Obudź swoje zmysły

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 27.02.2015

Jaka jest tajemnica doskonałych kochanek? Pobudzać erotycznie wszystkie jego zmysły. O tym, czy w czasie seksu czujemy podniecenie i rozkosz, czy nudę, nie decydują nasze organy płciowe, ale mózg. Uczucia rodzą się w nim na podstawie informacji przekazywanych przez zmysły. Im intensywniej podczas uprawiania miłości będziemy na nie wpływać, tym bogatsze będą doznania. Pamiętajmy, że w seksie powinny brać czynny udział wszystkie ośrodki zmysłowe. Pomijanie któregoś z nich ogranicza erotyczną edukację i buduje tabu między kochankami. Pieszczot domaga się nie tylko skóra. W seksie możemy się oglądać, wąchać, smakować i słuchać. Przeczytaj więc, w jaki sposób najlepiej „nasycić” zmysły swojego partnera i jak sprawić, by się zrewanżował.

Węch
Zapachy wpływają na uczucia i instynkty


Ośrodek węchu jest jedną z najstarszych części naszego mózgu i dlatego tak silnie powiązany jest on z naszymi instynktami – także z instynktem
rozrodczym. Przy wyborze partnera węch odgrywa często większą rolę niż wzrok. Zapachy potrafią silnie wpływać na nasze uczucia i nastrój, a także rozbudzać ochotę na seks. O sile wzajemnego przyciągania decydują feromony- hormony, wonne substancje o działaniu pobudzającym. Docierają do nas za pomocą węchu, choć z ich działania nie zdajemy sobie sprawy. Czasami zapach, którym kusimy, jest subtelny i niewyczuwalny. Substancje te są wydzielane przez kilka gruczołów, ale najsilniej przez pochwę u kobiet i nasienie u mężczyzn. Osoby zmysłowe, obdarzone gorącym temperamentem roztaczają wokół siebie niezwykłą aurę miłosnych wabików. Ważna jest nawet dieta, wegetarianie pachną piękniej od amatorów mięsa. Kto lubi pikantne przyprawy, również wydziela więcej feromonów. Nasza siła przyciągania słabnie podczas długotrwałego stresu.

Jak stymulować komórki węchowe?

Rady dla ciebie:

 • Poziom wydzielania feromonów jest najbardziej wzmożony w czasie jajeczkowania. Wtedy on wyczuwa cię najsilniej. Podczas gry wstępnej podsuwaj mu do powąchania wszystkie zgięcia twojego ciała (szyja, pachy, zgięcie łokci)
 • Przed zbliżeniem zawsze dokładnie myjesz się mydłem, smarujesz balsamem do ciała i kremem, a na koniec perfumujesz? Nie rób tego! Raczej umyj się
  samą wodą i nie tłum swoich naturalnych zapachów.
 • Na mężczyznę zapach z kobiecej pochwy wpływa wręcz magicznie. Kamasutra nawet radziła kobietom, aby podczas pisania listów miłosnych ,moczyły” w pochwie pióro. Jeśli zależy ci więc na męskiej rozkoszy, nie perfumuj się w intymnych miejscach.
 • Możesz też wykorzystać zapachy niektórych olejków eterycznych. Afrodyzjakami są m.in. wonie wanilii, rozmarynu lub róży.
 • Jeśli rozstajecie się na kilka dni, zostaw mu w prezencie twoje majteczki. Oczywiście nie wyprane. Taka niespodzianka na pewno mu się spodoba.

Rady dla niego:

 • możesz wpływać na „siłę rażenia” tej sekretnej broni. Używanie mocnych perfum kilka razy dziennie skutecznie zabija działanie feromonów. Nigdy nie używaj perfum przed pójściem do łóżka.
 • Nie musisz też kąpać się trzy razy dziennie, żebyś wydawał się bardziej atrakcyjny. Nie bój się, że ona poczuje twój intymny zapach. Prawdziwa woń uzależnia.
Gra seksualna: jak wyostrzyć zmysł węchu?

Jeśli macie do dyspozycji wolny od obowiązków weekend, zabawcie się w „plantatorów feromonów.” Tuż po seksie nie biegnijcie pod prysznic, ale wzajemnie natrzyjcie swoją skórę intymnymi sokami. Po kilku godzinach wasze ciała zaczną pachnieć tak podniecająco, że drugą połowę dnia spędzicie podobnie jak poranek. Z tym, że o wiele bardziej zmysłowo.


Słuch
Słuch to bardzo ważny zmysł dla erotycznych emocji.

Słowa są dla kochanków ważnym potwierdzeniem ich czynów, męskości czy kobiecości, dowartościowują. Pikantne słówka podczas seksu pobudzają także wyobraźnię i zachęcają do śmielszych czynów. Są jak wskazówki dla wyobraźni, która tworzy podniecające obrazy. Odblokowują i uwalniają fantazję.

Fakt, że wzrasta popularność flirtowania przez sms-y, czy on line wcale nie oznacza, że jesteśmy dobrzy w słownej erotyce. Łatwiej jest coś napisać, niż powiedzieć. Uczymy się adoracji i wyrażania emocji na skróty, więc kiedy jesteśmy już razem w łóżku sądzimy, że wszystko zostało już powiedziane. A przecież to właśnie słowa, dźwięk, tembr głosu są najlepszymi podnietami podczas miłosnego aktu. Liczy się to, co mówicie do siebie, ale także ton i barwa głosu. To, czy słowa miłości będą raczej delikatne, czy śmiałe, a nawet wulgarne (nie ma w tym nic zdrożnego), zależy tylko od waszych potrzeb.

Rady dla ciebie:

 • Jeśli nie jesteś pewna, czy twój głos brzmi wystarczająco uwodzicielsko, po prostu szepcz. Szept pomaga wytworzyć atmosferę intymności i tajemniczości.
 • Naucz się wyrażać swoje podniecenie całą gamą wzdychań, jęków, kwileń itd. To niezawodny sposób na to, by partnera jeszcze bardziej ,roznamiętnić”.
 • Podczas zbliżenia powtarzaj kilka razy jego imię. Połechcze to jego męską próżność i niesamowicie podnieci.
 • Niektórych mężczyzn podniecają wulgaryzmy. Zanim jednak zaczniesz ich używać, upewnij się, czy tak jest też w jego wypadku.

Rady dla niego:

 

 • rób jej niespodzianki, np. zadzwoń do niej do pracy i opowiedz, co z nią zrobisz, kiedy wróci do domu. Efekt gorących telefonów będzie taki, ze ona cały dzień będzie o tobie myśleć i fantazjować. A po przyjściu, może niemal się na ciebie rzucić.
 • warto zwrócić też uwagę na walory głosu: bardziej podniecający dla kobiet jest niski, niemal gardłowy ton głosu, lub szept, niż zdrobniałe, pieszczotliwe słówka wypowiadane słodkim głosem.
Gra seksualna: jak wyostrzyć zmysł słuchu?

 • Dobrym treningiem pikantnej gry słownej dla kochanków może być oglądanie filmu erotycznego. Zapytaj go w trakcie: „co byś chciał usłyszeć, co cię kręci?”. Z pewnością zapyta cię o to samo, a ty będziesz miała okazję opowiedzieć o skrytych fantazjach.
 • Zabawa w wyszukiwanie w literaturze erotycznej najlepszych, rozgrzewających kawałków i czytanie ich na głos (stopniowo coraz bardziej odważnych) i sprawdzanie reakcji. W ten sposób sprawdzimy, co działa na partnera najbardziej.

 

Dotyk
Używaj nie tylko rąk

W to, że dotyk w seksie jest bardzo ważny, chyba nikt nie wątpi. Przede wszystkim właśnie informacje z zakończeń nerwowych w skórze i śluzówce sprawiają, że w mózgu powstaje uczucie rozkoszy. Delikatne dotykanie się partnerów ponadto wpływa na pogłębienie uczucia wzajemnej bliskości i wzmacnia związek uczuciowy. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do gładzenia partnera dłońmi! Jest też wiele innych możliwości stymulowania tego zmysłu u ukochanego.

Rady dla ciebie:

 • Jego najwrażliwsze na dotyk miejsca, to poza genitaliami: brodawki piersiowe, usta, uszy, linia kręgosłupa, wewnętrzna strona ud, okolice odbytu i dolna część podbrzusza. Zdecydowanie częściej preferują mocniejszy dotyk, czy uścisk, np. penisa.
 • Sprawdź, co na niego działa. Może lekkie drapanie paznokciami po skórze? Pocałunki łagodne, czy może prowokujące i głębokie. Czułe muśnięcia warg czy walka języków, lub też pieszczoty oralne?
 • Przyłóż swoją twarz okiem do skóry partnera i zacznij mrugać powieką. Ruch rzęs będzie go przyjemnie łaskotał.
 • Gładź poszczególne części jego ciała włosami.
 • Użyj swoich zębów. Delikatnie przygryzaj jego wargi, płatki uszne, brodawki… Pamiętaj jednak, by nie przygryzać penisa i okolic!
 • Jeśli podczas pieszczot stwardnieją ci brodawki, dotykaj nimi całego ciała partnera (możesz je posmarować olejkiem). W niektórych miejscach się zatrzymaj i potrząśnij biustem.
 • Gładź jego skórę różnymi materiałami – począwszy od grubych, np. ręcznikiem frotte, a kończąc na delikatnych, np. pawim lub strusim piórem.
 • Zakończenia nerwowe jego skóry są wrażliwe na ciepło i chłód, stosuj więc np. na przemian masaż kostką lodu i czymś ciepłym.

Rady dla niego:

 • Nie zapominaj o kobiecych miejscach erogennych, które znacznie różnią się od męskich. Ich czułe miejsca to piersi (zwłaszcza brodawki), wewnętrzne powierzchnie ud, szyja, kark, usta, płatki uszne, boczne okolice talii, wewnętrzne powierzchnie dłoni, zgięcia łokci i kolan oraz linia kręgosłupa aż do pośladków. Potrzebują delikatniejszych pieszczot. Ugniatanie biustu jak ciasta, czy gryzienie sutków niewiele kobiet prowadzi na szczyt rozkoszy. U nich strefy te obejmują przeciętnie 5 razy większy obszar ciała niż u mężczyzn.
 • Przy każdym zbliżeniu całuj ją. Pocałunek erotyczny powoduje, że zalewają nas hormony szczęścia, tzw. endorfiny. Wargi są niesłychanie unerwione (kilkanaście razy bardziej od innych sfer erogennych), dlatego reakcja przyjemności pojawia się niemal natychmiast po rozpoczęciu pocałunku. Dotyk ust zapewnia bazowe poczucie bezpieczeństwa no i …przyspiesza gotowość do seksu. Poza tym- bliskość twarzy ukochanej osoby podczas pocałunku stwarza niepowtarzalną aurę intymności: czujemy się bliscy, akceptowani, dopieszczeni.

Gra seksualna: jak wyostrzyć zmysł dotyku?

 • uczcie się erotycznego masażu. Zwiększa on siłę popędu płciowego i wrażliwość sfer erogennych. Dzięki niemu mamy szansę oswoić się z ciałem partnera i dać upust erotycznej spontaniczności.

Zmniejszcie oświetlenie lub zapalcie świece. Włączcie muzykę relaksacyjną, najlepiej odgłosy natury (dostępne we wszystkich MPiK-ach). Przygotujcie specjalną oliwkę do ciała i w miarę twarde podłoże. Zacznijcie od stóp. W chińskiej sztuce miłości do rytuału kochanków należy na początku masaż stóp, a szczególnie dużego palca i środka spodniej części pięt. Współczesne badania naukowe potwierdzają, że pobudzanie odpowiednich obszarów stopy działa stymulująco, a nawet leczniczo na wewnętrzne organy. Wymienione części stopy są odpowiedzialne za gruczoły wydzielające hormony seksu i ogólne pobudzenie seksualne.

Bez ukończenia kursów masażu także możemy sprawiać sobie wiele przyjemności. Aby zwiększyć wrażliwość sfer erogennych, masuje się delikatnie usta, małżowiny uszne, grzbiet nosa i zwieńczenie brwi. Potem przy użyciu niewielkiej ilości oliwki zajmujemy się karkiem. Nasz „obiekt” powinien przyjąć pozycję leżącą, z symetrycznie ułożonymi po bokach rękami. Przechodzimy do zagłębienia pach i wewnętrznej powierzchni ramion i przedramion. Następnie przychodzi kolej na piersi i dolną część brzucha, obszar tuż nad owłosieniem łonowym i w końcu pośladki. Specyficzne znaczenie ma stymulowanie stosunkowo nieznanej z seksualnego kontekstu tylnej okolicy podkolanowej. Przy odrobinie fantazji masaż erotyczny okazuje się być całkiem łatwym seksualnym wyzwaniem nawet dla początkujących par.

Wzrok
Pozwól mu, by nakarmił swoje oczy

Oczy przekazują naszemu mózgowi prawie 85 proc. wszystkich informacji. W sferze seksu są szczególnie ważnym narzędziem komunikacji. Długie, pełne miłości spojrzenie może zdziałać prawdziwe cuda. Dla mężczyzn bodźce wzrokowe są dużo ważniejsze niż dla nas, powinniśmy więc dostarczać ich partnerowi jak najwięcej. Mężczyźni są wzrokowcami- po prostu muszą podglądać to, co dzieje się w sypialni… i nie tylko (czują nieodpartą chęć obejrzenia się za ładną dziewczyną na ulicy). Dlaczego? To jest kwestia różnic w budowie mózgu: u mężczyzn aktywniej pracuje półkula lewa, odpowiedzialna za doznania wzrokowe, a u nas- prawa, dzięki której tak dużo mówimy i czujemy.

Rady dla ciebie:

 • Kup sobie taką bieliznę, jaką on lubi najbardziej. Kokietuj go rozcięciem spódnicy czy głębokim dekoltem podczas kolacji w lokalu.
 • Nie upieraj się, by kochać się przy zgaszonym świetle. Z drugiej strony jednak nieodpowiednie jest też zbyt jasne światło – idealna będzie mała lampka albo chociaż płomień świecy zapachowej.
 • Widok nagiego ciała jest podniecający, ale jeszcze silniej działa ciało częściowo zasłonięte. Spróbuj np. pozostawić na ramionach delikatny jedwabny szal, długie rękawice, buty na obcasie itp.
 • Zrób swojemu ukochanemu uwodzicielski striptiz. Wystarczy wybrać odpowiednią muzykę, zacząć się kołysać, gładzić różne części ciała i bardzo powoli się rozbierać.
 • Nie wskakuj do łóżka tak, jak cię Pan Bóg stworzył. Pozwól mu trochę się pomęczyć z rozbieraniem cię. Zafunduj sobie bluzkę obfitującą w guziki, czy biustonosze lub body ze skomplikowanymi zapięciami.
 • Kochajcie się przed dużym lustrem. To większość mężczyzn podnieca dużo silniej niż np. oglądanie filmu pornograficznego.

Rady dla niego:

 • Jeśli nie stać cię na striptis, to chociaż od czasu do czasu z rana przynieś jej śniadanie do łóżka w negliżu, albo przyrządź dla niej potrawę, ubrany tylko w skromny… fartuszek.

Gra seksualna: jak wyostrzyć zmysł wzroku?

 • zróbcie eksperyment: podczas seksu przyglądajcie się sobie, obserwujcie swoje reakcje. Nawet, jeśli do tej pory cię to krępowało, prześledź uważnie wszystkie etapy waszego seksu. Nieoczekiwanie możesz doznać ogromnego podniecenia, kiedy uda ci się przełamać wstyd. Już nie mówiąc o tym, że jemu z pewnością zabawa w podglądanie sprawi wiele frajdy. Wersja dla odważniejszych: nagrajcie swój seks na kamerze video, albo zróbcie sobie sesje fotograficzną (najlepiej aparatem cyfrowym; macie gwarancję, że zobaczycie je tylko wy)


Smak
Miłość ma nie tylko słodki smak

Nieprzypadkowo, kiedy mężczyzna stara się o względy kobiety, zwykle zaczyna od tego, że zaprasza ją na kolację lub przynajmniej na kawę. Głęboko w naszej podświadomości ściśle wiążemy seks z doznaniami smakowymi (te skojarzenia tworzą się już w czasie wczesnego dzieciństwa, podczas karmienia piersią). Według Willy Passini, prof. psychiatrii na Uniwersytecie Genewskim i autorki książki „Miłość i pożywienie”, 60% mężczyzn uważa kobiety łakome za ujmujące! Nic w tym dziwnego. Seks i jedzenie od zawsze szły ze sobą w parze. Czy pamiętasz scenę z filmu „9 i pół tygodnia”? Wzajemne karmienie się smakołykami, nacieranie miodem, czy bitą śmietaną przeszło do historii erotyki jako najbardziej namiętny afrodyzjak! Osoby, które czerpią z jedzenia przyjemność, lubią doznania zmysłowe. Ani na stole, ani w sypialni nie znoszą tabu.

Rady dla ciebie:

 • Przygotuj kolację z produktów, które są afrodyzjakami. Wypróbuj np.: ryby morskie, kawior, seler, miód, imbir, wanilię i ostre przyprawy.
 • Uczyń ze swojego ciała stół jadalny. Serwuj na skórze smakołyki, a partner niech je zjada bez pomocy rąk.
 • Częstuj go smakołykami lub napojami „ z ust do ust”

Rady dla niego:

 • karm ją, podając jej zgrabnie małe i najsmaczniejsze kąski do ust. Kobiety uwielbiają taki czuły, opiekuńczy gest, a ty będziesz miał satysfakcję, że ona „je ci z ręki”.

Gra seksualna: jak wyostrzyć zmysł smaku?

Zawiąż swojemu ukochanemu przepaskę na oczach, a potem posmaruj różne miejsca swojego ciała ciekłymi smakowitościami (miodem, czekoladą, polewą, pikantnym sosem…) Jego zadaniem jest spróbować i odgadnąć, co to. Potem zamieniacie się rolami.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie