Etapy w związku

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 02.05.2015

Jak unikać kłopotów, jak sobie z nimi radzić?

Faza 1.

Zauroczenie i bezkrytycyzm- (1-2 rok związku)

Czego możemy się spodziewać?

Zauroczenie przejawia się w najdziwniejszych reakcjach, takich jak utrata apetytu, zmienne nastroje, euforia, zaburzenia snu, obsesyjne myślenie o obiekcie swojego uczucia. Wszystkiemu winna jest burza hormonalna, która trwa średnio rok. U zakochanych poziom hormonów dopaminy i PEA wywołuje euforię, zadowolenie, przypływ energii, skłonność do przeżywania wszystkiego intensywniej, podobnie jak pod wpływem środków odurzających. Niestety ujemne skutki to brak krytycznego myślenia. Efekt? Patrzymy na partnera przez różowe okulary i zupełnie nie widzimy jego wad.

W stanie zakochania para niemal się ze sobą nie rozstaje, oddala się od przyjaciół i rodziny. Zwykle też decyduje się na wspólne mieszkanie. To czas najbardziej spontanicznych gestów, romantycznych wypadów, szalonego seksu i interesujących rozmów.

Jak unikać problemów i jak je rozwiązywać?

W tej fazie rzadko występują konflikty. Jeśli już- to na tle zazdrości o partnera. Jest to uczucie naturalne i niepohamowane. Nie warto się przed nim bronić (jeśli oczywiście nie wiąże się ono z krzywdzeniem i ograniczaniem drugiej strony). Najlepiej nie wstępować w związek małżeński przed upływem dwóch lat znajomości, dopóki nie opadnie burza hormonów i nie ujrzymy partnera w „całej krasie”.

Faza 2.

Odkrywanie różnic (2-4 rok związku)

Czego możemy się spodziewać?

Jeśli związek dobrze rokuje na przyszłość i przetrwa osłabienie silnej ekscytacji i wzajemnego bezkrytycznego zauroczenia, to wejdzie w etap przywiązania i stabilizacji. Ludzie nie mogą przez całe życie pozostać na etapie zauroczenia, gdyż ich organizm po prostu nie sprostałby nadprodukcji hormonów. Przywiązanie jest trwałym rodzajem zaangażowania emocjonalnego i więzią cementującą związek w okresie trudów wspólnego życia i wychowania dzieci w fazie 3. Na etapie odkrywania różnic dochodzi do pierwszych dużych kłótni i rozczarowań. Wspólne mieszkanie okazuje się być prawdziwą szkołą przetrwania; zauważamy niedoskonałości charakteru, zaczynamy krytykować wygląd i przyzwyczajenia. Seks nie jest już tak ekscytujący, choć lubimy godzić się po kłótni w łóżku. Mamy ochotę pobyć znowu sami lub w gronie przyjaciół.

Jak unikać problemów i jak je rozwiązywać?

Stwarzajcie sobie poczucie wolności; oboje potrzebujecie sfery prywatności, żeby wasz związek mógł przetrwać. W przeciwnym razie przestaniecie się rozwijać i zacznie wam brakować powietrza. Oprócz wspólnych zajęć pozwólcie sobie na osobne wyjścia, zajmijcie się własnym hobby.

Szanujcie odrębność partnera- jego upodobania, poglądy, pasje. Oboje powinniście teraz postawić na naukę kompromisów.

Wypracujcie codzienny rytuał rozmów. Jeden wspólny posiłek pozwoli wam zachować bliskość emocjonalną i przyjaźń.

Koncentrujcie się na dobrych stronach bycia razem, przypominajcie sobie atuty partnera, które was do siebie przyciągnęły. Wtedy odkrycia jego wad nie będą tak bolesne.

Uczcie się zdrowej kłótni. Unikajcie wycofywania się, ukrywania powodów niezadowolenia, wzajemnego obrzucania wyzwiskami i cichych dni. Różnice zdań to nieunikniona strona związku, dlatego warto doskonalić komunikację; mówić jasno, jakie zachowania nam nie odpowiada, jak się z tym czujemy i co chcemy uzyskać.

Faza 3.

Troski rodzicielstwa (4-7 rok związku)

Czego możemy się spodziewać?

To czas, gdy para może się spodziewać pewnego zastoju emocjonalnego, zwłaszcza, gdy na świecie pojawia się potomek. Sielankowe dotychczas życie pary staje na głowie. Oboje jesteście zmęczeni i niewyspani, co potęguje rozdrażnienie i chęć do kłótni. Ze strony mężczyzny może pojawić się wiele dotąd nieznanych emocji takich jak zazdrość, strach i rywalizacja o swoją rolę w życiu kobiety, skoncentrowanej teraz na dziecku. Kobieta natomiast może czuć się zagrożona, bo po dziecku nie wygląda już tak atrakcyjnie, a on- nie okazuje tyle ciepła i zrozumienia co dawniej. Gdy chemia miłości się wyczerpie, temperatura pożądania spada i także do seksu wkrada się rutyna, jeśli para nie zacznie nad nim świadomie pracować.

Jak unikać problemów i jak je rozwiązywać?

Planujcie spotkania tylko we dwoje. Wyjeżdżajcie na weekendy bez dziecka, lub choćby co tydzień wyjdźcie gdzieś sami- do kina, na spacer, do znajomych, do dyskoteki.

Planujcie obowiązki domowe dla każdego z was.

Komplementujcie się i chwalcie swoją pracę, czy wygląd. Miłe słowa są jak akumulator energii w trudnych chwilach.

Rozmawiajcie o tym, jak się czujecie, co was gryzie, czego potrzebujecie.

Kiedy pojawiają się dzieci i obowiązki domowe, zaczyna brakować czasu na bliskość. Lepiej więc kochać się rzadziej, ale z fantazją, niż często, szybko i byle jak. Szukajcie inspiracji dla waszego seksu w literaturze, filmie lub innych afrodyzjakach.

Faza 4.

Dorabianie się (7-12 rok związku)

Czego możemy się spodziewać?

Jesteście w trakcie dorabiania się wielu wspólnych rzeczy- mieszkania, samochodu, może stać was na wakacje za granicą. Wydawałoby się, że wszystko najgorsze już za wami. Jednak po omówieniu wspólnych obowiązków związanych z domem i dziećmi nie ma już pasjonujących tematów do rozmów. Coraz rzadziej interesujecie się sprawami partnera, natomiast coraz częściej zaczynacie się martwić o wydatki i planowanie zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Zaczynacie się kłócić, kto na co wydaje i dlaczego tak dużo. On w pogoni za gromadzeniem środków zatraca cechy romantycznego kochanka, ona staje się drażliwa i stale zabiegana. Pojawiają się pytania o sens życia i o uczucia do siebie nawzajem. Przychodzi zwątpienie; co dalej robić?

Jak unikać problemów i jak je rozwiązywać?

Jeśli partner wypomina, że jesteś na jego utrzymaniu z powodu wychowywania dziecka, najwyższy czas pomyśleć o swojej zawodowej roli. Jeśli partner odejdzie w tym trudnym momencie, kobietę czeka sporo trudności, więc lepiej mieć własne zaplecze.

Faza 5.

Dojrzałość (12 rok i więcej)

Czego możemy się spodziewać?

Kryzysy nie osłabiają dobrego związku, ale go wzmacniają. Średnio po 12 wspólnie przeżytych latach następuje etap przyjacielskiej bliskości. Partnerzy mają już rozsądne nastawienie do życia i potrafią się nim wspólnie cieszyć, korzystając z wypracowanego przez lata finansowego statusu. To także czas dobrego, bezpiecznego seksu. Dzieci są już poza domem i jeśli w ogóle jeszcze pracujecie zawodowo, to z pewnością nie w pełnym wymiarze godzin. Można kochać się o różnych porach dnia i w rozmaitych miejscach, a nie tylko nocą w zamkniętej na klucz sypialni. Ale zagrożeniem dla związku są indywidualne problemy takie jak: kryzys wieku średniego, związany z przejściem na emeryturę, problemy emocjonalne i zdrowotne związane ze starzeniem, czy syndrom pustego gniazda po odejściu dzieci z domu. Często w tym czasie zdarzają się „skoki w bok”- zwykle nie po to, by szukać nowego partnera, ale żeby się dowartościować.

Jak unikać problemów i jak je rozwiązywać?

Szukajcie nowych celów, kiedy dzieci odchodzą z domu lub kończy się zawodowe życie. Zapiszcie się do klubu seniorów, kupcie ogródek działkowy, odnówcie kontakty towarzyskie ze znajomymi. Sięgnijcie po marzenia o niespełnionym hobby z młodości. Bądźcie pod kontrolą lekarzy- sporo problemów można uniknąć, jeśli towarzyszy wam dobre zdrowie. Wspominajcie wasze wspólne dobre chwile. Rozmawiajcie i wybaczajcie sobie błędy. Nie da się ich uniknąć nawet w najlepszym związku.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie