Pozycje sprzyjające poczęciu dziecka

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 22.04.2012

Poczęcie dziecka to piękny moment w życiu każdej pary. Ale w XXI wieku z konieczności zaczynamy naturze pomagać; coraz więcej par ma trudności z zapłodnieniem. Średnia długość starania się o dziecko to około pół roku i stale się wydłuża. Dziś podpowiemy, jakie pozycje seksualne polecają specjaliści, aby przyspieszyć oczekiwany moment.

Najlepsze są pozycje, w których kobieta leży na plecach i które wymagają głębokiej penetracji. Przy odpowiedniej pozycji podczas stosunku nasienie pozostaje najbliżej szyjki macicy, co ułatwia plemnikom szybkie dotarcie do komórki jajowej. Zalecane pozycje sprzyjającą także zgromadzeniu i „zabezpieczeniu” jak największej ilości spermy w pochwie; w razie gdyby „pierwsze natarcie” nie powiodło się, rezerwowe plemniki mają szansę ruszyć do kolejnego, skutecznego ataku.

  1. Pozycja klasyczna. Leżąc na wznak, oplatasz nogami tułów partnera. Najlepiej dodatkowo włożyć poduszkę pod biodra; przy minimalnym wysiłku z obu stron, plemniki mają łatwą drogę do celu. Ta pozycja ma również inne walory; sprzyja bliskości i intymności.
  2. Zmodyfikowana pozycja klasyczna, w której zakładasz klęczącemu przed tobą partnerowi nogi na ramiona, lub opierasz się stopami o jego tors. W drugiej wersji on stoi, podczas gdy ty leżysz np. na stole. W tych pozycjach biodra są jeszcze bardziej uniesione niż w tradycyjnej pozycji klasycznej i plemniki mają większą szansę szybciej pokonać drogę do komórki jajowej. Nasienie idealnie zbiera się u ujścia szyjki macicy.
  3. Pozycja kolankowo-łokciowa polecana jest zwłaszcza dla kobiet z problemem tyłozgięcia, oraz mężczyzn ze słabym nasieniem. Pozycja nie ma wielkich walorów erotycznych dla kobiety, ponieważ uniemożliwia jej jakąkolwiek aktywność, ale uznana jest za jedną z bardziej skutecznych dla par pragnących potomstwa. Nasienie zbierając się w opadającej ku dołowi pochwie w okolicach szyjki ułatwia zajście w ciążę. Kobieta klęczy tak, aby uda i łydki ustawione były pod kątem prostym, ręce podparte na łokciach (nie wyprostowane).

Dobrze jest, abyś 15 minut po współżyciu w wybranej pozycji poleżała z uniesionymi w górę nogami. Możesz oprzeć je o ścianę lub jeśli jesteś wysportowana- zrób świecę. Jeżeli jednak takie zabiegi cię krępują, po prostu poleż z wałkiem lub zwiniętą poduszką pod biodrami.

Leżąc w pozycji „biodra w górę” zaciskaj mięsień Kegla: kurczenie mięsni pochwy przyspieszy wędrówkę plemników. Trening mięśni dna miednicy przyda się także przed ciążą i porodem. Podczas oddawania moczu, przerwij strumień na moment, po czym kontynuuj (co najmniej dwa razy). Z czasem przerywanie będzie coraz łatwiejsze. Możesz ćwiczyć napinanie tych mięśni gdzie chcesz i kiedy chcesz, np. jadąc do pracy samochodem, czy tramwajem, stojąc lub siedząc, niezależnie do sytuacji. Oto program ćwiczeń: krótkie ćwiczenie Kegla: napnij mięsień tak mocno jak potrafisz. Przytrzymaj sekundę i szybko rozluźnij. Powtórz 20 razy, pamiętając o tym, by rozluźnianie było jak najszybsze. Zacznij od dwóch sesji dziennie, w ciągu kilku tygodni zwiększając stopniowo do sześciu sesji dziennie. Kiedy opanujesz ćwiczenie krótkie, po każdej serii przejdź do długiego: napinaj mięsień przez 3-4 sekundy i dopiero rozluźnij. Powtórz 10 razy.

Pamiętaj, że poczęcie potomka to nie tylko kwestia odpowiedniej pozycji. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia sprawdź, czy kochasz się w optymalnym dniu cyklu. Zastosuj w tym celu dostany w aptekach domowy test na LH- lutropinę (badanie w moczu poziomu hormonu, którego gwałtowny wzrost występuje dzień przed owulacją). Po zaobserwowaniu wyniku pozytywnego podejmij współżycie w ciągu najbliższej doby. Nie używaj nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj z preparatów do higieny intymnej, np. tamponów, olejków, mydeł, dezodorantów. Ogranicz spożycie alkoholu, kofeiny, palenie tytoniu. Zrelaksuj się; zbyt ciężka praca, podróże, przeprowadzki, a nawet intensywne uprawianie sportu mogą zatrzymać owulację. Jedz produkty zawierające witaminę A – dostępną w dwóch postaciach: beta-karoten i retinolem. Dużo beta-karotenu zawierają: marchew, pomidory, papryka, kalarepa, kabaczek, burak, dynia, surowy szpinak, kapusta włoska, brukselka, sałata, gotowane brokuły oraz owoce, np. morele, brzoskwinie, czerwony grejpfrut, borówki, maliny, czereśnie, śliwki. Dużo witaminy A w postaci retinolu zawierają: wątroba, tran, nerki, nabiał, węgorz. Uzupełnij jego dietę o produkty bogate w wit. C, która poprawia ruchliwość plemników, a także o cynk. 30-60 mg cynku dziennie zwiększa ilość i jakość spermy. Źródłem cynku są pestki dyni, czerwone mięso (wołowina), ryby oraz owoce morza (ostrygi, małże), rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo pszenne. Przyswajalność cynku zmniejszają: alkohol, kawa, mleko krowie, żółty ser, seler, białko oraz palenie tytoniu. Zdrowa dieta i zdrowy tryb życia zwiększają szanse na poczęcie dziecka i zmniejszają ryzyko poronienia. Zdrowa dieta to pokarmy jak najmniej przetworzone, świeże. Oboje zrezygnujcie z fast fordów. Bądźcie aktywni fizycznie. To pomoże wam wyrównać poziom insuliny i testosteronu we krwi, a przez to zwiększyć prawdopodobieństwo owulacji i zajścia w ciążę.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie