Testosteron

Napisane przez: Violetta Nowacka | Dnia: 22.04.2012

Testosteron – nie tylko męski hormon seksu


Ten podstawowy męski hormon wytwarzany jest w jądrach przez komórki śródmiąższowe Leydiga. Warunkuje pojawienie się cech męskich, wykształcenie narządów płciowych, prawidłową produkcję zdrowej spermy, a w okresie dojrzewania -wzrost kośćca, męskie owłosienie i mutację głosu. Mamy go także i my, kobiety, tyle że w o wiele mniejszej ilości. Ułatwia przeżywanie orgazmu, pobudza do inicjowania i uprawiania seksu, oraz do dominacji nad partnerem. Ma działanie antydepresyjne, ale też wyzwala agresję, chęć współzawodniczenia, a nawet przemoc. Dlatego nazywany jest również „hormonem wojny”.


Co się dzieje, kiedy mamy go za mało lub za dużo


Kobiety, które z natury mają mniej tego hormonu, są podatniejsze na uczuciowość i chętniej angażują się emocjonalnie. Jego nadmierna ilość w organizmie kobiecym powoduje nadpobudliwość, wybuchy złości, zmniejszenie zainteresowania seksem oraz nadmierne owłosienie. W skrajnym przypadku dochodzi do patologicznych zmian – tzw. hirsutyzmu. Czarne męskie owłosienie może pojawić się nad górną wargą, na brodzie, a nawet klatce piersiowej. Wtedy niezbędne są szczegółowe badania endokrynologiczne. Nie leczone zaburzenie może prowadzić do bezpłodności.


Mężczyźni po ukończeniu 25 lat, co roku tracą w naturalny sposób 1% tego hormonu. U niektórych panów jego poziom spada niebezpiecznie ponad normę (mniej niż 300 ng). Objawy są niezbyt przyjemne dla kobiecego oka: mężczyzna traci owłosienie łonowe, na nogach i klatce piersiowej. Figura nabiera kobiecych cech: zaokrąglają się biodra, uwypukla brzuch, a jądra- nikną w oczach. Kości stają się słabe i wzrasta ryzyko osteoporozy. Popęd seksualny znacznie się obniża, a erekcja jest trudna do osiągnięcia nawet rano. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u androloga lub urologa. Może on zalecić kurację syntetycznym testosteronem (w zastrzykach).


Mężczyźni, których natura zbyt hojnie obdarowała testosteronem, żyją w dużym seksualnym napięciu. Choć dyszą żądzą, to jednak swoim napastliwym i dominującym zachowaniem odstraszają kobiety od siebie. Ponieważ testosteron powoduje nadmierną chęć kontrolowania seksualnych zbliżeń, a nawet wzmaga potrzebę samotności- „testosteronowcy” często popadają w nałóg masturbacji, lub stają się seksoholikami, spragnionymi kontaktów z kobietami tylko na jedną noc. Mężczyźni na testosteronowym „haju” nie potrafią się naprawdę zakochać, ani dochować wierności. Ich potrzeba seksualna jest tak silna, że wyklucza stałe związki.


Spożywane pokarmy mogą wpływać na produkcję testosteronu. Niedobory cynku upośledzają jego produkcję i obniżają potencję. Płatki, zbożowe, owoce morza, warzywa strączkowe uzupełnią ten niedobór. Wegetarianie mają o 27 % niższy poziom testosteronu, niż mięsożerni kochankowie.

Konsultacje

Zespół psychologów i terapeutów dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza na konsultacje. Nasi psychologowie prowadzą zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par oraz rodzin. Pomoc psychologiczna to nasza pasja, a nasz zespół terapeutów został stworzony po to, by pomagać ludziom na jak najszerszą skalę. Jeżeli poszukujesz dobrych specjalistów, którzy w fachowy sposób udzielą Ci wsparcia, skontaktuj się z naszym gabinetem psychologicznym w Poznaniu. Formę terapii oraz metody pracy dostosowujemy indywidualnie do potrzeb i zasobów klienta. Przyjazna psychologia to nasza wizytówka. Pomagamy także on-line.

Pomagamy także ON-LINE

Nie musisz wychodzić z domu, aby rozwiązać swoje problemy. Kontakt ON-LINE to bardzo praktyczna forma spotkań, zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w Poznaniu. Zapraszamy na terapię on-line lub spotkania telefoniczne.

Spotify logo
Facebook
Contact
SELF Przyjazne Terapie