ból, odegrać się za coś. Albo kiedy w związku zaczynają się kłopoty, a mąż nie potrafi zakomunikować ci, czego oczekuje i co go boli, więc zdradza. Zdrada w akcie zemsty staje się formą szantażu dla zdobycia przewagi w związku. Co cecha, którą niełatwo zmienić.
 • Kiedy robi to w waszym domu. Dom to wasz azyl: stworzyliście go wspólnie i wychowaliście tu dzieci. Naraża w ten sposób reputacje nie tylko własną, ale zwłaszcza twoją i waszych dzieci. Nieodpowiedzialność i wyrachowanie nie wróżą poprawy.
 • Jest seksoholikiem. To choroba, która sprawia, że seks przesłania mu wszystkie inne wartości. Staje się jak nałóg; trzeba ciągle zwiększać dawkę, aby utrzymać odurzenie na stałym poziomie.

Fizjologowie dopatrują się biologicznych przyczyn zdrad na tym tle: bardzo wysoki poziom męskiego hormonu płciowego-testosteronu. Dla seksoholika małżeński seks to za mało. Czuje przymus angażowania się w bardziej wymyślne sytuacje seksualne. Jeśli nie zgodzi się na terapię, nigdy nie przestanie zdradzać cię z własnej woli, choćby przysięgał na wszystkie świętości.

 • Jeśli okłamuje cię stale winnych kwestiach waszego związku, nie licz na to, że zdrada to jednorazowa nieuczciwość.

Ramka: To ty zdradziłaś – przyznać się do tego czy nie? Na jakie konsekwencje musisz się przygotować.
Oba warianty niosą ze sobą plusy i minusy. Wybierz sama: gdy mu o tym powiesz, bo chcesz być w porządku, a nadal go kochasz i chcesz być z nim, to w większości przypadków będzie z tego więcej problemów niż korzyści. On poczuje się zraniony i straci do ciebie zaufanie, które odbudowuje się bardzo długo, a czasem nigdy, co może zamienić związek w pasmo cierpień. Plus jest taki, że uwalniasz zalegające złe emocje i oczyszczasz się z poczucia winy. Gdy decydujesz się milczeć, możesz cierpieć z powodu wyrzutów sumienia, ale za to twój związek trwa. W drugim wariancie możesz sobie pomóc, rozważając powody, które skłoniły cię do zdrady i poszukanie rozwiązań w przyszłości, warto też zwierzyć się z nagromadzonych emocji bliskiej, dyskretnej osobie.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie