Słownik seksualnych ekstrawagancji

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 02.05.2015

Mania, obsesja, dziwactwo… Wokół nas wiele słyszy się o seksualnych praktykach, którym do normalności daleko. Znamy je z kawałów, opowiadań znajomych, a czasem też…z własnej sypialni. Niepokoją, dziwią, rozśmieszają.


AGREKSOFILIA- gdy podsłuchiwanie seksu innych doprowadza was do stanu wrzenia, to nie powód do zmartwień. Zamieracie z wypiekami na twarzach, słysząc igraszki sąsiadów za ścianą, a odgłosy znajomych migdalących się na prywatce w sąsiednim pokoju zachęcają was do seksu.


AKUSTYKOFILIA- twój chłopak w kółko nastawia ten sam utwór, gdy ma w planie seks? Nie może obejść się w łóżku bez swojej ulubionej płyty, a nawet kocha się z tobą „do rytmu?” Zaprogramował się na taką podnietę i teraz nie potrafi „dojść” bez swojej muzyki.


ABLUTOFILIA – seks w wodzie to jest to! Pod prysznicem, w wannie, w jeziorze, w niego wstępuje demon seksu. Woda jest jak afrodyzjak i bez niej trudno mu się seksualnie „rozgrzać”.


AMAUROFILIA- wstydzisz się swojego ciała i za nic nie rozbierzesz się przy zapalonym świetle? Rajcuje cię seks w ciemności, lub gdy on zawiązuje ci oczy? Nic nie widzisz, za to dużo czujesz.


ANASTEMAFILIA- nigdy nie zastanawiałaś się, dlaczego jesteś już piątą z rzędu filigranową dziewczyną, którą udało się poderwać twojemu prawie dwumetrowemu facetowi? On jest anastemafilem i podniecają go tylko dziewczyny niskiego wzrostu.


AUTOFILIA- stajesz wieczorem przed lustrem i zaczynasz podziwiać swoje ciało. W końcu zaczynasz się masturbować lub umawiasz się ze swoim chłopakiem na seks…Jesteś narcyzem w kobiecej skórze.


DONŻUANIZM- znasz mężczyzn, którzy większość czasu tracą na nawiązywanie flirtów, wykorzystywanie i porzucanie kobiet? Są współczesnymi don Juanami uzależnionymi od seksu. Nazwa pochodzi od imienia szlachcica z Andaluzji, uwodziciela, zdrajcy i rozpustnika. Jest to postać-legenda, stworzona przez dramatopisarza Tirso de Molinę.


DON GIOVANNIEGO zespół- prezentują mężczyźni polujący na dziewice. Nazywa się ich też partenofilami.


DON KICHOTA zespół- opisuje romantycznych marzycieli, nieśmiałych i wrażliwych, którzy przenigdy nie odważą się zaproponować seksu pierwsi. Kobieta jest dla nich świętością, istotą czystą i doskonałą. Prawzorem literackim jest bohater powieści Cervantesa z 17 w., rycerz i idealista naprawiający świat w pojedynkę.


ENDYTOFILIA- podniecenie wywołuje u niego twoje ubranie (np. wysokie buty, bielizna, spódniczki). Naga przestajesz być już atrakcyjna i do łóżka musisz się ubierać.


EROTOLALIA – twój porządny i zrównoważony na co dzień partner w łóżku używa pikantnych, wyuzdanych komentarzy. Seksualne wypowiedzi (często wulgarne), podniecają go. To dość niegroźna przypadłość i zazwyczaj nie przeradza się w agresywne zachowania.


FROTTEURYZM- ocieractwo. Czy spotkałaś się kiedyś w tramwaju lub na koncercie z kimś, kto próbował dotykać cię niby przypadkowo? Ocieracze wyszukują w tłumie seksualne obiekty i podniecają się przez ukradkowe dotykanie pośladków, czy piersi.


FETYSZYZM- fetyszem może być przedmiot (skóry, bielizna, gadżety z gumy), fragment ciała (np. pośladki, włosy), lub partner w połączeniu z określonym przedmiotem. Bez niego o erekcji czy podnieceniu nie ma mowy. Fetyszyści to 11% mężczyzn i 6% kobiet. Przyczyny tkwią w kompleksach i lękach seksualnych, kulturowych obyczajach, modzie.


HETEROCHROMOFILIA – wybierasz partnerów innej rasy, podnieca cię odmienny kolor skóry. Heterochromofile odkrywają swoje skłonności podczas np. oglądania pornografii w trakcie masturbacji. W ten sposób uczą się reagować tylko na wybrane obiekty seksualne.


KSENOFILIA- czujesz nagłe przypływy pożądania, gdy w klubie pręży się przed tobą w tańcu zupełnie obcy, seksowny obiekt. Nie chcesz go poznać, tylko się z nim kochać, a potem o nim zapomnieć. Cechą ksenofilów jest PROMISKUITYZM- obsesyjne dążenie do współżycia z przypadkowymi, nieznanymi partnerami.


NARRATOFILIA- Jeśli twój partner onanizuje się słysząc w słuchawce twój głos i namawia cię na opowiadania z cyklu „co masz na sobie?” Uzależnieni narratofile wydają majątek na wydzwanianie na party-line i napędzają koniunkturę telefonicznego biznesu erotycznego.


NIMFOMANIA –Cały dzień myślisz o seksie i snujesz plany na wieczorne poszukiwanie kochanka? Nimfomanki cierpią na zespół Messaliny- obsesyjną potrzebę uprawiania seksu. Nazwa pochodzi od żony rzymskiego cesarza Klaudiusza.


RAPTOFILIA- lubisz ostry seks i podnieca cię udawanie, że jesteś gwałcona? Lekki ból dostarcza ci specyficznych doznań seksualnych? Wszystko jest w porządku, o ile obie strony wyrażają zgodę na takie praktyki i kiedy nie dochodzi do uszkodzeń ciała zagrażających zdrowiu.


RETIFIZM- twój partner uwielbia wypady do sex-shopu. Kupuje skórzaną bieliznę, rzemyki, paski i buty ze skóry. Dla niego fetyszem, dzięki któremu seks staje się ciekawy, są właśnie skórzane gadżety.


SALIROMANIA- podnieca cię, gdy twój ukochany maluje twoje ciało farbami, popiołem, smaruje cię miodem lub bitą śmietaną? Celowe brudzenie ciała w trakcie stosunku to domena saliromaniaków.


SEKSOHOLIZM- czyli erotomania. Dla seksoholika sensem życia stają się częste zmiany partnerów, udział w orgiach, czuje wieczny niedosyt seksualnych wrażeń.


SIDERODROMOFILIA – poszukujesz seksualnych przygód w pociągach. Podnieca cię myśl, że ktoś mógłby cię przyłapać w dwuznacznej sytuacji…Wzrasta poziom adrenaliny i pożądanie wymyka się spod kontroli.


SITOFILIA- odkryłaś, że w roli wibratora świetnie sprawdza się banan, ogórek, czy kukurydza, czyli coś, co nadaje się do jedzenia?


STYGMATOFILIA- czujesz pociąg do partnerów z tatuażami lub bliznami. Wszelkie znaki na ciele wydają ci się niezwykle erotyczne.


VOYERYZM- on namawia cię na seks zbiorowy, lub na zaproszenie choć jednej pary, której odpowiada wasze towarzystwo na sąsiednim łóżku? Źródłem seksualnej rozkoszy jest podglądanie cudzego seksu.


ZELOFILIA- zatapiasz się w świecie erotycznych fantazji. Partner jest ci w seksie zupełnie zbędny, bo wszystko to, co cię podnieca jest w zasięgu twojej wyobraźni.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie