Wychowanie seksualne

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 11.01.2017

JAK I KIEDY UŚWIADAMIAĆ SEKSUALNIE SWOJE DZIECI?

Kiedy nasze pociechy zaczynają dojrzewać i po raz pierwszy jadą same na wakacje, nerwowo szukamy sposobu na szybkie i niekrępujące „uświadomienie”. Nie zdajemy sobie sprawy, że wtedy jest już za późno, aby dzieci chciały nas słuchać i co najważniejsze; zdobytą w tak niezręcznych okolicznościach wiedzę wprowadzać w życie. Przyśpieszony kurs wiedzy o życiu seksualnym działa na niekorzyść naszego dialogu z dzieckiem. Musimy przyjąć do wiadomości, że jest ono istotą seksualną już od urodzenia. Tak samo, jak układ kostny, czy krwionośny, dojrzewa jego ciekawość na temat własnej płci. Już od wczesnego dzieciństwa potrzeby wynikające z faktu bycia dziewczynką lub chłopcem dają o sobie znać. Nie możemy ich ignorować, jeśli chcemy zafundować naszym pociechom pozbawiony lęków i zahamowań start w dorosłe życie.

PIERWSZE PYTANIA

W wieku przedszkolnym dziecko wkracza w fazę tzw. seksu dziecięcego. Dopiero poznaje świat, nic więc dziwnego, że interesuje się własnym ciałem i narządami płciowymi. Zaczyna się masturbować, poszukując nowych przyjemności. Chętnie też podgląda rówieśników, toteż często w wielkie zakłopotanie wprowadza nas fakt, że bawi się z nimi w zabawy erotyczne. W rzeczywistości są to zabawy niewinne, które przestają fascynować z momentem rozpoczęcia szkoły. Pojawiają się pytania:

1. Dlaczego chłopcy mają takie, a dziewczynki inne narządy płciowe? (oczywiście dzieci mają swoje nazewnictwo)

Stwórzcie swój rodzinny słownik dopuszczalnych nazw narządów płciowych. Nie zawstydzajcie dzieci i siebie, kiedy o nich mówią. Normalny, swobodny język to pierwszy krok wtajemniczenia. Można odpowiedzieć tak: -są one potrzebne nie tylko do siusiania, ale żeby w przyszłości stworzyć dzięki nim małe dzieci. Mamusia i tatuś też takie mają (podobne jak dziewczynki i chłopcy). Jeśli dorośli bardzo się kochają i są ze sobą blisko, to wtedy rodzą się dzieci.

2. Jak przyszedłem na świat?

Pierwsze pytanie jest dobrym wprowadzeniem do tej odpowiedzi. W tym wieku można sobie darować szczegóły współżycia, ale dziecku należy się wiedza o ciąży i narodzinach. Np. odpowiemy: – Kiedy mamusia z tatusiem mocno się przytulają, do jej brzuszka dostają się małe „nasionka” od tatusia. Wtedy w brzuchu mamy zaczyna rosnąć malutkie dziecko. Kiedy ma już dziewięć miesięcy kopie i daje znać, że chce wyjść na świat. Wtedy lekarz wyciąga maleństwo przez dziurkę, która mamusia ma miedzy nogami, jak każda inna kobieta czy dziewczynka. Tak samo pojawiłeś się ty.

WSTĘP DO DOJRZEWANIA, czyli wiek 9-14 lat

Kiedy tylko zauważymy u dziecka ponowne ożywienie tematem seksualności (8-9 lat), nie zwlekajmy z dostarczeniem mu kolejnej porcji informacji.

1. Co się dzieje z moim ciałem?

Zanim wasze dziecko zaskoczy pierwsza miesiączka czy polucja, powinny być przygotowani na czekające je zmiany. Dobrą okazją do rozmowy jest kąpiel czy przebieranie się. Zazwyczaj dziewczynki niepokoi powiększenie sutek, a chłopców- jąder i prącia. Dobrze jest przekazać dziecku za jednym podejściem, że: – U dziewczynek w wieku 9-11 lat zaczynają rosnąć piersi. Zmienia się kształt bioder. 11-12 lat: pojawia się owłosienie łonowe. W wieku 12-13 lat już należy spodziewać się miesiączki. Dziewczynka zawczasu musi wiedzieć, że okres to comiesięczne, kilkudniowe krwawienie z narządów płciowych, często połączone z bólem, oraz jak dbać o higienę w tych dniach. Od tej pory też jest w stanie zajść w ciążę! U chłopców w wieku 10-11 lat powiększają się jądra i penis. 13-14 lat: pojawia się owłosienie w dole brzucha, znaczny wzrost penisa i zmazy nocne (polucje). Należy informować, że pierwsze polucje, czyli wytryski nasienia podczas snu oznaczają, że praktycznie od tego czasu jest w stanie zostać ojcem! 14-15 lat: może spodziewać się trądziku, owłosienia pod pachami, meszku na górnej wardze oraz mutacji głosu.

2. Jak dokładnie do tego doszło, że pojawiłem się na świecie, czy znalazłem w brzuchu mamy?

W tym wieku ogólne informacje już nie wystarczają i musimy powiedzieć dziecku, co to jest seks, np. w ten sposób: -mama ma w brzuchu jajniki z małymi jajeczkami. Tato ma plemniki, (czyli dawne nasionka), zawarte w spermie. Kiedy się kochają, a nazywa się to seks, to wtedy z (tu WASZA nazwa narządu taty) taty te plemniki przedostają się do brzucha mamy, a konkretniej do „pojemnika”, zwanego macicą, przez (tu WASZA nazwa narządu mamy.) Na skutek spotkania jajeczka z plemnikiem następuje zapłodnienie, z którego potem rośnie dziecko. Dlatego seks powinni uprawiać tylko ci ludzie, którzy się kochają i są przygotowani na to, żeby zostać ojcem lub matką.

UWAGA: jako 14- latek WKRACZAM W DOROSŁOŚĆ!

Tak przygotowane dzieci będą mnie zestresowane w zadawaniu pytań, kiedy nadejdzie przełom w ich życiu- faza dojrzewania. Już około 12 roku życia warto odpowiedzieć na poniższe pytania, lub sprowokować rozmowę na ten temat. Z reguły dziewczęta bardziej otwierają się przed matkami, a synowie przed ojcami, choć czasem bywa odwrotnie. Niektórzy nowocześni rodzice wolą zaprowadzić swoją pociechę do ginekologa lub urologa, aby fachowo wprowadzili syna czy córkę w świat dorosłych, lub podsuwają odpowiednią literaturę. Nie jest to zły pomysł, lecz można spróbować też własnych sił.

1. Co to takiego inicjacja i defloracja?

Inicjacja, czyli pierwszy stosunek seksualny to bardzo ważny moment w życiu. Jeśli będziemy zakazywać seksu naszym dzieciom, lub straszyć je konsekwencjami, prawdopodobnie zrobią to szybciej, niż rzeczywiście mieliby na to ochotę. Powinniśmy być na bieżąco w przebiegu dziecięcych sympatii, nim przerodzą się w coś głębszego. Słuchajmy uważnie naszych dzieci i spokojnie wyjaśniajmy, żeby przed podjęciem decyzji o seksie upewnili się, czy sympatia darzy je uczuciem, jest odpowiedzialna i świadoma ewentualnych konsekwencji. O defloracji powiedzmy im choć tyle, że przerwanie błony dziewiczej nie musi boleć i że krwawienie nie występuje zawsze.

2. Antykoncepcja?

To zapobieganie nie tylko ciąży, lecz także chorobom. Musimy o tym pamiętać, dyskutując z dziećmi o potrzebie zabezpieczania się, gdy tylko zauważymy, że nie pozostają obojętne na płeć przeciwną. Przywyknijmy więc do reklamowania prezerwatyw, bo tylko w ten sposób uchronimy dziecko przed AIDS i niepożądaną ciążą. Ważne, aby przekonać do kupowania prezerwatyw zarówno chłopców, jak dziewczyny. Pierwsza „gumkę” dajmy im w prezencie. Jeżeli nasze dziecko zwierzyło się nam, że np. od roku sypia z tym samym partnerem, wybierzmy się z nim do ginekologa, aby przepisał najlepszą dla danego wieku antykoncepcję hormonalną. Są już bezpieczne pigułki dla nastolatek.

NIEWYGODNY TEMAT?

Jako rodzice czujemy się niezręcznie w roli nauczycieli wychowania seksualnego, bo w naszych domach też się o tym nie mówiło. Chcemy oszczędzić dzieciom dzieciństwa lub znamy zbyt ograniczony sposób nazywania narządów płciowych i „tych spraw”. Aby zwolnić siebie z niewygodnego obowiązku, uparcie milczymy na tematy seksualne (tabu językowe), odwracamy uwagę maluchów od erotycznych tematów, karząc, lub wyśmiewając ich ciekawość, lub zbywamy je, opowiadając bajki lub zabobony. W każdym przypadku robimy dziecku wielką krzywdę. Sądząc, że jeszcze przyjdzie na „to” czas, wcale nie przedłużamy mu dzieciństwa, lecz wprowadzamy w jego świat zamęt, niepewność i poczucie winy za reakcje swojego ciała i ciekawość. Sprawiamy, że dziecko przestaje nam ufać i poszukuje wiedzy o seksie poza domem. A to miewa fatalne dla niego skutki. Dla nas, jako rodziców, również. Przełammy się więc i edukujmy dzieci już od najmłodszych lat.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie