Popularne problemy

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 22.04.2012

Awersja lub oziębłość seksualna


1. Co to jest? Objawy.
Awersja to wstręt do aktywności płciowej; nie tylko stosunku, ale tez wszelkiego rodzaju pieszczot. W przypadku oziębłości- odczuwa się brak jakiejkolwiek satysfakcji, obojętność na dotyk, obniżenie popędu płciowego, brak odczuwania satysfakcji seksualnej


2. Skąd się bierze?

  • Sposób wychowywania w rodzinie- zaszczepianie negatywnej postawy wobec seksu, karanie za zainteresowanie seksem.
  • Przeżycia z dzieciństwa i okresu dojrzewania- molestowanie seksualne, gwałt.
  •  Wymuszanie niechcianych form aktywności seksualnej, tj. seks oralny, analny
  • Niski temperament – około 20 % kobiet tak wyposażyła natura, ze potrzebują seksu bardzo rzadko. Jeśli do tego trafią na partnera, który nie potrafi umiejętnie rozpoznać i zaspokoić tych potrzeb, mogą zupełnie zrezygnować z seksu.
  • Jeśli nie masz zaufania do twojego męża lub zostałaś zdradzona, może minąć wiele czasu (lub może to nie nastąpić nigdy), zanim twoje ciało ponownie się odblokuje na przeżywanie satysfakcji z seksu.
  • Brak higieny. On/ona nie dba o higienę ciała i narządów płciowych, ma nieświeży oddech, gdy cię całuje.
  • On nie okazuje ci uczuć na co dzień. Walczysz o każdy przejaw troski i adoracji. W konsekwencji, kiedy proponuje ci łóżko, czujesz się wykorzystana seksualnie.
  • Tradycjonalizm lub seksualna nieporadność partnera. Podobnie jest z mężczyznami nieśmiałymi, niedoświadczonymi i zamkniętymi na seksualną edukację.
  • Niektóre leki przeciwdepresyjne, nasenne, przeciwlękowe, antyhistaminowe, estrogeny i pigułki antykoncepcyjne obniżają potrzeby seksualne. Zły stan zdrowia również hamuje apetyt na seks.
  • Kryzysem popędu jest urodzenie dziecka. Za znaczny spadek zainteresowania seksem (do 1-2 lat) winne są hormony. Instynkt macierzyński wypiera popęd seksualny. Nie należy wpadać w panikę, ale warto uzbroić w cierpliwość partnera.

3. Jak temu zaradzić?
Najpierw zrób badania hormonalne (u endokrynologa), aby wykluczyć podłoże chorobowe.
  • Pozwól sobie na odpoczynek. Nadmiar obowiązków i przepracowanie wpływają negatywnie na libido.
  • Zadbajcie o komfortowe warunki. Brak poczucia bezpieczeństwa podczas aktu miłosnego potrafi skutecznie stłumić popęd.
  • Kobiety cierpiące na cukrzycę odczuwają mniejsze potrzeby. Może ulec zmniejszeniu intensywność doznań podczas seksu. Potrzebna jest wtedy silniejsza stymulacja przez dotyk (dłuższa i intensywniejsza gra wstępna) czy pieszczoty oralne.

Problemy z osiąganiem orgazmu- anorgazmia


1. Co to jest? Objawy.
To niezdolność do przeżywania orgazmu pochwowego i łechtaczkowego. Jeśli obcy ci jest tylko orgazm pochwowy- TO OZNACZA, ŻE NIE MASZ PROBLEMU. Dla większości z nas orgazm przeżywany jedynie poprzez tarcie w pochwie i pobudzanie tzw. punktu G to mit.


2. Skąd się bierze?
Jedynie 1-2% kobiet cierpi na nieuleczalną anorgazmię, najczęściej z powodu cukrzycy czy alkoholizmu, czy wad budowy.
Leki przeciwcholinergiczne mogą osłabiać zdolność orgazmu.


Podczas okresu przekwitania na jakiś czas możemy utracić zdolność przeżywania orgazmu, ale po ustabilizowaniu się poziomu hormonów wraca pełna zdolność właściwych reakcji seksualnych.


Najczęstszą przyczyną są nierozwiązane problemy psychologiczne naszego związku.

  • Jeśli jesteś bardzo wstydliwa i unikasz otwartych rozmów o seksie, pogłębiasz seksualną niedyspozycję. Partner potrzebuje informacji o twoich potrzebach i fantazjach.
  • Kompleksy i niska samoocena, niezadowolenie z własnego wyglądu sprawiają, że nie potrafimy czerpać z seksu przyjemności. Jeśli już trafiamy w ramiona mężczyzny, jesteśmy spięte i koncentrujemy się na niedoskonałościach naszej figury, zamiast na doznaniach.
  • Tkwisz w związku, w którym dawno wypaliły się uczucia. Może więc twoja oziębłość jest związana tylko z tym konkretnym mężczyzną?
  • Jeżeli z jakiś powodów nie stosujesz antykoncepcji (nie pozwala ci partner, twoje przekonania religijne czy stan zdrowia) podświadoma obawa przed zajściem w ciążę może upośledzać twoją zdolność orgazmu.
  • poczucie winy w związku z potrzebami seksualnymi (wpojonymi np. przez rodziców) czy ortodoksyjna postawa religijna.
  • Twój partner nie jest otwarty na sygnały płynące z twojego ciała, lub nie mówisz mu, jak chciałabyś być dotykana.

3. Jak temu zaradzić?
95% kobiet nie znających orgazmu, nie wie, że jest w stanie się go nauczyć.
Jeśli chcesz się przekonać, czy należysz do kobiet zdolnych do przeżywania orgazmu pochwowego, naucz się rozpoznawać wrażliwość twojego punktu „G”. Punkt „G” to splot zakończeń nerwowych w pochwie. Odpowiedni nacisk i stymulacja tego punktu wywołuje szczególny rodzaj seksualnej rozkoszy, jednak nie potwierdzono, że wszystkie kobiety reagują na jego pobudzanie w ten sam sposób. Poszukaj go na przedniej ściance pochwy, około 5-7,5 cm od przedsionka, najlepiej przy lekkim nacisku palców, lecz nie przejmuj się, gdy poszukiwania nie zakończą się sukcesem. Możesz jeszcze namówić partnera do wypróbowania pozycji miłosnych, sprzyjających stymulacji punktu G, np. takich, gdy w dość długim czasie męski członek drażni przednią ściankę pochwy, czyli pozycja „na jeźdźca” ze znacznym odchyleniem do tyłu.


Orgazm łechtaczkowy podczas stosunku nie pojawia się samoistnie: oboje musicie nad tym popracować.
Zacznij od poznania twoich miejsc intymnych. Jeśli nigdy się nie masturbowałaś, nie miałaś okazji przekonać się, jak reaguje twoje ciało na odpowiednie pieszczoty. W osiągnięciu orgazmu mogą ci pomóc fantazje erotyczne (jeśli nie pojawiają się spontanicznie, kup sobie pisma erotyczne) lub lustro.
Najważniejszym czynnikiem, który pomaga w „uczeniu się” orgazmu jest atmosfera odprężenia. Jeśli jednak już odkryłaś, że osiągasz orgazm tylko poprzez stymulowanie łechtaczki, spróbuj pokazać mu dokładnie, jak robisz to sama ze sobą. Naucz partnera, jak może ci pomóc w pieszczotach. (np. miłość francuska, czy pocieranie członka o łechtaczkę) .


STOSUNEK BOLESNY- DYSPAREUNIA I POCHWICA


1. Co to jest? Objawy.
Dyspareunia to odczuwanie bólu podczas stosunku. Pochwica-zespół Mariona-Simsa- bolesny, mimowolny skurcz mięśni sromu lub pochwy, uniemożliwiający wprowadzenie członka. Występuje przy próbie stosunku, a czasem nawet przy jego wyobrażeniu.


2. Skąd się bierze?
Występuje np. przy stanach pooperacyjnych, zapalnych i grzybiczych lub jako objaw nerwicy lub lęków. Czasem zdarza się, że taką reakcję powoduje uraz z dzieciństwa, na tle seksualnym lub nie.


Psychologiczne przyczyny:


Brak zaufania do partnera, tajona zazdrość, częste konflikty lub nieporadność partnera w sprawach seksu . Jako objaw urazów z przeszłości lub rygoryzmu moralnego w rodzinie.


3. Jak temu zaradzić?
Dyspareunia wymaga szybkiego leczenia farmakologicznego lub psychoterapeutycznego, gdyż z czasem może przerodzić się w oziębłość. Wizyta u specjalisty, psychologa lub seksuologa, specjalizującego się w hipnozie lub metodzie regresji, może być przełomem w twojej dolegliwości.
Zaproponuj partnerowi dłuższe pieszczoty poprzedzające stosunek. Powiedz mu, jakimi miejscami intymnymi powinien się zająć w szczególności, aby cię rozluźnić.
Poczucie komfortu daje także pełne zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą. Jeśli stosujecie tzw. stosunek przerywany lub naturalne metody zapobiegania ciąży, nic dziwnego, że masz problemy.

Problemy z nawilżaniem pochwy- suchość pochwy


1. Co to jest? Objawy.
Nie masz żadnych wydzielin, bez względu na etap cyklu. Srom wciąż swędzi cię i piecze. Brak śluzu powoduje, że w trakcie stosunku możesz odczuwać ból. Kiedy system nawilżania szwankuje, jesteś bardziej narażona na różne infekcje dróg rodnych.


2. Skąd się bierze?
Prawidłowe nawilżanie zależy od żeńskich hormonów płciowych- estrogenów. Jeśli ich poziom jest niewystarczający- masz kłopot endokrynologiczny.

  • nawilżanie spada w naturalny sposób po porodzie i podczas menopauzy.
  • Stosujesz pigułki antykoncepcyjne
  • Zażywasz leki na alergie- wysuszają błony śluzowe
  • Stosujesz krople na katar zawierający chlorowodorek oksymetazoliny lub tetryzoliny
  • Zażywasz leki na choroby krążenia lub depresję.

Jak temu zaradzić?

  1. Wybierz się do ginekologa. Powinien zalecić ci badanie hormonalne, zanim zacznie się leczenie.
  2. Używaj specjalnych lubrykatorów, dostępnych w aptece. Są to żele przypominające naturalną wydzielinę. Uchroni pochwę przed otarciem w trakcie stosunku.
  3. Stosuj kremy nawilżające- w aptece bez recepty (wprowadza się do pochwy aplikatorem). Zwiększają nawodnienie błony wyściełającej pochwę.

Mężczyźni – wytrysk przedwczesny i zbyt wczesny


1. Co to jest? Objawy.
Zbyt wczesny następuje po wprowadzeniu członka do pochwy lub po kilkunastu ruchach frykcyjnych. Przedwczesny- wbrew woli lub jeszcze przed rozpoczęciem stosunku.


2. Skąd się bierze?
Zbyt wczesny wytrysk jest efektem braku kontroli nad sygnałami nadchodzącego orgazmu. Bywa konsekwencją przewlekłych zapaleń cewki moczowej lub prostaty, indywidualnej nadwrażliwości na dotyk lub nerwicy. Ale też przytrafia się prawie każdemu mężczyźnie po dłuższych okresach wstrzemięźliwości. Jest jednym z łatwiejszych do wyleczenia seksualnych niedyspozycji.


3.Jak temu zaradzić?
90% tych dolegliwości jest łatwo uleczalne. Stosuje się leki psychotropowe, ćwiczenia masturbacyjne lub z udziałem partnerki.Wykorzystuje się też podawanie hormonu- serotoniny, która opóźnia orgazm.


Odpowiednie ćwiczenia umożliwią mu kontrolę nad zbyt wczesnym wytryskiem.

  • Metoda uciskowa.

Przystępująca do ćwiczeń para powinna odbywać „sesje” co najmniej trzy razy w tygodniu. Pierwszy etap polega tylko na pieszczotach członka (to zadanie dla ciebie). Uciskaj żołądź członka za każdym razem, gdy osiąga on niemal próg orgazmu. Gdy erekcja słabnie, znów zacznij pobudzać członek dłonią aż do powrotu erekcji (powtarzaj to trzykrotnie, zanim dopuścisz do wytrysku).


Jak uciskać? Uciskaj członek między przyłożoną od spodu, tuż pod żołędzią, poduszeczką kciuka a opuszką palca wskazującego, przyłożoną nad górną krawędzią żołędzi. Palec środkowy równoległy do wskazującego biegnie wzdłuż członka. Ucisk powinien trwać ok. 4 sekundy. Nie wolno uciskać boków członka. Jeśli czujesz się niepewnie w roli pomocnika, poproś, aby siłę nacisku określił on sam. Naciskaj wyłącznie opuszkami palców, unikając obejmowania członka i chwytania go całą dłonią. Gdy erekcja zaczyna słabnąć, zacznij ponownie pobudzać dłonią jego członek.


W drugim etapie ćwiczycie w trakcie stosunku, w pozycji „na jeźdźca”. Wykonujesz łagodne, powolne ruchy. Kiedy czujesz, że on dochodzi, unosisz się i uciskasz nasadę członka, przykładając poduszeczkę kciuka bezpośrednio nad workiem mosznowym, a ustawionymi równolegle palcami- wskazującym i środkowym- naciskasz po przeciwnej stronie członka. Po 15 minutach takich ćwiczeń pozwólcie na wytrysk. Po kilkudziesięciu zabiegach tymi metodami 98 % mężczyzn osiąga zdolność kontrolowania długości stosunku

  • Trening mięśnia Kegla.

Pomocny przy kontrolowaniu wytrysku jest mięsień łonowo- guziczny (Kegla). Jego kurczenie daje efekt podobny do uciskania nasady członka. Jak go odnaleźć?
Rada dla panów: umieść palec za jądrami i udawaj, że chcesz oddać mocz, a potem, że chcesz przerwać. Gdy poczujesz naprężanie się jednego z mięśni- właśnie go znalazłeś! Ćwicz regularnie, kilka razy w tygodniu po 10 razy z rzędu, a wzmocnisz go i wykorzystasz jego siłę do powstrzymania wytrysku.


Problemy ze wzwodem


1. Co to jest? Objawy.
Wzwód nie występuje wtedy, kiedy powinien, problemy z utrzymaniem wzwodu podczas stosunku, całkowity brak erekcji, nawet rano.


2. Skąd się bierze?
Czasowo występująca impotencja może zaskoczyć każdego mężczyznę bez względu na wiek, lecz o wiele częściej muszą się z nią godzić mężczyźni po przekroczeniu czterdziestki.


Najczęściej winny temu jest stres. Około 80% zaburzeń u młodych mężczyzn ma źródło w psychice. Problemy małżeńskie, znudzenie monotonią codziennego seksu, lub obawy przed sprawdzeniem się w seksie z nową partnerką, lęk przed kompromitacją i przepracowanie pogłębiają niemoc. Po 40-stce przeważają przyczyny chorobowe (są przyczyną do 55% przypadków): miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, zabiegi chirurgiczne prostaty, pęcherza moczowego, odbytnicy. W przebiegu tych chorób dochodzi do zaburzeń krążenia lub upośledzania ośrodkowego układu nerwowego. Także wahania hormonalne (obniżenie poziomu testosteronu i podwyższenie prolaktyny) kończą się zwykle nieposłuszeństwem penisa. Alkohol, narkotyki, nikotyna, leki przeciwdeprsyjne, antyhistaminowe, czy przeciw nadciśnieniu to przyczyny do 25 % przypadków impotencji.


3. Jak temu zaradzić?

  • Spróbujcie specjalnych ćwiczeń, polegających na doskonaleniu pieszczot. Powstrzymajcie się od pełnego stosunku przez około 3 tygodnie. W tym czasie twoim zadaniem będzie wielokrotne dotykanie i pieszczenie na zmianę jego ciała i genitaliów, a jego – opanowanie sztuki cieszenia się jedynie zmysłowym dotykiem, nie traktując go jak środka do osiągnięcia orgazmu. Ćwiczenie to ma mu uświadomić, że może bez trudu osiągnąć erekcję i utracić tylko po to, by w późniejszym czasie ponownie ja odzyskać.
  • Zadbaj o dietę. Czy wiesz, że 20% pacjentów leczących potencję jest zbyt otyłych! Aby przywrócić silniejsze i dłuższe erekcje, pomóż mu obniżyć poziom cholesterolu. W diecie królują gotowane i pieczone ziemniaki (podawane tylko z warzywami, bez tłuszczu), marchew, seler, ananas, grejfrut, banany, daktyle, brokuły, kalafior, kapusta. W zestawianiu produktów możesz poradzić się dietetyka. Namawiaj go na wspólne uprawianie sportu i długie spacery.

Skrzywienie członka- choroba Peyroniego


1. Co to jest? Objawy.
Choroba polega na stwardnieniu i zgrubieniu ciał jamistych prącia.
Oś członka wykrzywia się pod znacznym kątem. Wzwód powoduje ból. Wygięcie staję się coraz bardziej widoczne i z czasem uniemożliwia stosunek.


2. Skąd się bierze?
17% to czynniki genetyczne, 22%- urazy członka, 4% zakażenia, 30%- miażdżyca, reszta- nie do końca poznane


3.Jak temu zaradzić?
Czasami zakrzywienie ustępuje samoistnie. Pozytywne rezultaty daje dodatkowo witamina E. Kiedy skrzywienie jest na tyle duże, że uniemożliwia rozpoczęcie stosunku, urolog zaleca operację plastyczną. W ocenie twojej dolegliwości pomoże ci urolog.


Męskie przekwitanie- andropauza


1.Co to jest? Objawy.
Mężczyźni także przekwitają. Męską odmianą menopauzy jest andropauza. To spadek męskiego hormonu- testosteronu w miarę upływu wieku. Wg prof. Lwa-Starowicza problemy impotencji wynikają ze starzenia się i naturalnego spadku produkcji testosteronu. Z tego powodu kłopoty ma 5% 40-latków, 10%- 60-latków i 20% 70-latków


Możemy spodziewać się po nich zmienności nastrojów, pogorszenia sprawności seksualnej, osłabienia koncentracji i pamięci. Istnieją 3 typy andropauzy.

  • Najłagodniejsza. Zmniejszenie produkcji testosteronu powoduje osłabienie erekcji członka w trakcie stosunku, zmniejszenie ciśnienia wytrysku i objętości nasienia. Obniża się też poziom popędu seksualnego, co oznacza, że nie mają już tak często, jak dawniej ochoty na miłość. Leczenie jest proste i polega na podawaniu testosteronu.
  • Typ drugi. Oprócz pogorszenia seksualnej sprawności mogą się pojawić problemy natury psychologicznej. Częściej narażeni są na przedłużające się stany przygnębienia, pogorszenie sprawności intelektualnej, drażliwość, chwiejność uczuciową, skłonność do konfliktów.
  • Trzeci typ. Niezbędna jest wizyta u endokrynologa, androloga, czy seksuologa. Objawy pogłębiają się o zaburzenia somatyczne, takie jak uderzenia krwi do głowy, czy zmiany ciśnienia. Niekiedy są one tak dokuczliwe, że wymagają długotrwałej terapii hormonalnej w połączeniu z psychoterapią. Twój mąż będzie się czuł mniej zestresowany, jeśli będziesz aktywnie uczestniczyć w jego leczeniu, szczególnie psychoterapii.

2.Skąd się bierze?
Z wiekiem naczynia krwionośne obrastają cholesterolem i spada produkcja testosteronu w jądrach. Począwszy od 25 roku życia, jego poziom we krwi spada rocznie o 1 %. Stopniowy spadek testosteronu sprawia, że mężczyzna przestaje interesować się seksem, pogarsza potencja i płodność, pogarsza się stan kości i siła mięśni. Pojawia się depresja, lub apatia.


3.Jak temu zaradzić?

  • Namawiaj go na seks poranny, wtedy poziom męskich hormonów jest najwyższy i o wzwód najłatwiej.
  •  weź seksualną inicjatywę w swoje ręce. Musisz się doskonalić we wzajemnej masturbacji i miłości oralnej.
  • Dbaj o jego dietę (unikanie cholesterolu, dużo nabiału, drobiu i owoców morza). Namawiaj go na regularne wizyty u androloga i urologa, kupuj mu witaminy i mikroelementy czy uprawiaj razem z nim sport.
  • Odradzaj alkohol, papierosy, kawę i przesadzanie z nadmiarem obowiązków służbowych. To główni wrogowie męskiej andropauzy.
  • Kuracja na bazie syntetycznego testosteronu (zastrzyki), przepisze lekarz androlog lub urolog. Przedtem należy poddać się badaniom krwi. Jeżeli poziom hormonu jest mniejszy niż 300 nanogramów w 100 ml przy jednoczesnym wysokim poziomie LH- hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową- wskazane jest leczenie.
  • Często z nim rozmawiaj, nie tylko na tematy seksualne. Przyjaźń, wspólne zainteresowania, pasje życiowe i kochająca, wyrozumiała partnerka są dla niego tak samo ważne, jak pomoc specjalistów.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie